مغز و برنامه نویسی

0 ۴۶

یک مطالعه جدید از محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) دریافته است که مغز انسان برنامه نویسی رایانه ای و خواندن زبان را به صورت متفاوت می فهمد و نحوه یادگیری رمزگذاری دقیقاً مانند یادگیری زبان یا استفاده از ریاضیات و منطق در مغز نیست.

یک مطالعه جدید از محققان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) نشان داده است که با وجود شباهت های فراوان، یادگیری برنامه نویسی و رمزنگاری با یادگیری یک زبان جدید از دیدگاه عصب شناسی کاملاً متفاوت است.

گروهی از دانشمندان علوم مغز و اعصاب کشف کرده اند که مناطقی از مغز که در پردازش زبان نقش دارند، هنگام برنامه نویسی فعال نمی شوند. در عوض، یک شبکه توزیع به نام “شبکه تقاضای چندگانه” که برای کارهای پیچیده شناختی مانند انجام اعمال ریاضی و منطق استفاده می شود، فعال می شود.

با این وجود، علیرغم فعال بودن “شبکه تقاضای چندگانه”، قسمت های مختلفی از موارد مرتبط با وظایف شناختی در حین برنامه نویسی هدف قرار گرفتند. همین امر محققان را به این باور رساند که برنامه نویسی برای خودش یک کار مستقل است.

“آنا ایوانووا” فارغ التحصیل MIT و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: به نظر می رسد درک کد رایانه داستان خودش را دارد و مانند درک یک زبان خارجی یا ریاضیات و منطق نیست.

محققان همچنین در حال مطالعه رابطه بین درک زبان و سایر عملکردهای شناختی هستند. در زمینه برنامه نویسی و کدگذاری نیز آنها تحقیقات خود را بر روی دو زبان برنامه نویسی پایتون و ScratchJr متمرکز کردند.

در مقایسه با تحقیقات قبلی که به نظر می رسید درک مسائل ریاضی و منطق به مناطق تقاضای چندگانه در نیمکره چپ مغز متکی است، به نظر می رسد که برنامه نویسی و خواندن کد رایانه ای، شبکه تقاضای چندگانه را در هر دو نیم کره چپ و راست مغز فعال می کند. محققان می گویند در کار با زبان برنامه نویسی ScratchJr نیمکره سمت راست کمی بیشتر از نیمکره چپ فعال می شود.

محققان اکنون حدس می زنند که برنامه نویسان باتجربه حتی ممکن است مناطقی در مغز خود داشته باشند که منحصراً به برنامه نویسی اختصاص یافته باشد، اگرچه هنوز این ادعا تایید نشده است.

محققان می گویند این ممکن است در افرادی که برنامه نویس حرفه ای هستند و ۳۰ یا ۴۰ سال است که مشغول کدنویسی در یک زبان خاص هستند، صادق باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین