دنبال کردن رشد مغز جنین

1449479298845_00

دانشمندان مؤسسه ملی تصویربرداری زیست‌پزشکی و مهندسی زیست در آمریکا یک نرم‌افزار سه‌بعدی جدید منبع باز تولید کرده‌اند که می‌تواند رشد و حرکت سلول‌های عصبی جنین را در تمام بدن جنین دنبال کند.

اگرچه دانشمندان تاکنون چند پروتئین مهم را شناسایی کرده‌اند که چگونگی ناوبری نورون‌ها را در زمان شکل‌گیری مغز تعیین می‌کنند، اما چگونگی تعامل این پروتئین‌ها در یک موجود زنده تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده بود.

به گفته محققان، درک چرایی و چگونگی شکل‌گیری نورون‌ها و مسیر طی شده توسط آن‌ها برای رسیدن به مقصد نهایی‌شان می‌تواند در آینده اطلاعات ارزشمندی را در مورد تعامل پروتئین‌ها و سایر عوامل مولکولی در زمان رشد نورون‌ها ارائه کند.

فناوری جدید، نقشی اساسی در پروژه تولید یک اطلس چهار بعدی رشد نورون کرمها ایفا خواهد کرد که قرار است اطلاعات سیستم عصبی کرمها را دسته‌بندی کند.

این کاتالوگ، نخستین نمای جامع از چگونگی رشد کل یک سیستم عصبی خواهد بود.

به گفته محققان، این کاتالوگ در درک مکانیزم‌های بنیادی که تمام سیستم‌های عصبی از جمله سیستم عصبی انسان با آن‌ها شکل گرفته، مفید خواهد بود.

آن‌ها انتظار دارند که بتوانند برخی از مفاهیم طراحی شده از جمله رویکردی که به ترکیب اطلاعات نورونی از چند جنین می‌پردازد را به موجودات دیگری به غیر از کرمها اعمال کنند.

کرم مورد بررسی موسوم به C elegans تنها از 320 نورون برخوردار بوده که تعداد 222 نورون در زمان جنینی آن شکل می‌گیرند. این کرم از نسخه‌های شخصی بسیاری از پروتئین‌هایی برخوردار است که برای هدایت شکل‌گیری مغز در موجودات پیچیده‌تری مانند مگس‌ها، موش‌ها یا انسان‌ها استفاده می‌شوند.

جزئیات این فناوری در مجله eLife منتشر شده است.

‏4 دیدگاه در نوشته‌ی “دنبال کردن رشد مغز جنین

 1. Mahsa

  با سلام آقای دکتر من درهفته 28 بارداری سونو گرافی انجام دادم اندازه بطن های مغز جنینم 8 بود که گفتن حداکثر نرمال است و جای دیگه گفتن طبیعی است و مشکلی ندارد الان در هفته 32 هستم و اندازه بطن ها بین 10 و 11 متغییر بود بنظرتون جنین من مشکلی داره؟ همه اندازه های دیگر جنین از قبیل دور سر نرمال است و مشکلی ندارد هر دکتر سونوگرافی نظر خاصی دارد یکی میگه نرمال است این عدد برای سن جنین و یکی میگه کمی بالاس میشه نظر شما رو بدونم خیلی خیلی ممنون

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   چنانچه سایر پارامترهای سونوگرافی وارزیابی های جنین نرمال است ان اعداد اهمیت خاصی نداشته و جای نگرانی نیست.

 2. الهام

  سلام
  خواهر من سونوی سه بعدی در 34هفته انجام داد نتایج به شرح زیر
  مایع امنیوتیک طبیعی ،جنین در حالت سفالیک، نخاع و بطنهای مغزی نمای طبیعی دارن، استخوان ماگزیلا مشاهده شد
  اژنزی ورمیس مخچه مشاهده شد، شواهدی به نفع هیدروسفالی مشاهده نشد، شواهدی به نفع اتساع بطن چهارم مشاهده نشد، شواهدی به نفع گشادی پوستریو فوسا مشاهده نشد، لذا شواهد کافی به نفع دندی واکر مشاهده نشد، سایر انومالیها هم دیده نشده، رشد جنین طبیعیه و در حالت سفالیک هست،
  چقدر احتمال دندی واکر هست؟
  اگر دندی واکر نباشد؛ اژنزی ورمیس به تنهایی چه مشکلی برای نوزاد ایجاد خواهد کرد؟
  خواهش میکنم کامل توضیح بدید ممنون

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   چرا به دندی واکر فکر کرده اند؟در خانواده سابقه اختلالات و ناهنجاری های عصبی وجود دارد؟ان گزارش می تواند خیلی قابل استناد نباشد.دندی واکر درجات مختلف دارد.بعید است مشکل جدی باشد.باید پس از تولد بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
طراحی سایت و سئو توسط شرکت رایانمهر افرانت