تغذیه و پارکینسون

0 ۶

 در این تحقیقات ۴۷ هزار و ۶۷۹ داوطلب از دهه ۱۹۸۰ میلادی، در بازه‌های زمانی ۴ ساله، به پرسش‌هایی درباره رژیم غذایی خود پاسخ دادند. سپس در سال ۲۰۱۲ میلادی از آن‌ها درباره ابتلا به دو عارضه یبوست و حرکت تند چشم در خواب که در افراد مبتلا به پارکینسون متداول است، پرس‌وجو شد. در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵ میلادی از ۱۷ هزار و ۴۰۰ نفر از این داوطلبان درباره ۵ عارضه دیگر شامل از دست رفتن حس بویایی، کوررنگی، خواب‌آلودگی شدید در طول روز، بدن درد و افسرگی پرس‌وجو شد.
به گفته محققان آکادمی عصب‌شناسی آمریکا با وجود این که تحقیقات جدید رابطه علت و معلولی بین رژیم غذایی سالم و کاهش ریسک ابتلا به پارکینسون را مشخص نمی‌کند، قطعا نشان می‌دهد که مصرف بیشتر سبزیجات، مغزها و حبوبات در وعده‌های غذایی موجب کاهش خطر ابتلا به این بیماری می‌شود. البته برای اطمینان از اثرگذاری رژیم غذایی سالم بر جلوگیری از ابتلا به پارکینسون یا کاهش علایم افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، تحقیقات بیشتری لازم است.
محرک اصلی بیماری پارکینسون یک نسخه جهش‌یافته از پروتئینی به نام آلفا سینوکلین است. این پروتئین در نورون‌های تولیدکننده دوپامین تجمع می‌یابد. جسم سیاه مغز پیام‌های عصبی را از طریق نخاع به عضلات مختلف ارسال می‌کند و این فرآیند از طریق ماده شیمیایی دوپامین صورت می‌گیرد. به مرور زمان با تجمع آلفا سینوکلین عملکرد سلول‌های عصبی مختل شده و سلول‌ها از بین می‌روند. در این حالت مشکلات حرکتی ایجاد می‌شود و مراحل اولیه پارکینسون شکل می‌گیرد.
بیماری پارکینسون معمولا با لرزش غیر ارادی یک دست آغاز می‌شود و به تدریج اکثر اندام‌ها را درگیر می‌کند. نداشتن تعادل، درد عصبی، بی‌اختیاری، اختلال ‌خواب، تعریق بیش‌از حد، افسردگی و اضطراب از دیگر علائم این عارضه است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین