ترمیم سلول های مغز؟

0 ۱,۴۴۶

پژوهشگران “دانشگاه تافتز” در بررسی جدید خود، ابزاری ارائه داده‌اند که می‌تواند به اصلاح سلول‌ها و نواحی خاصی از مغز بپردازد.

پژوهشگران “دانشگاه تافتز”(Tufts University)، ابزاری ابداع کرده‌اند که می‌تواند سلول‌ها و اندام‌های خاصی مانند کبد را هدف قرار دهد و نواحی خاصی از مغز انسان را اصلاح کند.

به گفته پژوهشگران، این ابزار جدید می‌تواند درمان‌های ژنتیکی را به صورت مستقیم اجرا کند زیرا داروها مستقیما به جریان خون وارد می‌شوند.

پژوهشگران این فناوری را ابتدا روی موش‌های آزمایشگاهی امتحان کردند اما باور دارند که روی انسان‌ها نیز کار می‌کند.

“کیائوبینگ ژو”(Qiaobing Xu)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما روشی ارائه داده‌ایم که با کمک آن بتوانیم دارورسانی را در طیف گسترده‌ای از درمان‌های احتمالی مانند اصلاح ژن تنظیم کنیم.

ژو و همکارانش براساس نوع سلولی که قصد اصلاح آن را دارند، به تنظیم دارورسانی پرداختند تا بدین ترتیب، سلول‌های مغز را بهتر مجهز کنند، بیماری عصبی را درمان کنند و یا به اصلاح سلول ایمنی برای مقابله با سرطان بپردازند.

این فناوری جدید، به آنزیم‌های اصلاح ژن امکان می‌دهد تا با چسبیدن به پروتئین‌های متفاوت روی سطح سلول‌های مورد نظر، به آنها متصل شوند. این کار، از عهده فناوری‌های پیشین خارج بود.

روش‌های کنونی، بر شیمی ترکیبی مبتنی است که در صنعت داروسازی برای طراحی دارو استفاده می‌شود اما ما این روش جدید را به کار گرفتیم تا عناصر ابزار دارورسان را طراحی کنیم.

این پژوهش، در مجله “Angewandte Chemie International Edition” به چاپ رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین