نقش ماده غذایی کولین بازوال عقل

0 ۷

محققان دریافتند ماده مغذی کولین دارای قابلیت پیشگیری از بیماری آلزایمر است.

«رامون ولازکوز»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه تحقیقاتی بیماری های عصبی بانر آمریکا، در این باره می گوید: «مطالعه ما بر روی موش های نر مبتلا به علائم شبه آلزایمر نشان می دهد مکمل غذایی کولین در طولانی مدت پرفایده است.»

محققان دریافتند تاثیرات مفید کولین در طول زندگی موجب کاهش فعالیت میکروگلیا می شود. میکروگلیا، سلول های ویژه ای هستند که مغز را از بقایای مضر بجامانده خلاص می کنند.

کاهش مشهود در میکروگلیا مرتبط با بیماری که در انواع بیماری های فساد عصبی وجود دارد، می تواند دریچه ای بر روی تحقیقات جدید باشد و روش های را برای درمان طیف وسیعی از اختلالات نظیر بیماری ام اس و پارکینسون، ارائه دهد.

کولین به دو طریق از مغز در مقابل آلزایمر محافظت می کند. اول اینکه کولین مانع تولید پلاک های آمیلوئیدبتا می شود. پلاک های آمیلوئیدبتا عامل بیماری زا اصلی در بیماری آلزایمر است.

دوم اینکه، مکمل کولین موجب کاهش فعالیت میکروگلیا می شود. فعالیت بیش از حد میکروگلیا موجب التهاب مغز شده و درنهایت منجر به مرگ نورونی که در عملکرد شناختی نقش دارد، می شود.

گفتنی است کاهش فعالیت میکروگلیا حاصل تغییر در دو گیرنده اصلی موسوم به استیل کولین نیکوتین آلفا7 و گیرنده زیگما-1 است.

کولین در انواع مواد غذایی نظیر جگر مرغ، تخم مرغ، گوشت گوساله، جوانه گندم، شیر و کلم بروکسل (کلم فندقی) یافت می شود.

ماده غذایی کولین بسیار برای عملکرد مغز مهم است. بدن انسان از کولین برای تولید استیل کولین، انتقال دهنده عصبی مسئول در عملکرد حافظه، کنترل عضلات و رفتار استفاده می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین