متوسط هزینه مواد خوراکی یک خانواده ایرانی چقدر است؟

۲

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در گزارشی قیمت برخی مواد غذایی در سال ۱۳۹۲ را منتشر کرد. بر اساس این گزارش متوسط هزینه ماهانه یک خانواده چهار نفره تنها برای ۹ کالای خوراکی بیش از ۶۹۰هزار تومان است.

بررسی گزارش بانک مرکزی و سرانه‌ی مصرف برخی مواد غذایی در ایران مشخص می‌کند که بر اساس قیمت‌های سال گذشته خورشیدی (۱۳۹۲)، به طور متوسط یک خانواده چهار نفره ایرانی باید در طول یک ماه به چه میزان برای مواد غذایی پرداخت کند.

بر اساس آمارهای منتشر شده، سرانه مصرف سالانه گوشت قرمز در ایران برای هر نفر ۵/ ۱۲ کیلوگرم، گوشت مرغ ۲۳ و ماهی ۵/ ۷ کیلو گرم است.

به این ترتیب هر ایرانی به طور متوسط، در ماه کمی بیشتر از یک کیلو گوشت قرمز، ۱۹۰۰گرم مرغ و ۶۲۵ گرم ماهی مصرف می‌کند.

با توجه به متوسط قیمت هر کیلو گوشت قرمز ۳۲ هزار تومان، گوشت مرغ ۶۷۰۰ تومان و ماهی ۲۰هزار تومان، هزینه مصرف یک‌ماهه‌ی یک خانواده چهار نفره برای همین سه ماده غذایی برابر با ۲۲۹ هزار تومان خواهد بود.

لبنیات و میوه‌ها؛ قیمت بالا و سرانه مصرف پایین

مصرف سرانه سالانه شیر و پنیر در ایران به ترتیب ۱۰۰ لیتر و ۱۰ کیلوگرم است. این میزان از متوسط مصرف جهانی بسیار پایین‌تر است. به عنوان نمونه در کشورهای اروپایی هر فرد به طور متوسط ۲۵۰ لیتر شیر در طول یک سال مصرف می‌کند.

قیمت هر لیتر شیر در ایران در سال ۱۳۹۲ با رشدی قابل توجه به ۲۴۳۲ تومان رسید. قیمت هر کیلو پنیر پاستوریزه نیز ۱۲هزار تومان و پنیر غیرپاستوریزه ۱۷هزار تومان برآورد شده است. به این ترتیب، هزینه مصرف ماهانه شیر و پنیر یک خانواده ۴ نفره، بیش از ۱۳۰ هزار تومان خواهد بود.

قیمت برنج داخلی، تخم مرغ و چای خارجی نیز بر اساس آمار اعلام شده توسط بانک مرکزی ایران به ترتیب کیلویی ۵۵۰۰ تومان، ۴۷۹۰ تومان و ۳۰هزار تومان محاسبه شده است. سرانه مصرف این مواد خوراکی نیز در ایران ۴۰ کیلوگرم برنج، ۸ کیلوگرم تخم مرغ و یک و نیم کیلوگرم چای است.

هزینه ماهانه این سه کالا برای یک خانوار ۴ نفره در مجموع بیش از ۱۰۰هزار تومان است.

 

بازگشت از صف‌های طولانی سبد کالایی 

شرط دریافت سبد کالایی

گذاشتن شرط حقوق ۵۰۰ هزار تومانی برای بازنشستگان تامین اجتماعی باعث شده تا فقط ۱۳درصد این افراد یعنی در حدود ۲۶۰هزار مستمری‌بگیر از جامعه دو میلیون نفری آنان مشمول دریافت سبد کالا شوند. به این ترتیب ۸۷ درصد بازنشستگان از گرفتن این سبد کالا محروم شدند.

هر ایرانی در روز ۲۸۰ گرم میوه مصرف می‌کند که کمتر از ۴۰۰ گرم میزان توصیه شده است. با این حال با توجه به متوسط قیمت برخی میوه‌های پر مصرف، تنها هزینه یک‌ماهه یک خانوار ۴ نفره (با در نظر گرفتن ۲۸۰ گرم مصرف روزانه) بیش از ۲۳۰هزار تومان در ماه خواهد بود.

بر این اساس هر خانواده ۴ نفره ایرانی در هر ماه، تنها برای ۹ مورد فوق‌، مبلغی بیش از ۶۹۰هزار تومان باید هزینه ‌کنند. لازم به ذکر است که متوسط مصرف برخی از این مواد خوراکی از متوسط جهانی و همچنین حداقل میزان توصیه شده کمتر است.

دیگر هزینه‌های ماهانه یک خانوده ایرانی

در همین حال هزینه انواع نان‌، شکر، نوشابه، سبزیجات و انواع روغن‌ها را نیز می‌توان به مجموع مبالغ بالا افزود.
همچنین بر اساس آمار بانک مرکزی متوسط مسکن یک خانواده شهری در حدود ۴۶۰هزار تومان در ماه بر آورد شده است. حمل و نقل نیز با بیش از ۱۸۰هزار تومان سهم بالایی در سبد هزینه‌‌ی ایرانیان دارد.

هزینه تحصیل، درمان، تفریحات و کالاهای فرهنگی، پوشاک و کفش، ارتباطات و کالاهای متفرقه نیز از دیگرهزینه‌های ماهانه هر خانوده ایرانی است.

بر اساس تصمیم دولت ایران حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ با ۲۵ درصد افزایش نسبت به سال قبل از آن به حدود ۶۰۸هزار تومان رسیده است. که این میزان دستمزد فاصله زیادی با هزینه‌های ماهانه یک خانواده ۴ نفره دارد

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

× ثبت نوبت آنلاین