نقش سونوگرافی در تشخیص امراض عروقی

0 ۱

مطالعات محققان دانشگاه لستر در انگلیس نشان می دهد با استفاده از سونوگرافی می توان بیماری های عروقی را قبل از بروز علایم اولیه تشخیص داد.

این مطالعه حیوانی نشان می دهد سونوگرافی قادر به تشخیص بیماری های عروقی از قبیل تصلب شرایین یا آنوریسم آئورت بسیار قبل از بروز علایم اولیه است.
آنوریسم آئورت به بیرون زدگی دیواره آئورت در اثر ضعف دیواره سرخرگ گفته می شود که می تواند در هر نقطه از مسیر آئورت روی دهد. این بیماری های عروقی منجر به آسیب به قلب می شوند.
معمولا علایم بیماری های قلبی با حمله قلبی بروز می کنند که در آن صورت درمان پیچیده می شود؛ ولی با یک روش کم تهاجمی و ارزان سونوگرافی می توان وضعیت عروق را مورد بررسی قرار داد و در صورت ضخیم شدن دیواره عروق یا افزایش قطر آن، مشکلات عروقی را در مراحل اولیه تشخیص داد و از بیماری های قلبی پیشگیری کرد.
بیماری های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می شوند. فشار خون، قند خون و کلسترول بالا، استعمال دخانیات، چاقی و مصرف ناکافی میوه و سبزیجات، از مهمترین عوامل خطر این عارضه محسوب می شوند.
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) ، حدود 80 درصد مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی با اتخاذ شیوه سالم زندگی و فعالیت بدنی قابل اجتناب هستند.
نتایج این مطالعه در نشریه Ultrasound منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین