بی تفاوتی طلیعه اغاز زوال عقل

0 ۳

مطالعه جدید محققان آمریکایی نشان می‌دهد بی‌تفاوتی یا بی‌احساسی یکی از علائم اولیه زوال عقل است.

یک تحقیق جدید نشان داده بی‌تفاوتی شدید در افراد مسن نشانه اولیه زوال عقل است. تحقیقات جدید محققان دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو که با حمایت “موسسه ملی کهنسالی” صورت گرفته، نشان می‌دهد که بی‌تفاوتی یا بی‌احساسی می‌تواند از علائم اولیه کاهش شناختی باشد.

“مردیت بوک “(Meredith Bock) نویسنده این مطالعه گفت: یکی از علائم کاهش شناختی این است که افراد نمی‌خواهند و علاقه ندارند با خانواده یا دوستانشان دور هم جمع شوند و دیگر از کارهایی که پیشتر با انجام آنها خوشحال می‌شدند لذت نمیبرند. این موضوع بی‌تفاوتی یا بی‌احساسی می‌تواند برای اعضای خانواده بسیار ناراحت کننده باشد. تحقیقات بیشتری لازم است اما این احتمال وجود دارد که اینها علائمی باشد که نشان می‌دهد افراد در معرض خطر بیماری آلزایمر هستند که محققان با دانستن آنها می‌توانند مراحل درمان را زودتر آغاز کنند.

محققان این مطالعه ۲ هزار فرد که در دهه ۷۰ سالگی بودند را به مدت ۹ سال مورد بررسی قرار دادند. تمام افراد در ابتدای مطالعه هیچ نشانه‌ای از زوال عقل نداشتند اما پس از بررسی از نظر میزان بی‌تفاوتی آنها به سه دسته بی‌تفاوتی کم، متوسط یا شدید تقسیم شدند. در پایان دوره بررسی مطالعه، محققان دریافتند افرادی که در گروه بی تفاوتی شدید قرار داشتند، ۸۰ درصد بیشتر از افراد گروه بی‌تفاوتی کم، در معرض خطر  ابتلا به زوال عقل قرار داشتند. یافته‌های این مطالعه که در مجله “Neurology” منتشر شده، نشان می‌دهد بی تفاوتی، نشانه‌ای مهم از ابتدایی‌ترین مراحل تخریب عصب است.

بوک در انتها افزود: در حالی که افسردگی به عنوان یک عامل پیش‌بینی کننده مهم زوال عقل به طور گسترده‌تری مورد مطالعه قرار گرفته است، اما مطالعه ما نشان می‌دهد که بی علاقگی نیز می‌تواند یک عامل مهم نشان دهنده آغاز این بیماری باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین