بیش از ۲۰ میلیون روس زیر خط فقر زندگی می‌کنند

۱

در روسیه شمار افرادی که زیر خطر فقر زندگی می‌کنند افزایش چشمگیری یافته است. متوسط درآمد در این کشور حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است. تحریم‌های بین‌المللی و سقوط بهای نفت از دلایل عمده این روند منفی به‌شماری می‌روند.

اداره آمار دولتی روسیه روز پنجشنبه (۱۱ ژوئن / ۲۱ خرداد) اعلام کرد که در سه ماه نخست سال جاری میلادی شمار افرادی که در این کشور زیر خط فقر زندگی کرده‌اند نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته و به ۲۲ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر رسیده است.

کارشناسان علت این امر را سقوط ارزش واحد پول روسیه (روبل) و افزایش تورم می‌دانند. تنها در سال ۲۰۱۴ روبل نزدیک به ۴۰ درصد ارزش خود را از دست داد.

کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی و تحریم‌های بین‌المللی علیه روسیه به این روند منفی دامن زده‌اند.

کشورهای غربی به علت دخالت روسیه در بحران اوکراین تحریم‌های گوناگونی علیه مسکو تصویب کرده‌اند. دولت روسیه نیز در مقابل مواد خوراکی غرب را تحریم کرده است.

خط فقر در روسیه ۹ هزار و ۶۲۲ روبل (۱۵۷ یورو) در ماه برای هر شهروند تعیین شده است. در سال ۲۰۱۴ خط فقر ۷ هزار و ۶۸۸ روبل بود اما تورم ۱۷درصدی باعث افزایش این میزان شد.

در واکنش به تحریم‌های غرب علیه روسیه، مسکو واردات مواد خوراکی از کشورهای غربی را ممنوع کرده است

کاهش درآمد سرانه

بر اساس گزارش اداره آمار ملی در ماه مارس سال جاری (اسفند-فروردین) متوسط درآمد سرانه در روسیه نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته ۳/ ۹ درصد کاهش داشته است.

در این گزارش آمده است که در دو ماه گذشته (آوریل و مه) از شدت تورم کاسته شده و ارزش روبل نیز به میزان کمی بالا رفته است. این روند دولت روسیه را به رشد اقتصادی در سال آینده میلادی امیدوار ساخته است.

انتظار می‌رود که تولید ناخالص ملی این کشور در سال جاری میلادی حدود سه درصد کاهش یابد.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

× ثبت نوبت آنلاین