0 ۴

مقدمه

 کارشناسان حوزه تحقیقات تغذیه می‌گویند که برنامه غذایی می‌تواند تاثیر زیادی بر عوامل زیربنایی منجر به درد مزمن در افراد شود اما نتایج برای افراد متفاوت خواهد بود.

در بحث مربوط به مدیریت یا درمان درد مزمن بخصوص وقتی انواع داروها اثری نداشته است، بسیاری از مردم به تغییر در سبک زندگی روی می‌آورند با این امید که چنین مداخلاتی ممکن است بتواند برخی نشانه‌های درد را کاهش دهد.

توجه به این مساله مهم است که هر چند هیچ برنامه غذایی مشخصی نمی تواند درد مزمن را درمان کند اما غذا می تواند بر مکانیسم‌های بیولوژیک تاثیرگذار باشد یعنی مکانیسم هایی که در بسیاری از افراد در درد مزمن نقش دارند.

مدیکال نیوز در این خصوص با دو کارشناس صحبت کرده و همچنین برنامه غذایی بر اساس «دی ان ای» را آزمایش کرده تا ببیند آیا کاهش درد از طریق تغییرات رژیم غذایی ممکن است یا نه.

ارتباط درد، التهاب و رژیم غذایی

«کلسی کاستا» مشاور تغذیه در موسسه «ائتلاف ملی سلامت» می‌گوید که هرچند تغییرات غذایی به تنهایی نمیتواند درد مزمن را «درمان کند» اما می تواند بر عوامل زیربنایی منجر به درد تاثیر داشته باشد. از این لحاظ، در پیش گرفتن یک رژیم ضدالتهابی مانند رژیم مدیترانه‌ای که مصرف ماهی و میوه و سبزیجات را تشویق می‌کند، ممکن است برای برخی افراد مفید باشد.

هر چند هیچ تعریفی برای یک رژیم ضدالتهابی وجود ندارد، توصیه کلی این است که این رژیمی است که از غذاهای ایجاد کننده التهاب در بدن مانند کربوهیدرات های تصفیه شده و شکر افزوده و روغن‌های ترانس پرهیز می کند.

کاستا خاطرنشان کرد: درد مزمن اغلب ناشی از التهاب مداوم در بدن است و التهاب با انتخاب‌های غذایی تشدید می شود یا کاهش پیدا می کند. غذاهای با قند بالا، چربی‌های ناسالم و افزودنی‌های خاص می توانند پاسخ های التهابی ایجاد کنند و درد مزمن را بدتر کنند. برعکس، داشتن یک برنامه غذایی ضدالتهابی غنی از غذاهای کامل و چربی‌های سالم می تواند به کاهش التهاب کمک کند.

کدام غذاها ضدالتهابی هستند؟

بخش اصلی برنامه غذایی ضدالتهابی غذاهایی هستند که غنی از آنتی‌اکسیدان و فیتونیوتراینت (phytonutrients) هستند که ارتباط آنها با سطح پایین‌تر التهاب در بدن مشخص شده است. برای مثال، غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا-۳ مانند ماهی و غنی از آنتی‌اکسیدان می توانند به کاهش التهاب کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد که چون بدن هر فرد واکنش متفاوتی به چنین تغییرات غذایی می‌دهد، مهم است که از رویکرد مناسب پیروی کنیم.

آیا برنامه‌های غذایی مبتنی بر «دی ان ای» کار می‌کنند؟

برنامه غذایی مبتنی بر دی ان ای مفهومی است که در سال های اخیر با توجه بیشتری رو به رو شده است. اما این علم هنوز خیلی جدید است. بیشتر کارشناسان به توان بالقوه چنین رویکردهای تغذیه‌ای شخصی‌ شده‌ای باور دارند اما درباره کاربردی بودن عمومی آن پیچیدگی این علم تردید دارند.

کاستا در این زمینه با توضیح اپی‌ژنتیک شروع کرد که عبارت است از مطالعه اینکه چگونه سلول ها و ترکیبات شیمیایی کار ژن‌ها را کنترل می کنند بدون اینکه زنجیره دی ان ای را تغییر دهند.

وی خاطرنشان کرد که این علم هنوز در حال تکمیل است و هنوز به مرحله‌ای نرسیده است که بتوان برنامه‌های غذایی کاملا شخصی شده را برای افراد بر اساس ترکیب ژنتیکی آنها ایجاد کرد.

کاستا در عین حال گفت که تغذیه بر اساس دی ان ای ظرفیت (برای کار) دارد و می تواند نتایج ملموسی برای افراد داشته باشد.

آیا بهبود سلامت دل و روده (gut) می‌تواند درد را کاهش دهد؟

تحقیقات درباره نقش میکروبیوم دل و روده در مدیریت و درمان درد مزمن رو به افزایش بوده است و بسیاری از مطالعات ارتباط مکانیستی (mechanistic ) ظریفی بین این دو آشکار کرده اند. مطالعات قبلی روی موش ها نشان داده است که یک رژیم غذایی غنی از چربی می تواند بر میکروبیوم دل و روده تاثیر داشته و از طریق فعال‌سازی دریافت‌کننده TL-۴ التهاب را افزایش دهد.

دکتر «اومر الما» استادیار فیزیوتراپی در دانشگاه «بورنموث» خاطرنشان کرد افرادی که درد مزمن را تجربه می کنند اغلب همچنین اختلال در میکروبیوم دل و روده را نیز تجربه می کنند.

کاستا نیز خاطرنشان کرد که عدم توازن در ریزجانداران (میکروبیاتا) دل و روده با وخیم‌شدن اختلالات درد مزمن از قبیل درد التهابی، میگرن و فیبرومیالژیا (fibromyalgia) مرتبط است.

وی تاکید کرد که برنامه‌هایی برای تقویت تنوع و توازن میکروبیاتا دل و روده می تواند به کاهش دردهای مزمن یاری برساند.

دکتر الما در خصوص مدیریت درد مزمن توجه را به ماهیت چند وجهی درد مزمن جلب کرد و خاطرنشان کرد که عوامل زیادی می توانند بر شدت و تناوب این دردها تاثیر داشته باشند. وی رژیم غذایی را به عنوان یک سبک زندگی قابل تغییر مورد توجه قرار دارد که میتواند بر درد تاثیر داشته باشد.

وی همچنین در خصوص رژیم غذایی مبتنی بر دی ان ای هم خاطرنشان کرد: که هر چند شناخت ما از ارتباط بین ژنتیک و تغذیه رو به افزایش است اما تحقیقات در خصوص مداخلات مبتنی بر دی ان ای هنوز در حال تکمیل است.

الما تاکید کرد: در مجموع بر این اعتقادم که ترکیب تحولات در داده‌های مصنوعی و افزایش دسترسی به فناوری‌های جدید می تواند موجب استفاده موثر از برنامه‌های مبتنی بر دی ان ای در مورد افراد مبتلا به دردهای مزمن بشود.

آزمایش علم: تجربه شخصی برنامه تغذیه مبتنی بر دی ان ای

در همین ارتباط یکی از دبیران خبری مدیکال‌نیوز برای آزمایش برنامه غذایی مبتنی بر دی ان ای از یک سرویس موجود در انگلستان موسوم به «ریوایو» (Revive) استفاده کرد که راه حل‌های فردی شده برای سلامتی ارائه می دهد.

این دبیر مدیکال نیوز در پاسخ به این سوال که آیا این برنامه درد مزمن او را درمان کرده است، بطور خلاصه پاسخ می‌دهد که «خیر» اما خاطرنشان می کند که برنامه ریوایو هم مدعی درمان درد مزمن نبوده است.

نتیجه گیری

وی همچنین می‌گوید که به لطف عادت های تغذیه و سبک زندگی جدید موفق شده که دز داروهای ضد روماتیسمی مورد استفاده را کاهش بدهد و دوره‌های درد کمتری با تجربه کند.

منبع https://www.medicalnewstoday.com/articles/mnt-investigates-can-diet-cure-chronic-pain

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین