افتتاح موزه جنجال‌برانگیز “مردگان” در برلین

۶

پس از ماه‌ها جدل، موزه‌ “انسان” در شهر برلین افتتاح شد. این موزه آثار کالبدشناس معروف آلمانی را به نمایش‌می‌گذارد؛ این آثار اجساد و اندا‌م‌‌های واقعی بدن انسان هستند که با روش ویژه “پلاستینه‌کردن” از فساد محافظت شده‌اند.

جسدی در حال انجام رقص باله

از این پس درست در زیر برج تلویزیونی مشهور شهر برلین، در فضایی به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع موزه‌ای برپا خواهد بود که روزانه ۲۰ عدد بدن کامل انسان در ژست‌های مختلف و ۲۰۰ عدد از اندام‌های مختلف بدن نظیر استخوان‌ها و بافت‌ها را به نمایش می‌گذارد. هر کدام از اجساد و اندام‌های به نمایش گذاشته شده با توضیحی علمی برای بازدیدکنندگان همراه است.

این موزه نخستین نمایشگاه دائمی گونتر فن‌هاگنز دانشمند، کالبد شناس آلمانی و مبدع روش پلاستینه کردن است.

پلاستینه کردن در کالبدشناسی به روشی گفته می‌شود که با استفاده از آن می‌توان از قطعات بدن انسان حفاظت کرد. در این روش آب و چربی بافت‌های بدن انسان خارج شده و با نوعی از پلاستیک جایگزین می‌شود. به این ترتیب عضو پلاستینه‌شده که قابل لمس است، از فساد در امان می‌ماند.

خارج کردن آب و چربی بافت‌های بدن و جایگزینی آن با پلاستیک سال‌هاست که به عنوان روشی شناخته‌شده در علم بافت‌شناسی به شمار می‌رود. اما در روشی که گونتر هاگنز به دنیا معرفی کرد، این امکان وجود دارد تا بافت‌ها و اندام‌های بزرگ بدن نیز حفاظت شده و فاسد نشوند.

این دانشمند آلمانی با برپایی نمایشگاهی سیار در سراسر جهان به نام “دنیاهای تن” به شهرت رسید.

صدای بلند منتقدان

افتتاح موزه‌ای دائمی در برلین از اجساد پلاستینه‌شدن بدن انسان مدت‌ها به عنوان موضوعی بحث‌برانگیز و جنجالی مطرح بود. کلیسای پروتستان و رئیس انجمن آناتومی از مخالفان سرسخت این ایده به شمار می‌رفتند.

برخی مخالفان گونتر هاگنز را متهم به تلاش برای جلب ‌توجه کرده و به نمایش گذاشتن اجساد انسان‌ها را مخالف اصول اخلاقی، حرفه‌ای و آموزشی می‌‌دانند.

گونتر فن هاگنز با برپایی نمایشگاهی سیار در سراسر جهان به نام “دنیاهای تن” به شهرت رسید.

آنجلینا ولی، همسر گونتر هاگنز و طراح این موزه، در پاسخ به این انتقادها هدف از این نمایشگاه را “وادار کردن انسان‌ها به تأمل و به نمایش گذاشتن ابعاد مختلف انسان بودن” خوانده و تأکید کرده است که به هیچ‌وجه قصد تحریک اجتماع در میان نبوده است.

او برای نمونه عنوان کرده‌، جسد یک زن و مرد در حال انجام رابطه جنسی که در نمایشگاه‌های پیشین در معرض تماشا بوده، در این موزه به نمایش گذاشته نخواهد شد.

افتتاح این موزه در حالی صورت می‌گیرد که مسئولان منطقه مرکزی شهر برلین اقدامات قانونی را برای جلوگیری از برپایی آن آغاز کرده‌اند و قرار است دادگاه عالی در این باره تصمیم بگیرد.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

× ثبت نوبت آنلاین