پیش بینی رشد اقتصادی کمتر برای چین در سال ۲۰۱۵

۱

صندوق بین المللی پول (IMF) پیش بینی خود درباره رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۵ را به حدود ۷ درصد پائین آورد، اما از مقامات حکومتی خواست از استفاده از محرک های بیشتر اقتصادی پرهیز و به جای آن بر محدود کردن ریسک های مالی تمرکز کنند.

صندوق بین المللی پول، با عباراتی که حاکی از اطمینان نسبت به سلامت دومین اقتصاد بزرگ جهان است، گفت، پکن باید به عهد خود در مورد اجرای اصلاحات وفا، و عدم تعادل ها را تصحیح کند، از جمله در مورد ارزش پائین نگاه داشته شده یوان.

به طور خاص، صندوق بین المللی پول گفت، شرایط برای چین مناسب است تا گام بعدی را بردارد و بازار نرخ بهره اش را آزاد کند. این نظریه، دیدگاه برخی از مقام های عالیرتبه چین را به چالش می کشد که معتقدند اقتصاد کشور هنوز آماده چنین حرکتی نیست.

هنگامی که از دیوید لیپتون، معاون مدیرعامل صندوق بین المللی پول، در پکن پرسیده شد که آیا او فکر می کند حکومت چین باید برای رشد اقتصادی تلاش بیشتری انجام دهد، پاسخ داد «مشاوره ما در حال حاضر استفاده از  محرک نیست؛ ما فکر نمی کنیم نشانه های کافی برای توجیه چنین حکمی وجود دارد.»

در عوض، او گفت که تهدید بزرگتر برای چین اتکای مصرانه بر بدهی و سرمایه گذاری در زمینه هایی از قبیل املاک و مستغلات برای تقویت بنیه اقتصادی است، نقاط ضعفی که اکنون در حال ازدیاد است.

لیپتون گفت، مشوق های بیشتر بی جا است، مگر آن که رشدی را که حکومت برای اقتصاد هدف قرار داده است، یعنی رشد ۷ و نیم درصد برای سال جاری، با اختلاف قابل توجهی نتواند به آن برسد.

لیپتون، با اشاره به این که صندوق بین المللی پول معتقد است چین می تواند به هدفی که برای رشد سال ۲۰۱۴ در نظر دارد برسد، گفت «آسیب پذیری به اندازه ای افزایش یافته است که اکنون مهار آن باید در اولویت باشد.»

صندوق بین المللی پول پیش بینی که برای رشد اقتصادی چین در سال آینده در نظر گرفته بود را از ۷ و سه دهم درصد به حدود ۷ درصد تعدیل کرد. لیپتون گفت اگر چین به انجام اصلاحات مالی گسترده بپردازد ، آنطور که قولش را داده است، رشد ۷ درصد واقع بینانه است.

با شروع ضعیفی که اقتصاد چین در آغاز سال داشت، پکن در ماه های اخیر یک سری محرک های نسبتا معتدلی را اعلام کرد. طبق نظر سنجی های تجاری در هفته گذشته به نظر می رسد که فعالیت ها احتمالا شروع به ثبات یافتن کرده اند، اما رونق های مقطعی در پاره ای از بخش های اقتصاد به معنی آن نیست که بهبود اقتصادی قرص و محکمی در راه است

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

× ثبت نوبت آنلاین