تقویت سیستم دفاعی بدن

0 ۱۹۶

سیستم ایمنی سپری مقاوم در برابر انواع عفونت و عوامل بیماری‌زاست. با توجه به شیوع ویروس کرونا و بر اساس مطالعات مختلف، تقویت این سیستم می تواند در پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا هم موثر باشد.

زمانی که یک عامل بیماری‌زا وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی تمام توان خود را برای دفع آن به کار می‌گیرد. برخی عوامل مانند سن، ژنتیک، عوامل محیطی و سابقه بیماری در عملکرد سیستم ایمنی موثر هستند؛ ولی راهکارهای متفاوتی برای تقویت سیستم ایمنی ارائه شده است که در ادامه به این موارد اشاره می‌شود.
 
– خواب کافی
خواب کافی و باکیفیت شبانه یکی از مهمترین روش‌های تقویت سیستم ایمنی است. محققان هشت ساعت خواب بین ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح را توصیه می‌کنند. مصرف غذای سبک سه ساعت قبل از خواب، دمای مناسب و عدم استفاده از تجهیزات الکترونیکی در اتاق خواب نقش مهمی در خواب با کیفیت دارد. بر اساس آمار ۱۵ تا ۲۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی دچار اختلال خواب هستند.  

– استرس را کاهش دهید
استرس به دلیل تغییرات هورمونی مهمترین عامل در تضعیف سیستم ایمنی است. معاشرت با افراد شاد، طبیعت‌گردی، عدم پیگیری اخبار منفی، مدیتیشن و ورزش مهمترین روش‌های کاهنده استرس هستند.

– ورزش منظم
ورزش منظم در تقویت سیستم ایمنی نقش مهمی دارد. مطالعات نشان می‌دهد برای تقویت سیستم ایمنی به ورزش حرفه‌ای و شدید نیاز نیست؛ بلکه یک پیاده‌روی سبک روزانه نیز به میزان قابل توجهی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند.

– عدم مصرف سیگار و الکل


بر اساس مطالعات رژیم غذایی نیز نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد.

برخی مواد غذایی تقویت‌کننده سیستم ایمنی:

– سیر
سیر به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی، سبب تحریک گلبول‌های سفید خون شده و سیستم ایمنی را تقویت می‌کند. این ماده ارزشمند غذایی به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی، یکی از مهمترین مواد غذایی تقویت‌کننده سیستم ایمنی محسوب می‌شود.

– گریپ فروت
این ماده غذایی سرشار از ویتامین C است و نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی دارد.

– قارچ
قارچ مملو از سلنیوم و آنتی اکسیدان است که در تقویت سیستم ایمنی موثر هستند. همچنین ویتامین B و نیاسین موجود در این ماده غذایی سبب بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌شود. خواص ضد میکروبی و ضد ویروسی این ماده غذایی در مطالعات بی‌شماری به اثبات رسیده است.

– انواع سبزیجات
کارتنوئیدها یک آنتی اکسیدان بسیار قوی موجود در انواع سبزیجات هستند که سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شوند.

– گل کلم
خانواده کلم از جمله، کلم بروکلی، گل و برگ کلم، با افزایش باکتری های مفید در تقویت سیستم ایمنی موثرند؛ همچنین گلوتاتیون موجود در کلم، خواص آنتی اکسیدانی بالایی دارد.

– انواع آجیل  
آجیل حاوی مقادیر بالای پروتئین، ویتامین E و  اسیدهای چرب امگا ۳ است که از بدن در برابر انواع عفونت‌ها محافظت می‌کند.
 
– ماست
ماست مملو از باکتری‌های مفیدی است که از طریق روده جذب می‌شوند و قاتل انواع بیماری‌های مرتبط با سیستم ایمنی هستند.

– شیر کم چرب
شیر حاوی باکتری‌های مفید، چربی مفید، ویتامین A‌، روی و آنزیم‌های مختلف است که به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کنند.

– نارگیل و روغن نارگیل
روغن نارگیل سرشار از اسیدلوریک است که در بدن به مونولورین تبدیل می‌شود. مونولورین سبب تقویت سیستم ایمنی می‌شود.

– انواع توت
تمام محصولات خانواده توت سرشار از آنتی‌اکسیدان بوده که در تقویت سیستم ایمنی نقش دارند.
چای سبز، گوجه فرنگی، کدو حلوایی، بلغور گندم و جو، ماهی، هویج، اسفناج، پیاز، غلات و تخم مرغ نیز سبب تقویت سیستم ایمنی می شوند.

– ویتامین D
کمبود ویتامین D یک عامل موثر در ضعف سیستم ایمنی است. نورخوشید، ماهی، زرده تخم مرغ، پنیر، جگر گوساله و قارچ از مهمترین منابع ویتامین D محسوب می‌شوند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین