نرخ رشد اقتصاد چین به پایین‌ترین حد در بیست و چهار سال گذشته رسید

۰

چین دومین اقتصاد بزرگ دنیاست و با وجود افت اخیر، هنوز یکی از سریعترین رشدها را در دنیا دارد

نرخ رشد اقتصاد چین در سال گذشته ۷.۴ درصد بود که نسبت به سال پیش از آن ۳ دهم درصد کاهش داشته هر چند هنوز هم از پیش بینی کارشناسان بازار سهام یعنی ۷.۲ درصد بالاتر است.

به گفته فردریک نیومن، رئیس مرکز تحقیقات آسیایی بانک HSBC، اقتصاد چین نشان داد که مقاوم‌‌تر از آن است که پیش بینی می شد. رشد اقتصادی این کشور در سال های اخیر مثل دهه گذشته درخشان نیست، اما هنوز هم در میان بالاترین نرخ رشد اقتصادی در دنیاست.

یکی از دلایل این افت را رکود بازار مسکن در چین می‌دانند، هرچند بخش‌های دیگر اقتصاد توانسته‌اند تا حد زیادی تاثیر منفی بازار مسکن را خنثی کنند و به گفته آقای نیومن این باعث اطمینان به اقتصاد چین می‌شود: “رشد فعالیت در بخش خرده فروشی و تولیدات صنعتی در ماه دسامبر نسبت به سال گذشته بهتر بود و به چین شتاب لازم را برای ورود به سال بز (سال نوی چینی) می دهد.”

بخش خرده فروشی در ماه گذشته در چین ۱۱.۹ درصد نسبت به این رقم در دوره مشابه سال قبل بیشتر بود و تولیدات کارخانه‌ها در ا ین مدت ۷.۹ درصد رشد داشت.

به گفته آلیستر چن، تحلیلگر اقتصادی، افزایش تولید کارخانه ها به بهبود شاخص های اقتصادی چین کمک کرده و این نشان می دهد که اقتصاد چین قابلیت انعطاف دارد که توانسته از بازار رو به افول مسکن خود را به این سمت حرکت بدهد.

سرمایه گذاری در با%D/$¤ار مسکن در سال های اخیر بسیار پر رونق و رو به رشد بود. رشد سرمایه گذاری در این بخش در دو سال پیش ۱۹.۸ درصد بود، اما سال گذشته تقریبا نصف شد و به ۱۰.۵ درصد کاهش یافت که پایین ترین حد آن در پنج ساله گذشته است.

فردریک نیومن معتقد است که برای جلوگیری از عوارض بازار شکننده مسکن در سال ۲۰۱۵، بانک مرکزی چین شاید مجبور شود با تزریق نقدینگی یا کاهش نرخ سود بانکی وارد عمل شود: “خوشبختانه چین ابزارهای لازم را برای تنظیم اقتصاد خود دارد و من انتظار دارم از این ابزارها نهایت استفاده را ببرند تا رشد اقتصادی امسال زیر هفت درصد نباشد.”

به نظر می رسد دولت چین همچنان سیاست تشویق اقتصادی را ادامه می دهد.

دو ماه پیش بانک مرکزی چین به نحوی غیرمنتظره و برای اولین بار در دو سال گذشته، نرخ بهره را تا ۲.۵ درصد پایین آورد تا اقتصاد را به حرکت در آورد.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

× ثبت نوبت آنلاین