ارتش مجازی اما حقیقی!

0 ۲

در حالی که چندین کشور از جمله چین و آمریکا در پی بهره‌برداری از فناوری‌های نوین به خصوص فناوری ویرایش ژن برای تقویت بدن سربازان خود هستند، به نظر می‌رسد ظهور ابرسربازان در آینده نزدیک دور از تصور نیست.

درست مثل چیزی که در فیلم‌های ابرقهرمانی می‌بینیم، یک گزارش از سازمان اطلاعات آمریکا ادعا کرده است که چین آزمایشاتی را بر روی اعضای ارتش آزادی بخش خلق چین با هدف بلند پروازانه ایجاد سربازانی با قابلیت‌های بیولوژیک پیشرفته انجام داده است.

اگرچه به نظر می‌رسد این ادعا برگرفته از داستان‌های علمی-تخیلی باشد، اما فناوری‌های نوظهور نظیر فناوری ویرایش ژن قادر به تقویت بدن انسان هستند و می‌توانند نویدبخش ظهور ابرانسان ها باشند.

مفاهیمی مانند همزیستی با هوش مصنوعی، اعضای بیونیک بدن و اندام‌هایی که خود را بازسازی می‌کنند در آینده نه چندان دور خیلی دور از انتظار نیستند.

اگرچه ایده دستیابی به ابرانسان‌ها یا ابرسربازان هیجان انگیز به نظر می‌رسد، اما ترس‌ها و سوالات اخلاقی بسیاری وجود دارد که باید پاسخ داده شوند.

فناوری ویرایش ژن موسوم به “کریسپر”(CRISPR) یکی از اولین مراحل ایجاد ابرسربازان است و نشریه وال استریت ژورنال گزارش داده است که چین برای ایجاد ابرسربازان خود به این فناوری روی آورده است.

“کریسپر” ابزاری بدیع و ساده اما قدرتمند برای ویرایش ژنوم است و از این فناوری پزشکی به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای پزشکی امروزه دانشمندان استقبال شده است، چرا که به راحتی می توان از آن برای تغییر توالی دی ان ای استفاده کرد.

فناوری “کریسپر” کاربردهای بسیاری دارد که شامل اصلاح نقایص ژنتیکی، درمان و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها و بهبود محصولات زراعی است. با این حال، این ابزار پزشکی برخی نگرانی‌های اخلاقی را نیز ایجاد کرده است. اغلب دانشمندان غربی تلاش برای دستکاری ژن‌ها به منظور تقویت عملکرد انسان را غیراخلاقی می‌دانند. علاوه بر این، ایده تقویت انسان با استفاده از کریسپر هنوز در حاشیه علم است، اما این مانع از این نشده است که برخی کشورها به سراغ آزمایشات آن بروند.

در گزارشی که سال گذشته در نشریه “Jamestown” منتشر شد، نویسندگان آن “السا کانیا” و “ویلسون ورندیک” اطلاعاتی را در مورد علاقه چین به فناوری ویرایش ژن ارائه دادند.

“السا کانیا” متخصص فناوری های دفاعی چین در مرکز “امنیت جدید آمریکایی” و “ویلسون ورندیک” مشاور در امور چین و افسر سابق نیروی دریایی در این گزارش اظهار داشتند: در حالی که اهرم‌های احتمالی کریسپر برای افزایش توانایی‌های انسانی در میدان‌های جنگ در آینده در حال حاضر تنها یک احتمال فرضی است، نشانه‌هایی وجود دارد که محققان نظامی چینی در حال بررسی پتانسیل آن هستند.

به گفته این نویسندگان، کشورهای شرقی علاقه تازه‌ای به استفاده از بیوتکنولوژی برای مقابله با بیماری‌های عفونی، کشف پتانسیل‌های نظامی و حتی کاربردهای تهاجمی بیوتکنولوژی پیدا کرده اند.

این اولین باری نیست که یک کشور برای ایجاد یک ابرسرباز تلاش می‌کند. ارتش ایالات متحده در اوج جنگ سرد، سعی در ایجاد سربازانی با توانایی‌های فراطبیعی داشت و هم اکنون پنتاگون به منظور بهبود کارایی سربازان به تعدادی از فناوری‌ها مانند ایمن سازی در مقابل درد، تله پاتی، اسکلت‌های پوشیدنی و رباتیک‌های پوشیدنی چشم دارد.

ایده چین برای ایجاد ابرسربازان به همان اندازه که جذاب است، از لحاظ اخلاقی وحشتناک است. نیروهای مسلح چین با حدود ۲.۲ میلیون نفر پرسنل، بزرگترین ارتش در جهان هستند و تنها در سال جاری، چین ۱۷۸ میلیارد دلار برای بودجه دفاعی خود هزینه کرده است.

بنابراین به نظر می‌رسد ظهور ابرسربازان در آینده نه چندان دور اجتناب ناپذیر باشد، چرا که چندین کشور در حال حاضر بودجه خود را بر روی فناوری‌هایی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که بتواند سربازان را تقویت کند. با این وجود، اغلب این موارد هنوز فرضی است و هنوز فناوری ویرایش ژن در مرحله تحقیقات ساده آزمایشگاهی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین