فلووکسامین موثر در کنترل علایم کورونا

0 ۲۲

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که داروی ضد افسردگی «فلووکسامین» به پیشگیری از وخیم شدن بیماری در مبتلایان به کووید-۱۹ که هنوز در بیمارستان بستری نشده‌اند، کمک می‌کند.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «واشنگتن» در این مطالعه، ۱۵۲ بیمار مبتلا به موارد خفیف تا متوسط کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار دادند. به ۸۰ نفر از این بیماران برای مدت ۱۵ روز داروی فلووکسامین و به ۷۲ بیمار دیگر دارونما دادند.   

به گفته محققان در انتهای این ۱۵ روز هیچ یک از بیمارانی که فلووکسامین مصرف کرده بودند، به کرونای شدید مبتلا نشدند این در حالیست که در گروهی که دارونما مصرف کرده بودند، 6 نفر آنها یعنی ۸.۳ درصد به کرونای شدید مبتلا شدند. 

همچنین بر اساس نتایج این مطالعه بیماران کرونایی که فلووکسامین مصرف کرده بودند به مشکلات جدی تنفسی مبتلا نشدند و یا برای مشکلات عملکرد ریه به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا نکردند.

دکتر «اریک لنز» استاد روانپزشکی دانشگاه واشنگتن در بیانیه ای اعلام کرد: تا کنون هدف بیشتر درمان های تحقیقاتی کووید-۱۹، بیماران بسیار وخیم کرونا بوده است، اما کشف درمان هایی برای جلوگیری از وخیم شدن کرونا به اندازه ای که نیاز به استفاده از اکسیژن مکمل پیدا کنند و یا در بیمارستان بستری شوند نیز به همان اندازه حائز اهمیت است. مطالعه ما نشان می دهد که داروی فلووکسامین می تواند در این زمینه کمک کند.

فلووکسامین – که به طور گسترده برای درمان افسردگی، وسواس و اختلال اضطراب اجتماعی استفاده می شود – از گروه مهارکننده‌های بازجذب سروتونین است (SSRI) است. این دسته از داروها شامل داروهایی مانند Prozac ، Zoloft و Celexa نیز می شود.

اما برخلاف سایر SSRI ها ، فلووکسامین با پروتئینی به نام گیرنده «سیگما -۱» که به تنظیم واکنش التهابی بدن کمک می کند، تعامل زیادی دارد. دکتر «آنجلا ریرسن» نویسنده اصلی این مطالعه  و استادیار روانپزشکی گفت: این دارو به چند روش میتواند به بیماران مبتلا به کووید-۱۹ کمک کند اما به تصور ما فلووکسامین برای کاهش تولید موکلول های التهابی احتمالا با گیرنده «سیگما-۱» تعامل دارد.

وی افزود: تحقیقات گذشته نیز نشان داده اند که فلووکسامین می تواند التهاب را در مدل های حیوانی مبتلا به «سپسیس» (نوعی التهاب که سراسر بدن را فرا می گیرد) کاهش دهد و ممکن است در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ نیز چنین کاری انجام دهد. سپسیس بیماری خطرناکی است که در اثر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن نسبت به عفونت ایجاد می‌شود و به تدریج سراسر بدن را فرا می‌گیرد.

نتایج این مطالعه در مجله Journal of the American Medical Association منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین