ام اس

۸

اثربخشی تستوسترون در کنترل اتروفی مغزی بیماری ام اس:

ms10

1392/8/25

گزارشات علمی در دست است که نشان می دهد که تستوسترون در مغز مردانی که ام اس داشتند از اتروفی ماده خاکستری قشر مغزی جلوگیری می کند.

دکتر فلورین کرت Florian Kurth از دانشگاه کالیفرنیا در لس انجلس و همکاران او در مطالعات خود مشاهده کردند که تستوسترون به میزان 100 میلیگرم تزیق عضلانی در یک مقطع زمانی 6 ماه  اتروفی قشر مغز را متوقف کرده و  به اندازه قبل از شروع دارو رسانیده ودر یک بازه زمانی یکساله باعث تقویت قابل توجه شکنج فرونتال میانی سمت راست مغز می شود.اما او که در نشست سالانه انجمن نوروساینس امریکا سخن می گفت اشاره کرده که تستوسترون با ضایعات موجود و یا پلاکهای جدید الوقوع ماده سفید مغزی ارتباطی نداشته است.

او در عین حال به عوارض قلبی عروقی تستوسترون توجه می دهد و به مطالعه با گروهی بزرگتر به لحاظ تعداد شرکت کنندگان و نیز بر حسب مورد بودن این دارو تاکید دارد .

انها برای این مطالعه 10 مرد مبتلای به ام اس پیشرونده-ارام شونده که اتروفی مغزی هم داشتند را انتخاب کرده و توجه داشتند که در مطالعات قبلی نقش محافظ سیستم عصبی Neuroprotection بودن تستوسترون را در نظر داشتند.

درمان امروزی ام اس مبتنی بر عود و کنترل درگیری ماده سفید مغزی است.

مردان مبتلای به ام اس شرکت کننده در تحقیق بالا از 29 تا 61 سال سن داشته و داروهای اینترفرون را نمی گرفتند و در 18ماه طول مطالعه با ام ار ای از نظر تغییرات لاغری(اتروفی ) مغزی در ابتدای مطالعه و در 6-12 و 18 ماهگی هم بررسی شدند.در 6 ماه اول انها دارویی دریافت نکرده و در 6 ماه دوم دارو دریافت کرده و در 6 ماهه سوم تاثیر نهایی دارو روی قشر مغزی برررسی شد.

در 6 ماهه ابتدایی لاغری قابل توجه مغزی رویت شد و در پایان 6  ماهه  اول به اوج خود رسیده و در 12 ماهگی به میزان قبل از شروع درمان یهنی به یکسال قبل رسیده بود.تستوسترون در عین حال که روی کنترل لاغری قشر مغز که ماده خاکستری باشد موثر است روی ضایعات موجود ماده سفید که همان پلاکهای اصلی ازاردهنده بیماری باشد و یا بروز ضایعات جدید ماده سفید اثری ندارد.

نتیجه نهایی ان است که تستوسترون در درمان ام اس به عنوان یک مکمل می تواند مفید باشد که التهاب و ضایعات مغزی را کمتر و یا کنترل کند.

نظرات بسته شده است.

× ثبت نوبت آنلاین