ترکیه به جنگ خال‌کوبی می‌رود

۱۲

عالی‌ترین نهاد مذهبی ترکیه با انتشار فتوایی از مسلمانان خواست خال‌کوبی تن خود را پاک کنند و اگر هم خال‌کوبی دیگر حذف‌شدنی نیست، توبه کنند. اردوغان هم تاتو را “غیر اخلاقی” و برای سلامت جامعه “مضر” دانست.

عالی‌ترین نهاد مذهبی ترکیه روز جمعه (۹ ژانویه/ ۱۹ دی) با انتشار فتوایی از مسلمانان خواست از خال‌کوبی اندام خود دست بردارند.

این فتوا از مسلمانانی که خال‌کوبی کردند خواست تا با لیزر یا جراحی خال‌کوبی خود را پاک کنند و اگر هم دیگر پاک‌شدنی نیست، “توبه” کرده و از خدا طلب بخشش کنند.

اداره‌ی کل امور دینی ترکیه که در ترکیه با نام “سازمان دیانت” شناخته می‌شود، در فتوای خود تاکید کرده که محمد، پیغمبر اسلام، هرگونه “نقش‌نگاری” روی تن را ممنوع دانسته است.

در این فتوا آمده است:«پیامبر اسلام فرموده است که خداوند آنانی را که شکل اندام خود را تغییر دهند، به نفرین و عذاب دچار می‌کند.»

فتوای تازه‌ی این نهاد دینی از این هم فراتر رفته و مدعی شده که خداوند هر زن و مردی را هم که موی صورت یا ابروی خود را اصلاح کند، به عذاب دچار می‌کند.

این اولین ‌بار نیست که مقامات کشور ترکیه به جنگ تاتو می‌روند. پیش از این رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به فوتبالیست‌های تیم ملی این کشور هشدار داده بود که خال‌کوبی‌های روی تن خود را پاک کنند.

اردوغان مدعی شده بود که خال‌کوبی تن “غیر اخلاقی” و برای سلامت جامعه “مضر” است.

در سپتامبر گذشته نیز تمام مدارس ترکیه موظف شدند با دانش‌آموزانی که تن خود را خال‌کوبی یا تاتو کردند، برخورد کنند. هرگونه ورود با آرایش دانش‌آموزان دختر به مدارس و همچنین اصلاح ریش صورت برای پسران محصل نیز ممنوع اعلام شد.

تعداد جوانان ترک که به خال‌کوبی علاقه‌دارند رو به افزایش است و گزارش‌ها حاکی از آن است که تعداد مغازه‌ها و آرایشگاه‌هایی که خدمات خال‌کوبی هم ارائه می‌کنند، نیز رو به گسترش است.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

× ثبت نوبت آنلاین