بیش از سه بیلیون درخت روی کره زمین وجود دارد

0 ۰

درختانی که روی کره خاکی در حال رشد و نمو هستند از مهم‌ترین شاخه‌های حیات به شمار می‌روند. اما پژوهشگران تازه به گستره جهانی آن‌ها پی‌‌برده‌اند. بنا بر یک پژوهش، شمار درختان هشت برابر آن‌ چیزی است که تاکنون تصور می‌شد.

توماس کراوتر از دانشگاه ایالتی کانکتیکت آمریکا نتیجه پژوهشی را در مجله طبیعت Natur منتشر کرده که شمار درختان سراسر جهان را نشان می‌دهد. بر اساس این پژوهش بیش از سه بیلیون (سه هزار میلیارد) درخت در جهان در حال رشد و نمو هستند.

این رقم هشت برابر آن چیزی است که تاکنون تخمین زده شده بود. این نتیجه را دانشمندان از تصاویر ماهواره‌ای، ردگیری و ثبت جنگل‌های موجود و محاسبات کامپیوتری به دست آورده‌اند.

بیشتر بخوانید: روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی، دستاوردهای ناچیز

بنابر این تحقیق به ازای هر یک نفر از مجموع هفت میلیارد جمعیت جهان، ۴۰۰ درخت وجود دارد. این رقم در نقاط مختلف کره زمین متفاوت است. به عنوان مثال در آلمان، چین، جمهوری دومینیکن و مجارستان به ازای هر یک نفر، ۱۰۰ درخت روییده است. در نروژ ۳۰۰۰ ، در روسیه ۴۵۰۰ و در بولیوی ۵۴۰۰ درخت در ازای هر انسان وجود دارد.

از هنگام شروع تمدن بشری بر کره خاکی شمار درختان نصف شده استاز هنگام شروع تمدن بشری بر کره خاکی شمار درختان نصف شده است

برآورد شمار درختان کره زمین از جمله برای پیش‌بینی تغییرات آب و هوایی و تولید چرخه کربن اهمیت دارد. کربن ذخیره شده در درختان فاکتور حیاتی برای کیفیت آب، هوا، چرخه تغذیه و در یک کلام زندگی بشر است. با این حال تاکنون درباره شمار درختان تنها رقمی تقریبی وجود داشته است.

بیشتر بخوانید: مبارزه براى حفظ محیط زیست، مبارزه اى علیه جنگ

براساس این پژوهش بیشترین تراکم درختان در حال حاضر در جنگل‌های نیمه جنوبی قطب شمال، یعنی در روسیه، اسکاندیناوی و آمریکای شمالی است. وسیع‌ترین سطح پوشیده شده از درختان به لحاظ جغرافیایی منطقه استواست که خانه ۴۳ درصد درختان کره زمین است. این تحقیقات هم‌چنین نشان می‌‌دهند که تراکم درختان به نوع آن‌ها بستگی دارد.

با این همه هرساله هزاران هکتار کیلومتر جنگل در حال از بین رفتن است. آتش سوزی، قطع درختان، آفت و طوفان در کاهش سطح جنگل‌های کره زمین دخیل‌اند. از هنگام شروع تمدن بشری بر روی کره زمین شمار درختان نصف شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین