روش های پیشرفته درمان امراض مغزی

6 ۱۱۹


محققان در یک روش پیشگامانه موفق شدند از مرگ سلول‌های مغزی جلوگیری کرده و بیماری‌هایی که به این دلیل بروز می‌کنند را درمان کنند.
به گزارش دیلی‌میل، آنها موفق به کشف یک ژن شدند که انرژی سلول‌های عصبی را افزایش داده و از نابودی آنها جلوگیری می‌کند.

محققان دانشگاه لستر با انجام این آزمایش بر روی مگس میوه شاهد نتایج مثبتی بودند.

آنها در این پژوهش کشف کردند که مغز دارای یک کلید اصلی ‘master switch’ بوده که می‌تواند از بیماری پارکینسون جلوگیری کند.

این پژوهش راه را برای داروهایی هموار می‌کند که به طور بالقوه بیماری‌های مرتبط را با جلوگیری از مرگ سلول‌ها درمان می‌کنند.

این روش با فعالسازی پروتئین‌هایی که انرژی سلول‌های عصبی را افزایش می‌دهند، از تخریب آنها جلوگیری می‌کند.

محققان دانشگاه لستر موفق به کشف یک ژن به نام  ATF4 شدند که نقش کلیدی در شروع بیماری پارکینسون در مگس‌های میوه ایفا می‌کند.

ATF4  مانند یک سوئیچ عمل کرده و نیروگاه انرژی سلول‌ها که میتوکندری نام دارد و همچنین رشته‌های عصبی را کنترل می‌کند.

دکتر “میگوئل مارتینز”، نویسنده این پژوهش اظهار کرد: هنگامی که بیان ATF4 در مگس‌های میوه کاهش می‌یابد، بیان این ژن‌های میتوکندریایی نیز کاهش می‌یابد.

وی افزود: جالب توجه است، زمانی که ما بیان این ژن‌های میتوکندریایی را در مدل‌های مگس مبتلا به پارکینسون افزایش دادیم، عملکرد میتوکندریایی آنها دوباره ایجاد و از مرگ نورون‌ها جلوگیری شد.

این کشف پیشگامانه می‌تواند به جلوگیری یا تاخیر انداختن در علائم پارکینسون کمک کند.

در انگلستان، پارکینسون یک نفر از هر 500 نفر را تحت تاثیر قرار داده و قسمت‌هایی از مغز را به تدریج و در طول چند سال دچار آسیب می‌کند.

۶ نظرات
 1. مریم می گوید

  سلام آقای دکتر خسته نباشید میخواستم بدونم لاغری مغز کودک شش ماهه قابل درمان است فرزندم رو بردم پیش دکتر رضا عزیزی مال اهواز جواب ام آر ای نشون داده لاغری مغز دکتر هم بهش شربت نوتروپیل و دادن و گفتن بعد از یکسال ب یاریدش الان فرزندم نه گردن فتنه نه غلط میزنه نه رو شکم می ره نسب به دستشان شناختی نداره

  1. davanlou می گوید

   سلام
   لاغری مغز به تنهایی اهمیت ندارد در صورتی که کودک متناسب با سن خود رشد نکرده باشد و تاخیر داشته باشد باید بررسی شود و درمان و کنترل انجام شود که در مورد فرزند شما در حال انجام است.توصییه می شود با نظر طبیب معالج نوتوانی و کاردرمانی هم برای وی انجام شود

   1. مریم می گوید

    سلام آقای دکتر ممنون از پاسختون خواستم بپرسم طب سوزنی میخوام ببرمش تهران پیش دکتر ناصر سیگاری گفتن با طب سوزنی خوب میشه اشکال نداره ببرمش

    1. davanlou می گوید

     سلام
     بهیچوجه توصیه نمی شود.

     1. مریم می گوید

      متشکرم آقای دکتر پس نمیبخشم فعلا دارویی که دکتر بهش داده رو مصرف میکنم فقط آقای دکتر رضا عزیزی مال دکتری خوبی هست به نظر شما یا دکترش رو عوض کنم

     2. davanlou می گوید

      کاردرمانی و نوتوانی بسیار مفید است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین