محیط زیست و سلامت روان

0 ۹۷

محققان می‌گویند: پدیده‌هایی همچون سیلاب، آتش‌سوزی، روند گرمایش زمین و وقوع حوادث مرتبط با آن می‌تواند تاثیر مخربی بر سلامت روان افراد داشته باشد.
سوزان کلایتون از انجمن روانشناسی آمریکا و یکی از نویسندگان این گزارش در مورد این مسئله می‌گوید: «تأثیرات تغییر آب و هوا تنها به افرادی که مستقیماً تحت تأثیر هستند محدود نمی‌شود.»

وی در ادامه می‌افزاید: «تغییرات اقلیمی تهدیدی گسترده برای سلامت ما بوده و به طورمستقیم یا غیرمستقیم بر سلامت روان تأثیر می‌گذارد.»

طبق این گزارش، تأثیرات فیزیکی تغییر آب و هوا شامل بیماری قلبی و ریوی، سوءتغذیه، افزایش ریسک ابتلا به آسم و بیماری‌های ناشی از حشراتی نظیر زیکا است.

اما تأثیرات روانی آن به مراتب شدیدتر است. به گفته محققان، با فروکش کردن سیلاب یا اطفاء آتش‌سوزی‌ها، درد و رنج آدمی آغاز می‌شود.

به عنوان مثال، در پی بروز طوفان کاترینا در سال ۲۰۰۵، نرخ بروز خودکشی یا اندیشه خودکشی بیش از دوبرابر شد. در حدود نیمی از ساکنان منطقه دچار اضطراب یا اختلالات رفتاری نظیر افسردگی شدند و از هر ۶ نفر، یک نفر «اختلال استرس پس از سانحه» را تجربه کرد.

به گفته محققان، قربانیان بلایای طبیعی که مجبور به جابجایی به دلیل از دست دادن شغل یا مسکن شان هستند غالباً فاقد کنترل، امنیت و استقلال هستند از این رو سلامت روان‌شان تحت‌الشعاع قرار گرفته و در معرض ابتلا به مشکلات سلامت روان خواهند بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین