امادگی برای اولین عمل پیوند سر

0 ۴۱۳

h62nlgmhokb1o5psnujp.jpg

اولین عمل پیوند سر در جهان تا چند ماه دیگر با هزینه دهها میلیون دلاری روی یک روس انجام خواهد شد.

به گزارش  واشنگتن پست، پیشتر انجام این جراحی پر خطر در هاله ای از ابهام قرار داشت ولی اکنون پزشکانی که قصد این جراحی بی سابقه را دارند از انجام قطعی آن در اوایل سال آینده میلادی و درصد موفقیت 90 درصدی خبر داده اند.

این جراحی عجیب به یک تیم جراحی 80 نفره و دهها میلیون دلار هزینه احتیاج دارد.

دکتر سرجیو کاناوارو پزشک ایتالیایی که قرار است این جراحی را انجام دهد قصد دارد درخواست 100 میلیون دلار کمک را برای انجام این جراحی به بنیاد مک آرتور بدهد و اگر به نتیجه نرسد به دنبال اینست که این پول را از فردی همچون مارک زاکربرگ موسس فیسبوک یا یک میلیاردر دیگر در حوزه فن آوری بگیرد.

اولین جراحی سر انسان به احتمال زیاد در چین یا کشوری خارج از اروپا و آمریکا صورت خواهد گرفت. زیرا قوانین و مقررات آمریکا این کار را غیراخلاقی و غیردینی دانسته و از انجام آن جلوگیری می‌کند.

دکتر سرجیو کاناوارو عصب شناس ایتالیایی مدعی است که سال گذشته آن را روی یک میمون انجام داده و میمون پس از عمل زنده مانده است. اما هنوز صحت این سخنان تایید نشده است.

والری اسپیریدونوف-یک مرد 31 ساله روسی که داوطلب انجام این عمل پرریسک است، یک شرکت نرم افزار آموزشی را در منزل خود در شهر کوچکی در ولادیمیر روسیه راه اندازی کرده و از بیماری”وردینگ هافمن” رنج می‌برد و زندگی خود را بر روی صندلی چرخ‌دار سپری می‌کند

.

بیماری وردینگ هافمن یک بیماری دژنراتیو حرکتی است که از زمان جنینی بیمار را درگیر نموده و در دوران شیرخوارگی و کودکی پیشرفت می‌نماید. این بیماری ژنتیکی بوده و معمولا کشنده است.

دکتر کاناوارو سال 2013 با انتشار مقاله‌ای مدعی امکان انجام نخستین عمل پیوند سر شد.

بسیاری از دانشمندان این پروژه را مورد تمسخر قرار داده و یک “تئوری تست نشده” خوانده اند که امید واهی ایجاد کرده است. حتی برخی گفته اند که اگر اسپیریدونوف زیر این عمل جراحی بمیرد که چندان بعید نیست، پزشکان جراح وی باید جرم قتل محاکمه شوند.

اسپیریدونوف  31 ساله، پیوند سر را تنها امید خود می‌بیند. او می‌گوید که هیچ راه بهتری را برای درمان خود نمی‌بیند.

پزشکان برای پیوند سر اسپیریدونوف ، مجبور به پیدا کردن یک مرد مرگ مغزی هستند که خانواده اش راضی به انجام این کار باشند

.

این پزشکان با استفاده از روشی موسوم به HEAVEN، بدن گیرنده را در شرایط ایست موقت قلبی قرار داده و سر و نخاع دهنده و گیرنده پیوند را  تا 12 درجه سانتیگراد سرد می‌کنند. سپس سرها با کمک تیغه‌های بسیار تیز از بدن دهنده و گیرنده جدا می‌شوند.

این تیغه های بسیار تیز باعث می‌شوند که آکسون‌ها یا رشته‌های بلندی که از سلول عصبی خارج می‌شوند، سالم باقی می‌مانند.

پس از آن پزشکان در حدود یک ساعت فرصت خواهند داشت که سر دهنده عضو را به بدن گیرنده پیوند بزنند.

پزشکان پس از انجام این عمل جراحی دشوار، این مرد 31 ساله را در حدود سه یا چهار هفته در کما نگه خواهند داشت تا در اثر حرکت و تکان خوردن مشکلی برای وی پیش نیاید.

با وجود اینکه دکتر کاناوارو قبلا این عمل را با موفقیت بر روی موشها انجام داده است، اما باز هم دانشمندان و اخلاق گرایان به انجام این عمل اعتراض دارند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین