عوارض قلبی و مغزی برخی داروهای ام اس

2 ۱۵۲

طبق گزارشات جدید، داروی ام اس موسوم به Lemtrada (alemtuzumab) در برخی موارد نادر موجب بروز سکته و پارگی عروق گردن و سر در بیماران مصرف کننده دارو می شود.

 اکثر بیماران مبتلا به این مشکلات که می تواند منجر به ناتوانی دائمی و مرگ شود، بعد از دریافت تزریق اولیه Lemtrada دچار علائم شدند. در یک بیمار، علائم سه روز بعد از دریافت دارو پدیدار شد.

به گفته یک متخضض بیماری ام اس، این اطلاعات برای افراد مبتلا به بیماری ام اس مهم است اما بدین معنا نیست که آنها باید فورا مصرف دارو را متوقف کنند.

دکتر «آصاف هارل»، از بیمارستان لنوکس هیل نیویورک، در این باره می گوید: «هر دارو به موازات فواید، عوارضی هم دارد، اما در مورد بسیاری از بیماران داروی Lemtrada درمانی واقعا موثر است از اینرو بیماران نباید مصرف داروی شان را متوقف کنند.»

طبق اعلام سازمان غذا و دارو آمریکا، از این پس خطر بروز سکته هم به علائم هشداردهنده و عوارض دارو در بخش بروشور دارو اضافه خواهد شد.

۲ نظرات
 1. آرش می گوید

  سلام آقای دکتر
  آیا ضعف عظلانی(مخصوصا پا) در ام اس با ورزش کردن قابل برطرف شدن است؟ در نوار عصب اعصاب پاهام سالم تشخیص داده شده ولی همچنان ضعف پاها اذیتم میکنه

  1. davanlou می گوید

   سلام
   بله ضعف عضله در ام اس معمولا جنبه مرکزی دارد و میتواند در نوار عصب نشان داده نشود.قطعا اب درمانی نوتوانی و بازتوانی و استفاده از ابزار های مربوطه موثر است.مرکز فیزیوتراپی و نوتوانی دانشگاه تهران واقع در خ انقلاب بعد از شریعتی محل مناسبی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین