عوارض قرص های ضد بارداری برای بینایی

۲,۷۴۹

تحقیقات تازه نشان می‌دهد زنانی که برای مدت طولانی از قرص های ضدباردار استفاده می کنند، ممکن است بینایی شان را در خطر بیاندازند.

روز دوشنبه ۱۸ نوامبر شماری از پژوهشگران این طرح تحقیقاتی که به بررسی مصرف درازمدت قرص های ضدبارداری پرداخته، در یک نشست پزشکی با موضوع بیماری های چشم، یافته های تازه خود را در این خصوص اعلام کردند.

در این طرح تحقیقاتی محققان ۳۴۰۰ زن بالای ۴۰ سال را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که آنها که به مدت بیش از سه سال به طور مداوم از قرص جلوگیری از بارداری استفاده کرده بودند، بیش از دو برابر زنان دیگر احتمال ابتلا به بیماری های عصب بینایی، به ویژه گلوکوما (آب سیاه) دارد.

محققان این طرح تصریح کرده اند که احتمال ابتلای این گروه از زنان به بیماری های چشمی وجود دارد، اما احتمال بسیار قوی نیست. با این وصف، این محققان توصیه کرده اند که زنانی که در این شرایط هستند (بالای ۴۰ سال، مصرف کننده قرص های بارداری به مدت سه سال مداوم یا بیشتر)‌، حتما به چشم پزشک مراجعه کنند تا از سلامت عصب بینایی شان اطمینان خاطر حاصل کنند.

این گروه از محققان خاطرنشان کرده اند که خطر ابتلا به بیماری های عصب بینایی ارتباطی به نوع قرص ضدبارداری که مصرف می شود، ندارد و هر نوع از گونه های مختلف این دارو‌ (تولید کارخانجات مختلف دارویی) ممکن است این خطر را ایجاد کند.

دکتر شان لین که چشم پزشک و استاد دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سان فرانسیسکو است، طی بیانیه ای به عنوان نتیجه مرور خود از تحقیقات گروه پژوهشگر، به زنانی که بیش از سه سال از قرص ضد بارداری استفاده کرده اند، توصیه کرد که حتما تحت نظر چشم پزشک باشند.

در این حال، انستیتو ملی چشم آمریکا در خصوص یافته های این طرح تحقیقاتی اعلام کرده که زنان آمریکایی بالای ۴۰ سال که در خانواده شان سابقه بیماری های چشم داشته اند، به فشار قرنیه مبتلا هستند، سیگار می کشند، یا سیاه پوست (آمریکایی آفریقایی تبار) هستند، اگر برای جلوگیری از بارداری از قرص استفاده کرده اند یا می کنند، لازم است تحت نظر چشم پزشک باشند.

از سوی دیگر،‌ موسسات تندرستی آمریکا (ان. آی. اچ) همزمان با اعلام نتایج این پژوهش تازه بر روی قرص های ضدبارداری، بار دیگر بر یافته های خود پیرامون عوارض جانبی ناشی از مصرف این دست قرص ها تاکید ورزیده و عوارض جانبی عمده مصرف این داروها را این موارد معرفی کرده است:‌ حال تهوع، استفراغ، انقباض های شکمی دردناک، اسهال، یبوست، تورم لثه، تغییر میزان اشتها، افزایش یا کاهش وزن، جوش، رویش غیر عادی مو، لکه بینی بین دو عادت ماهانه، قاعدگی دردناک، حساسیت پستان ها، بزرگ شدن یا ترشح پستان ها، تورم، خارش، یا سوزش واژنی، و ترشح غیرعادی واژن.

از میان عوارض جانبی دیگر این دست قرص ها که البته چندان معمول نیست، خطر ایجاد لخته خون در شریان های قلب است که ممکن است به سکته قلبی یا مغزی منتج شود. این خطر البته برای زنان بالای ۳۵ سال که سیگار زیاد مصرف می کنند، بیشتر است.

نظرات بسته شده است.

× ثبت نوبت آنلاین