گزارش بلومبرگ از هجوم سرمایه‌گذاران ایرانی به بورس

۰

خبرگزاری امریکایی بلومبرگ در گزارشی از هجوم سرمایه‌گذاران ایرانی به بازار بورس و تقویت این بازار نسبت به بازار‌های طلا، ارز و ملک خبر داد.

به گزارش این خبرگزاری، برای اینکه بپذیریم مردم ایران وعده حسن روحانی، رییس‌جمهوری این کشور را برای بهبود روابط با اقتصاد جهانی پذیرفته‌اند باید به بازار بورس و اوراق بهادار ایران نگاه کرد.

درحالی که معاملات روزانه بازار بورس ایران تنها با 22 ثانیه تعامل‌های بورس در امریکا برابر است، بازار ایران به‌شدت رو به شکوفایی است. شاخص بورس در سال جاری با افزایش 133 درصدی به رکوردی دست یافت، بیشتر معاملات بعد از انتخاب روحانی به ریاست‌جمهوری انجام شده است که درپنج ماه اول ریاست‌جمهوری‌اش توانست با قدرت‌های جهانی به توافقی دست یابد.

این گزارش با اشاره به اینکه بعضی ازجوانان ایرانی درحال سرمایه‌گذاری در بورس هستند به نقل از شرکت مشاوره‌یی شرکای ترکوآیز نوشت: ایرانی‌ها سرمایه‌های خود را از بخش‌هایی که به منابع معمولی درآمدزایی در ایران تبدیل شده یعنی طلا، دلار و ملک خارج می‌کنند تا در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند.

درحالی که خارجی‌ها می‌توانند دربازار بورس ایران سرمایه‌گذاری کنند، یک سرمایه‌گذار بین‌المللی نمی‌تواند بیش از 10 درصد ازسهام یک شرکت را بخرد و به دلیل محدودیت‌های بانکی میزان مشارکت این افراد معین است.

معامله در بازار بورس رو به افزایش است درحالی که روزانه 203 میلیون دلار سهام معامله می‌شود؛ این رقم دو سال قبل 83 میلیون دلار و درسال 2006 تنها 20 میلیون دلار بود. نرخ متوسط خرید و فروش‌ها در بازار بورس امریکا در سال جاری به 220 میلیارد دلار رسیده است.

بخش نفت و بانک‌ها از جمله بیشترین برنده‌های بازار بورس بوده است. ارزش سهام بانک صادرات ایران درسال جاری 144 درصد و سهام شرکت نفت و گاز پارسیان نیز 87 درصد افزایش یافت. رامین ربیعی، مدیر اجرایی شرکت ترکوآیز گفت: شاهد جریان فراوان پولی هستیم که از سرمایه‌گذاران شخصی به بازار بورس وارد می‌شود. برداشت‌ها بعد از انتخابات به کلی تغییر کرد و احتمال مخاطرات سیاسی، خطر جنگ و خطر تحریم به‌شدت کاهش یافت.

به گفته ربیعی ارزش بازار بورس بیش از حد و بسیار سریع اتفاق افتاد و این امر بیش از آنکه بنیادی باشد روانی است.

افزایش شاخص بازار بورس در سال جاری در حالی روی داد که این شاخص در سال 2012 حدود 55 درصد و در سال قبل 24 درصد افزایش یافته بود. ارزش بازار همه شرکت‌ها تقریبا دو سوم از سال 2011 افزایش یافته و به 175 میلیارد دلار رسیده است.

کمتر از یک ماه بعد از ریاست‌جمهوری روحانی شرکت پتروشیمی وسرمایه‌گذاری تامین درنخستین پذیره‌نویسی عمومی 203 میلیون دلار سهام فروخت که آن را به هفتمین شرکت بزرگ بورس تبدیل کرد.

بلومبرگ با اشاره به افزایش ارزش ریال نوشت: این امر نیز باعث افزایش نرخ سودهای دلاری شده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است اقتصاد ایران در سال 2014 بهبود یافته و رشد اقتصادی 3/1 درصدی را تجربه کند.

عباس آملی‌رنانی، کارشناس اقتصادهای نوظهور در بانک سلطنتی گروه اسکاتلند گفت: درهر گامی از این راه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی علاقه به بهره‌برداری از کوچک‌ترین فرصت‌های اقتصادی دارند که برای جذب سرمایه بخش خصوصی با مشکلات زیادی روبه‌رو است.

نسبت قیمت به درآمد سهام درسال جاری 34 درصد افزایش یافت و به 8/7 درصد رسید که البته نسبت به شاخص بازار رو به رشد یعنی 8/11 درصد و شاخص بورس قطر یعنی 3/13 درصد کمتر است.

http://etemadnewspaper.ir

 

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

× ثبت نوبت آنلاین