پیوند دستگاه محرک ستون فقرات برای کمک به بیماران فلج نخاع

۲۹

از این پس افرادی که به دلایل مختلف از کمر به پایین فلج هستند قادر خواهند بود با پیوند ستون فقرات بعضی از کارهایشان را شخصاً انجام دهند.

آسیب های نخاعی شدید غالباً به از دست دادن کنترل کامل بخش هایی از بدن از کمر به پایین، عدم کنترل مثانه، روده و فعالیت های جنسی می شود. پژوهشگران دانشگاه لوییزویل در ایالت کنتاکی می گویند ابزار برقی ای که به نخاع پیوند می زنند، به بیماران کمک می کند تا کنترل کمر و پاها را به دست آورند.

کن استفنسون پنج سال پیش در جریان مسابقه دوچرخه سواری در گل و لای دچار سانحه شد و از قفسه سینه به پایین فلج شد. پزشکان به او گفتند که دیگر نخواهد توانست روی پاهایش بایستد:
«دکترها با توجه به نحوه شکستن ستون فقرات من، تشخیص دادند که دیگر نمی توانم پاهایم را حرکت بدهم یا چیزی حس کنم.»

مشکل دیگر کن این بود که توانایی جنسی اش را از دست داده بود. اما حالا به کمک ابزار کوچکی که به ستون فقراتش پیوند زده شده و  نخاعش را با شوک برقی تحریک می کند، بعضی از فعالیت هایی را که به فکر می کرد برای همیشه از آن ها محروم شده، می تواند انجام دهد.

دکتر رودریک پتیگرو عضو انجمن ملی بهداشت آمریکا در باره این روش توضیح می دهد:
«هدف این است که عصب های آسیب دیده ستون فقرات را به نحوی ترمیم کنیم که بتوانند بار دیگر به محرک ها واکنش نشان دهند.»

دستگاه محرک برقی با کنترل از راه دور روشن می شود و به کِن اجازه می دهد که هر بار یک پایش را حرکت دهد. فعالیت جنسی و بعضی از فعالیت های دیگرش هم بهتر شده.

سه بیمار دیگر هم با استفاده از پیوند دستگاه به نخاع، بهبودی اندکی یافته اند، هر چند هیچ یک نمی تواند راه برود.

دکتر پتیگرو تأکید می کند که این دستگاه خاصیت درمانی ندارد، و پیش از آن که در دسترس بیماران بیشتری قرار گیرد، باید پژوهش های بسیار بیشتری روی آن انجام شود.  با این حال، او می گوید آسیب نخاعی از این پس به معنی یک عمر زندگی با فلج نیست:
«این که امروز می بینیم این چهار بیمار به اراده خود حرکاتی انجام می دهند و بر اعضایی مثل مثانه و روده شان کنترل دارند، خیلی عالی است.»

پژوهشگران اکنون در نظر دارند این ابزار را به بدن هشت بیمار دیگر هم پیوند بزنند و سعی کنند بیش از یک گروه ماهیچه را در یک زمان به حرکت کردن تحریک کنند

نظرات بسته شده است.

× ثبت نوبت آنلاین