مسکونی کردن فضا و زندگی بهتر انسان

0 ۱

استیون هاوکینگ کیهان‌شناس و فیزیکدان برجسته معتقد است که بشریت در معرض خطراتی است که خود ایجاد کرده است اما می‌تواندبا استقرار و مسکونی‌سازی سیارات دیگر از انقراض و نابودی جان به در ببرد.

او جنگ هسته‌ای، گرم شدن کره زمین و ویروس‌هایی را که با مهندسی ژنتیک طراحی و تولید خواهند شد، از جمله این تهدیدات دانسته است.

پروفسور هاوکینگ در سخنرانی خود از “مجموعه سخنرانی‌های ریث” گفت پیشرفت دانش و فناوری، فاجعه‌های جدیدی را هم پیش روی بشریت خواهد گداشت.

با اینکه پروفسور هاوکینگ می‌گوید احتمال وقوع فاجعه در کره زمین در یک سال فرضی ممکن است خیلی کم باشد، اما با گذشت زمان این احتمال افزایش خواهد یافت و در هزار یا ده هزار سال آینده به قطعیت نزدیک خواهد شد:

“تا آن زمان ما باید راه خود را در فضا و ستارگان دیگر باز کرده باشیم تا وقوع فاجعه در کره زمین به معنای پایان بشریت نباشد.”

“اما ما حداقل تا چند صد سال آینده قادر نخواهیم بود در فضا به شکلی خودکفا مستقر شویم بنابراین در این مدت باید بسیار مراقب باشیم.”

استیون هاوکینگ یکی از شناخته‌ترین دانشمندان در سطح جهان، در باره خطراتی که پیشرفت دانش و فناوری سر راه بشر خواهد گذاشت پیشتر هم هشدار داده بود.

استیون هاوکینگ معتقد است مسکونی کردن فضا راه نجات بشر از انقراض است

او سال گذشته اظهار نگرانی کرده بود که هوش مصنوعی می‌تواند بشر را در خطر نابودی قرار دهد.

با این حال او کاملا آینده را تاریک وسیاه نمی‌بیند و فکر می‌کند راههایی برای مقابله با این خطرات وجود دارد:

“ما پیشرفت را متوقف نخواهیم کرد و به عقب برنخواهیم گشت، اما باید خطر را شناسایی و آن را کنترل کنیم، من خوش‌بین هستم و معتقدیم ما می‌توانیم.”

“از منظر شخصی، من در دوران شکوهمندی زندگی و در فیزیک نظری تحقیق می‌کنم، دیگر لحظه‌ای مانند ‘یافتم’ [ارشمیدس] وجود ندارد که چیزی کشف شود که تا پیش از آن هیچ چیزی درباره‌اش نمی‌دانستیم.”

پروفسور هاوکینگ به محققان نسل های آینده توصیه کرد از این آگاه باشند که دانش و فناوری چطور دنیا را تعییر می‌دهد و به عموم مردم هم کمک کنند تا این موضوع را بهتر درک کنند:

“کار علمی را که می‌خواهید انجام دهید به زبان ساده با دیگران مطرح کنید و شاید این باعث شود خودتان آن را بهتر بفهمید.”

سخنرانی‌های ریث، که نام خود را از سر جان ریث، نخستین مدیر عامل بی‌بی‌سی، گرفته، سخنرانی‌های برجسته‌ترین چهره‌های بریتانیا است که از سال ۱۹۴۸ هر سال ارائه و از رادیوی چهار بی‌بی‌سی و رادیوی سرویس جهانی بی‌بی‌سی پخش می‌شود.

استیون هاوکینگ استاد دانشگاه کمبریج که هفتاد و چهار سال دارد، در ۲۱ سالگی به بیماری نورون‌های حرکتی مبتلا شد و پزشکان معتقد بودند او بیشتر از ده سال زنده نخواهد ماند.

این بیماری باعث تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم دستگاه عصبی می‌شود. او اکنون تقریبا تمام عضلاتش فلج است و با کمک کامپیوتری ویژه‌ قادر به برقراری ارتباط است.

نظریات او پیرامون “راز خلقت” و چگونگی پیدایش جهان هستی (بیگ بنگ)، او را به یکی از دانشمندان برجسته تبدیل کرد و بعد با کتاب پرفروش خود “تاریخچه زمان” (سال ۱۹۸۸)، یکی از سرشناس‌ترین چهره‌های علمی در افکار عمومی دنیا شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین