سازمان بهداشت جهانی: زیکا ممکن است تا ۴ میلیون نفر را مبتلا کند

0 ۱

سازمان بهداشت جهانی نگران گسترش سریع ویروس خطرناک زیکا در قاره آمریکاست. این سازمان تصمیم دارد در نشستی اضطراری خطر شیوع این ویروس در سطح جهان را بررسی کند. ویروس زیکا توسط نوعی پشه منتقل می‌شود.

به گفته مارکوس اسپینال، متخصص ویروس‌شناسی سازمان بهداشت جهانی، انتظار می‌رود سه تا چهار میلیون نفر در قاره آمریکا به ویروس زیکا آلوده شوند. این رقم تنها در برزیل احتمالأ تا ۵/ ۱ میلیون نفر خواهد بود.

زیکا تا کنون در ۲۵ بخش از قاره آمریکا مشاهده شده است. این ویروس که توسط پشه آئدس منتقل می‌شود به ویژه برای زنان باردار خطرناک است.

هر چند که هنوز از نظر علمی کاملأ ثابت نشده است اما گمان‌می‌رود ابتلا به ویروس زیکا در زنان باردار موجب نقص در تکامل جنین آنها و تولد نوزادانی با سر کوچک می‌شود که پیامد آن عقب‌ماندگی ‌ذهنی است.

سازمان بهداشت جهانی یک کارگروه ویژه برای مبارزه با ویروس زیکا تشکیل داده است. علاوه بر آن قرار است دوشنبه اول فوریه (۱۲ بهمن) در نشستی اضطراری خطر شیوع این ویروس در سطح بین‌المللی بررسی و برای اعلام هشدار جهانی تصمیم گیری‌ شود.

مارگرت چان، دبیرکل سازمان بهداشت معتقد است که خطرشیوع ویروس زیکا “ابعاد وحشتناکی” پیدا کرده است. او هشدار داده است که این وضعیت ممکن است به دلیل تغییرات آب‌ و هوایی ناشی از آل‌نینیو و احتمال افزایش شمار پشه‌ حامل ویروس در برخی مناطق وخیم‌تر شود.

بیشتر بخوانید: نگرانی نسبت به شیوع ویروس خطرناک زیکا در سراسر قاره آمریکا

پشه آئدس، حامل ویروس زیکا در ۲۰ کشور آمریکایی لاتین مشاهده شده است.کارشناسان نگران هستند که ویروس زیکا در تمام قاره آمریکا به جز بخش‌هایی از شیلی و آلاسکا گسترش پیدا کند. در شیلی و آلاسکا پشه حامل این ویروس وجود ندارد.

ویروس زیکا سال ۱۹۴۷ میلادی برای نخستین بار در میمون‌های جنگل زیکا در اوگاندا‌، کشوری در قاره آفریقا مشاهده و ثبت شد. اما گسترش آن از سال ۲۰۰۵ میلادی از برزیل شروع شد.

این ویروس با نیش پشه آئدس وارد بدن انسان می‌شود و با تب خفیف، سردرد و درد عضلانی، مشابه علائم ابتلا تب دنگی (معروف به تب استخوان‌شکن) همراه است.

مارگارت چان، دبیرکل سازمان بهداشت جهانیمارگارت چان، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی

ابتلا به زیکا در هشتاد درصد موارد حتی بدون ظهور این علائم است. اما در مورد زنان باردار نگرانی بسیار فراتر از علائم است.

هر چند که هنوز به طور قطع از نظر عملی ثابت نشده است اما در پی تولد بیش از چهار هزار نوزاد با سر کوچک در برزیل این گمانه‌زنی قوت گرفته است که ابتلای زنان باردار به ویروس زیکا دلیل نقص در تکامل جنین آنها و تولد نوزادان مبتلا به “میکروسفالی” است.

مغز این نوزادان به‌طور چشم‌گیری از اندازه معمول کوچک‌تر و پیامد آن عقب‌ماندگی ذهنی است. آمار تولد این نوزادان (تا کنون ۴۱۸۰ مورد) در برزیل نسبت به آمار تمام پنج سال گذشته ۳۰ برابر بیشتر شده است.

دولت برزیل برای مقابله با گسترش این ویروس از ارتش کمک خواسته است. به گزارش وزارت دفاع برزیل قرار است در ۳۵۶ شهر و منطقه این کشور مکان‌های تخم‌گذاری پشه آئدس سم‌پاشی و در هزاران مدرسه در مورد خطرات ویروس زیکا روشن‌‌گری شوند. در عملیات ارتش برزیل ۱۶۰ هزار نیروی زمینی و ۳۰ هزار نیروی دریایی و هوایی شرکت دارند.

سایر کشورهای آمریکای لاتین از جمله هندوراس با ثبت حدود یک ‌هزار مورد ابتلا به ویروس زیکا و نیکاراگوآ با ثبت نخستین مورد ابتلا، نگران گسترش ویروس زیکا هستند.

وزرای بهداشت کشورهای آمریکای لاتین قرار است به درخواست رئیس‌جمهور برزیل، دیلما روسف، هفته اول فوریه نشستی اضطراری برای بررسی راهکارهای مقابله با گسترش ویروس زیکا تشکیل دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین