ماجرای بورسیه ها

social7

در هر جامعه‌يي كمابيش فساد وجود دارد. حذف آن از زندگي اجتماعي تا حدي غيرممكن به نظر مي‌رسد و اگر گمان شود كه برچيدن فساد ممكن است، تصور عاقلانه‌يي نيست. در اين ميان بيشترين كوشش ما بايد بر اين پايه استوار باشد كه فساد را كم كنيم. ولي مي‌توان پرسيد كه آيا بدتر از فساد هم در جامعه هست كه لازم باشد مبارزه خود را عليه آن بسيج كنيم؟ پاسخ اجمالي مثبت است. بدتر از فساد، كوشش براي توجيه آن و معرفي فساد به عنوان صلاح و امري عادي است. اگر كسي رشوه بگيرد يا دزدي كند يا اموال حكومت و مردم را به طرفدارانش ببخشد، به طور طبيعي او را محكوم مي‌كنيم، چرا كه مرتكب يك عمل فاسد شده است. ولي خيانت كسي كه كار او را توجيه و فساد را لاپوشاني مي‌كند يا اينكه مرتكب فعل بدتري مي‌شود و فساد را اصلاح جلوه مي‌دهد بيشتر است. هر چند در بيشتر موارد اين افراد به نحوي شريك مستقيم در منافع حاصل از فساد هستند ولي در مواردي چنين نيست، و حب و بغض‌هاي سياسي و جناحي علت اصلي اين رفتار آنان است.آنچه در جامعه ما مساله اصلي است وجود اين گروه توجيه‌گر است كه حتي از عاملان مستقيم فساد ضرر بيشتري به جامعه مي‌رسانند. اجازه دهيد مصداقي و روشن بحث كنيم. هنگامي كه وزارت علوم گزارش فساد گسترده در بورسيه‌ها را تهيه و منتشر كرد، برخي افراد نسبت به آن واكنش منفي نشان دادند و سعي كردند كه مفاد آن را لوث كنند.

تعدادي از آنان افرادي هستند كه متهم ماجرا تلقي مي‌شوند. چرا كه اين تخلف بزرگ در دوره مديريت و زيرنظر يا با دستور آنها انجام شده است. مخالفت اين گروه با گزارش منتشره اگرچه از منظر اخلاقي محكوم و نشان‌دهنده سقوط اخلاقي است، ولي چندان غيرمنتظره نبود. ولي اقدامات برخي رسانه‌ها و نيز فعالان سياسي و نمايندگان آنان، نشان داد كه فاجعه فساد عميق است و ريشه‌هاي ديگري هم دارد. البته در اين ميان موارد استثنا هم ديده شده است. از جمله واكنش مثبت آقاي احمد توكلي قابل احترام بود. ولي مساله اين است كه اگر در يك جامعه پيشرفته، چنين گزارشي تهيه و منتشر شود، هر كدام از افرادي كه در آن مسووليت داشته باشند، به سرعت استعفا مي‌دهند و حتي پليس و قاضي وارد اقدامات قضايي مي‌شوند و حزب و گروه حامي آن افراد نيز از دولت اخراج مي‌شوند.

ولي در جامعه ما آب از آب تكان نمي‌خورد كه هيچ، تازه عده‌يي هم طلبكار مي‌شوند. يكي مي‌گويد طبق گزارش وزارت علوم، فقط كمتر از «يك درصد» بورسيه‌ها تخلف بوده!! ديگري مي‌گويد بورسيه‌هاي دولت‌هاي اصلاحات و كارگزاران هم مشكل داشته است و چرا آنها را بررسي نكرده‌اند!

ديگري مي‌گويد اين گزارش نشان داد كه گزارش قبلي نادرست بود و بايد با مسوولان آن برخورد شود! يكي ديگر مي‌گويد كه اين گزارش آبروي بورسيه‌ها را برده و وزارت علوم بايد از دانشجويان عذرخواهي كند!! ديگري مي‌گويد 70 درصد بورسيه‌هاي دولت اصلاحات به ايران بازنگشتند!

واقعيت اين است كه هيچ‌كدام از اين نكات نبايد اصل ماجراي فساد را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. فرض كنيم 70 درصد بورسيه‌هاي دوران اصلاحات بازنگشتند. هرچند اين اطلاعات از هيچ مرجع رسمي منتشر نشده، ولي اگر هم درست باشد، چه ربطي به توجيه رفتار نادرست ديگران دارد؟ آيا بايد فساد همفكران خود را اينطور توجيه كنيد؟ به علاوه اگر اين عدد درست بود در همان زمان بايد اطلاعات و گزارش كامل آن را منتشر مي‌كرديد. چرا الان يادتان افتاده؟ ضمن اينكه اين نظر نادرست هم هست.

اگر اين گزارش آبروي كسي را برده، خودش مي‌تواند شكايت كند. ولي قطعا كسي جز آنان كه از طريق فاسد به دانشگاه راه يافته‌اند از اين گزارش ناراحت نمي‌شوند. زيرا كسي كه به حق بورسيه شده، طرفدار آن است كه اين گزارش منتشر شود تا افرادي كه با فساد وارد دانشگاه شده و به ناحق كنار او نشسته‌اند، از وي تمييز داده شوند و كساني هم كه با تقلب و پارتي‌بازي و خلاف قانون وارد شده‌اند؛ حقي براي اعتراض ندارند و حتي بايد اسامي آنان اعلام شود تا درس عبرتي باشد براي همه كساني كه جز رانتخواري كار ديگري بلد نيستند.

گفته شده است كه بورسيه‌هاي دوران اصلاحات هم ايراد داشته. اول اينكه اين يك اتهام است. به علاوه كسي كه اين حرف را مي‌زند، فقط كم كاري خودش را در رسيدگي به اين موضوع اثبات كرده است. والا كسي مانع رسيدگي به بورسيه‌هاي آن دوران نيست. اگر رسيدگي نشده، حتما مورد دندان‌گيري نداشته والا مسوولان آن دوره را حتي به واسطه كارهاي مثبت هم مورد تهاجم قرار داده‌اند، چه رسد به اينكه كارهاي نادرست و فساد مرتكب شده باشند.

از همه بدتر اينكه بر خلاف آمار روشني كه در گزارش آمده، مي‌گويند تخلف كمتر از يك درصد است. در حالي كه بيش از 50 درصد تخلف رخ داده است. باقيمانده نيز با دستكاري در ضوابط انجام شده است. وقتي كه 750 نفر را يك فرد به عنوان بورسيه معرفي مي‌كند، آيا فقط كمتر از يك درصد است؟!

http://etemadnewspaper.ir/
Call Now Button
Design & Development By www.724ws.net