دنبال کردن رشد مغز جنین

1449479298845_00

دانشمندان مؤسسه ملی تصویربرداری زیست‌پزشکی و مهندسی زیست در آمریکا یک نرم‌افزار سه‌بعدی جدید منبع باز تولید کرده‌اند که می‌تواند رشد و حرکت سلول‌های عصبی جنین را در تمام بدن جنین دنبال کند.

اگرچه دانشمندان تاکنون چند پروتئین مهم را شناسایی کرده‌اند که چگونگی ناوبری نورون‌ها را در زمان شکل‌گیری مغز تعیین می‌کنند، اما چگونگی تعامل این پروتئین‌ها در یک موجود زنده تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده بود.

به گفته محققان، درک چرایی و چگونگی شکل‌گیری نورون‌ها و مسیر طی شده توسط آن‌ها برای رسیدن به مقصد نهایی‌شان می‌تواند در آینده اطلاعات ارزشمندی را در مورد تعامل پروتئین‌ها و سایر عوامل مولکولی در زمان رشد نورون‌ها ارائه کند.

فناوری جدید، نقشی اساسی در پروژه تولید یک اطلس چهار بعدی رشد نورون کرمها ایفا خواهد کرد که قرار است اطلاعات سیستم عصبی کرمها را دسته‌بندی کند.

این کاتالوگ، نخستین نمای جامع از چگونگی رشد کل یک سیستم عصبی خواهد بود.

به گفته محققان، این کاتالوگ در درک مکانیزم‌های بنیادی که تمام سیستم‌های عصبی از جمله سیستم عصبی انسان با آن‌ها شکل گرفته، مفید خواهد بود.

آن‌ها انتظار دارند که بتوانند برخی از مفاهیم طراحی شده از جمله رویکردی که به ترکیب اطلاعات نورونی از چند جنین می‌پردازد را به موجودات دیگری به غیر از کرمها اعمال کنند.

کرم مورد بررسی موسوم به C elegans تنها از 320 نورون برخوردار بوده که تعداد 222 نورون در زمان جنینی آن شکل می‌گیرند. این کرم از نسخه‌های شخصی بسیاری از پروتئین‌هایی برخوردار است که برای هدایت شکل‌گیری مغز در موجودات پیچیده‌تری مانند مگس‌ها، موش‌ها یا انسان‌ها استفاده می‌شوند.

جزئیات این فناوری در مجله eLife منتشر شده است.

‏26 دیدگاه در نوشته‌ی “دنبال کردن رشد مغز جنین

 1. sara

  سلام خسته نباشید
  تو غربالگری دومم بطن های مغز جنین رو افزایش زده ۱۱میلیمتر
  و شبکه ی کورویید از دیواره بطن بالاتر از نرمال زده ۷میلیمتر
  میخوام بدونم این یعنی چی؟
  بچم مشکل داره؟
  ۱۷هفته و ۲روز هستم
  و اندازه ران و بازوی بچم دو سه هفته عقبتر از نرمال رشد کرده
  ممکنه قدش بخاطر ارثی بودن به خودم رفته باشه ک کوتاهم؟

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   قبلا مکررا در موارد مشابه یاداور شده که این اعداد به تنهایی در سیر تکامل جنین اثر گذار و سرنوشت ساز نیستند.عامل متععد دیگری نظیر سیر رشد جنین پیشرفت ارگان های دیگر و تاریخچه و سابقه خانوادگی مشکلات و ناهنجاری های دیگر عضوی و ذهنی در خانواده والدین هم در جای خود مهم است.

 2. رقیه

  سلام خانمم تو هفته ۱۸ بارداری امروز انومالی گرفت و مخچه ۱۷/۶(۶درصد) و قطر بطن های جانبی ۶/۳و قطر مگان مخزن ۴/۲ و ضخامت برابر نوکال۲/۱و جرم قفسه سینه Absentمیشه یه تو ضیحی بدهید

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   قبلا هم در موارد مشابه این پرسش به اگاهی رسانیده شده که این اعداد به فرض صحت به تنهایی اهمیت بالینی و تصمیم گیری ندارند.علت انجام این ازمون و نیز سابقه احتمالی خانوادگی مشکلات مربوطه و تکرار سونو و ازمون هی لازم در مراکز معتبر دانشگاهی و در صورت لزوم ارزیابی های ییشتر مفید است.برای والدین بخصوص مادر ترس ناشی از نتایج این تست ها گاهی بیش از خود عامل مربوطه اسیب رسان است.

 3. پرستو

  سلام خسته نباشید من هفته ۱۸ بارداری هستم امروز سونو آنومالی انجام دادام همه چی خوب بود فقط گفت اندازه مغز بچه هشت و نیمه حداکثر نرماله و اینکه تو غربالگری اول nt ۲/۳۸ بود سل فری انجام دادام هیچ مشکلی نداشت همه چی خوب بود میخواستم بدونم هنوز جای نگرانی هست یا نه.

 4. پريسا

  سلام وقت بخير
  من الان هفته سيم بارداري هستم
  هفته ٢٤ دكتر توي سونو گفت اندازه بطن سر جنين بزرگ شده عددش ١٢ هست و نرمالش ١٠ هست
  قبلش هيچ مشكلي نبود توي ام ار اي هفته ١٩ هم كاملا سالم و اكو قلب حتين هم دادم مه سالم بود
  من دوباره هفته گذشته رفتم سونو با توجه به اينكه گفتن ممكنه بهتر شه اما همون ١٢ بود و پايين نيومده
  الان ميخوام بدونم امكانش هست مشكلي نباشه با توجه به اينكه جنين مشكل ديگه اي نداره
  يا اينكه هيدروسفاليكه؟توي سونو مشكل ديگه اي نداشت
  ممكنه بهتر شه تا پايان بارداريم؟

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   موارد مشابه قبلا پاسخ داده شده است.این اعداد به تنهایی نشانه و معنای خاصی ندارند. عمدتا چنانچه سایر فاکتورها هم باشد اهمیت دارند و در مورد شما علی الظاهر نباید مشکلی باشد.استرس و دغدغه ان موضوع بیش از خود مساله گاهی اسیب وارد می کند.

 5. حانیه

  سلام خسته نباشید من هفته ۱۸ بارداری هستم آنومالی انجام دادم گفتن ک
  قطر Lt.Lat.V=9 mm ،post.horn و Rt.Lat V,=8.8mm ،
  Left Lat Vent. Cyst=9×6mm و Right Lat.Vent. cyst=5×4mm
  Bill-ch.plex cyst
  در شبکه کروئید بطنهای جانبی مغز تصویر کیست E.Freeدیده میشود
  میخواستم ببینم این نگران کنندس؟ نرمال نیستش؟

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   قضاوت قطعی با این اطلاعات در این سن بارداری مشکل است.پزشک شما در صورت لزوم و با توجه به سوابق احتمالی فامیلی و سایر اطلاعات ازمایشات تکمیلی و تکرار سونوگرافی انجام دهد

 6. مریم

  سلام تو سنو که برای هفته ۱۸ انجام دادم اندازه مغز زده ۱۰/۳ که دکتر گفت باید سنو دو هفته بعد تکرار بشه و آزمایش nt انجام بدم که اگه افزایش داشته باشه باید سقط جنین انجام بدین میخواستم نظر شما رو بدونم

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   اعداد مربوطه با با وضعیت بالینی جنین و شایر شرایط هماهنگ شود.سقط جنین بعداز تاریخ خاصی غیر قانونی محسوب می شود.

    1. davanlou نویسنده

     سلام
     امیدوارم جای نگرانی نباشد.قضاوت نهایی به اطلاعات بیشتری نیاز دارد.اما در مجموع با داده های فعلی نباید مشکل حادی باشد.

 7. حسن

  با سلام و احترام
  خانمم هفته 30 بارداری هست ، تو سونو آنومالی گفتن بطن مغز جنین 13 میلیمتره
  نوشتن برای ام آر آی و اکو قلب
  به نظرتون چقدر میتونه خطرناک باشه ؟اگر همین عدد تا موقع زایمان تغییر نکرد احتمال مشکلات مغزی بعد از تولد وجود داره ؟

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   این اعداد قطعی نیستند و امکان تغییر انها هست .استرس و نگرانی برای مادر و اطرافیان بیش از خود عارضه احتمالی می تواند زیان اور باشد..این اعداد در جنین های مخلف حسب شرایط متغییر هستند و بهیچوچه مبین مساله خاصی در ان حد ان عدد نیستند.البته کنترل و بررسی ان اهمیت دارد اما الان ارزشی برای قضاوت اتی ندارند.

 8. عارفه

  سلام جناب دکتر
  سلام من هفته پانزده بارداری هستم آزمایش tsh دادم 39بود در حالیکه من قبلا هم تیرویید داشتم و قرص مصرف میکردم اما به مقدار همون قبل از بارداری و حواسم نبود زودتر آزمایش بدم. الان دکتر قرصها رو بیشتر کرده. خیلی نگرانم که انقدر بالا رفته آیا روی مغز جنین اثر گذاشته؟راهی هست که بشه فهمید؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   اول که خود استرس شما بیش از ان اختلال یرویید به جنین احتمال اسیب دارد.در نتیجه ارامش و کنترل استرس مهم است.
   بعد که با متخصص غدد خود که تحت نظر ایشان دارو مصرف می کنید مشاوره نمایید.

   ارزیابی فعالیت های عصبی جنین میسر است اما با سونوگرافی می توان از سلامت ساختمان دستگاه عصبی مطمئن شد.

 9. Mahsa

  با سلام آقای دکتر من درهفته 28 بارداری سونو گرافی انجام دادم اندازه بطن های مغز جنینم 8 بود که گفتن حداکثر نرمال است و جای دیگه گفتن طبیعی است و مشکلی ندارد الان در هفته 32 هستم و اندازه بطن ها بین 10 و 11 متغییر بود بنظرتون جنین من مشکلی داره؟ همه اندازه های دیگر جنین از قبیل دور سر نرمال است و مشکلی ندارد هر دکتر سونوگرافی نظر خاصی دارد یکی میگه نرمال است این عدد برای سن جنین و یکی میگه کمی بالاس میشه نظر شما رو بدونم خیلی خیلی ممنون

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   چنانچه سایر پارامترهای سونوگرافی وارزیابی های جنین نرمال است ان اعداد اهمیت خاصی نداشته و جای نگرانی نیست.

 10. الهام

  سلام
  خواهر من سونوی سه بعدی در 34هفته انجام داد نتایج به شرح زیر
  مایع امنیوتیک طبیعی ،جنین در حالت سفالیک، نخاع و بطنهای مغزی نمای طبیعی دارن، استخوان ماگزیلا مشاهده شد
  اژنزی ورمیس مخچه مشاهده شد، شواهدی به نفع هیدروسفالی مشاهده نشد، شواهدی به نفع اتساع بطن چهارم مشاهده نشد، شواهدی به نفع گشادی پوستریو فوسا مشاهده نشد، لذا شواهد کافی به نفع دندی واکر مشاهده نشد، سایر انومالیها هم دیده نشده، رشد جنین طبیعیه و در حالت سفالیک هست،
  چقدر احتمال دندی واکر هست؟
  اگر دندی واکر نباشد؛ اژنزی ورمیس به تنهایی چه مشکلی برای نوزاد ایجاد خواهد کرد؟
  خواهش میکنم کامل توضیح بدید ممنون

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   چرا به دندی واکر فکر کرده اند؟در خانواده سابقه اختلالات و ناهنجاری های عصبی وجود دارد؟ان گزارش می تواند خیلی قابل استناد نباشد.دندی واکر درجات مختلف دارد.بعید است مشکل جدی باشد.باید پس از تولد بررسی شود.

   1. عباس

    سلام
    خانم من در هفته۲۶ سونوگرافی داد سینترنا مگنا ۹ میلی گزارش شد ولی دور سر. مخچه.ورمیس. بطنها همه عادی بودند.دکترجان این مورد خطرناک است. احتمال هیدروسفالی هست و یا با عدد۹ متولد شود خطرات بعدی را در پی دارد؟

    1. davanlou نویسنده

     سلام
     به اطلاع می رساند هانطوری که قبلا در پاسخ به پرسش های مشابه به اگاهی رسیده است صرف عدد به تنهایی تعیین کننده نیست و عوامل دیگری مانند سیر تکوین و رشد جنین و تناسب انها هم اهمیت دارد..استرس چنین نگرانی هایی برای مادر گاهی بیش از خود موضوع اصلی اسیب می رساند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
Design & Development By www.724ws.net