تخمین عمر فرد با هوش مصنوعی

0 ۱۹

مقدمه

دانشمندان می گویند سامانه جدید هوش مصنوعی مشابه «چت جی‌پی‌تی» قادر به پیش‌بینی زمان مرگ افراد با دقت بالا است، آنها با این حال تاکید کردند که این سامانه نباید مورد استفاده شرکت‌های بیمه قرار گیرد.

دانشمندان دانشگاه فنی دانمارک (DTu) اعلام کردند این مدل هوش مصنوعی بر اساس داده‌های شخصی مردم دانمارک آموزش داده شده و نشان داده است که شانس مرگ افراد را دقیق‌تر از هر سیستم دیگری پیش بینی می‌کند.

شاخص های تندرستی

محققان در این مطالعه داده‌های مربوط به وضعیت سلامت و بازار کار شامل اطلاعات مربوط به آموزش، مراجعه به پزشک و بیمارستان و تشخیص‌های پزشکی و درآمد و شغل مربوط به ۶ میلیون دانمارکی را بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۰ تجزیه و تحلیل کردند. دانشمندان سپس این مجموعه داده‌ها را به کلماتی برای آموزش دادن به یک مدل زبانی بزرگ موسوم به Life۲vec تبدیل کردند؛ این مدل زبانی مشابه فناوری به کار رفته در اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی مانند «چت جی‌پی‌تی» است.

بنا بر نتایج این مطالعه که در نشریه «علم محاسباتی طبیعت» منتشر شد، زمانی که مدل هوش مصنوعی الگوی درون داده‌ها را یاد گرفت، توانست عملکردی بهتر از سایر سیستم‌های پیشرفته نشان دهد و نتیجه‌هایی از قبیل شخصیت و زمان مرگ را با دقت بالایی پیش بینی کند.

محققان داده‌های مربوط به گروهی از افراد در سنین ۳۵ تا ۶۵ سال را که نیمی از آنها در فاصله سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ از دنیا رفته بودند، در نظر گرفتند و از سامانه هوش مصنوعی خواستند پیش بینی کند که چه کسی زنده است و چه کسی مرده است.

هوش مصنوعی در تخمین عمر انسان

نتایج به دست آمده این مدل ۱۱ درصد دقیق‌تر از هر مدل هوش مصنوعی موجود دیگر یا روش مورد استفاده شرکت‌های بیمه برای قیمت‌گذاری بود.

«سونی لیمان» مولف اصلی این گزارش تحقیقی از دانشگاه فنی دانمارک گفت: مساله جالب این است که زندگی انسان را به عنوان زنجیره‌ای طولانی از رویدادها در نظر بگیریم؛ همانطور که یک جمله در زبان از یک رشته کلمات تشکیل می‌شود. محققان با استفاده از این مدل درصدد رسیدن به پاسخ سوالاتی مانند احتمال مرگ یک فرد در چهار سال آینده بر آمدند.

آنها دریافتند که پاسخ‌های این مدل هوش مصنوعی مطابق با یافته‌های موجود است؛ از قبیل اینکه زمانی که همه عوامل دیگر در نظر گرفته شود، افراد در موقعیت رهبری یا با درآمد بالا احتمال بیشتری برای دوام و بقا دارند. مرد بودن، داشتن مهارت یا مشکلات ذهنی، با افزایش خطر مرگ مرتبط است.

نتیجه گیری

این مدل همچنین توانست نتایج یک آزمون شخصیتی را در بخشی از جمعیت بهتر از سامانه های موجود هوش مصنوعی به درستی پیش بینی کند.

این دانشمندان در عین حال تاکید کرده اند که این مدل بنا به ملاحظات اخلاقی نباید مورد استفاده شرکت‌های بیمه قرار گیرد.

منبع chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://agelab.mit.edu/static/uploads/mit-agelab-ai-longevity_wp-04-21-1357_ada.pdf

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین