استاتین ها و سرطان بزرگ

0 ۷

مقدمه

 تحقیقات جدید رابطه بین کلسترول و افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را نشان می‌دهد. محققان در حال بررسی امکان استفاده از داروی ضدکلسترول استاتین برای پیشگیری از این نوع سرطان شایع هستند.

سرطان روده بزرگ (کولون) که شایع‌ترین سرطان در جهان است، با شیوه‌های غربالگری مانند آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (fecal immunochemical) و کولونوسکوپی قابل تشخیص زودهنگام است.

این روش‌ها برای شناسایی و برداشتن پولیپ‌ها الزامی هستند اما تومورهای خوش‌خیم دندانه دار (serrated adenomas) بطور خاص موجب نگرانی هستند زیرا تمایل به رفتار تهاجمی و مقاومت در برابر درمان دارند.

در این حال محققان در موسسه «ویل کورنل مدسین» در نیویورک یک مکانیزم متابولیک شناسایی کرده‌اند که می‌تواند خطر بالاتر ابتلا به سرطان مرتبط با تومورهای دندانه‌دار را توضیح دهد.

استاتین؛ یک اقدام پیشگیرانه احتمالی!

این تحقیقات حاکی است که استاتین – دارویی که معمولا برای کاهش کلسترول استفاده می‌شود – ممکن است مانع رشد سلول ها با سطح پایین PKC شود. بنابراین این محققان درصدد انجام آزمایش های بالینی برای بررسی این مساله هستند که آیا استاتین می تواند خطر سرطان در بیماران با تومورهای خوش‌خیم دندانه‌دار را کاهش دهد یا خیر.

این تحول، یک لایه جدید به شناخت ما از رابطه بین کلسترول و سرطان می‌افزاید؛ هر چند استاتین در حال حاضر برای جلوگیری از سرطان تجویز نمی شود.

با وجود این یافته‌های امیدوارکننده اما همچنان بهترین تدابیر برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ، سبک زندگی سالم و شناخت خطر ژنتیکی فردی است.

شایان توجه است که هر چند استاتین امیدواری در این زمینه ایجاد کرده اما تنها یک قطعه از پازل پیچیده برای جلوگیری و درمان سرطان به شمار می رود.

این تحقیقات اهمیت ادامه بررسی های علمی و امکان بالقوه چنین کشفیاتی برای متحول کردن روش های تشخیصی و درمانی را مورد تاکید قرار می دهد.

سرطان و اثار کلسترول

محققان متوجه شده اند که شمار مرگ و میر بیماران سرطانی که کلسترول بالایی دارند، به دنبال درمان با داروهای کاهش دهنده کلسترول به اندازه قابل توجهی کاهش می یابد.
یک مطالعه نشان داده است که خطر مرگ ناشی از سرطان های سینه، پروستات، روده و ریه در افراد مبتلا به کلسترول بالا به ترتیب 43 درصد، 47 درصد، 30 درصد و 22 درصد کاهش دارد.
در این مطالعه، سوابق بهداشتی نزدیک به یک میلیون بیمار سرطانی در بیمارستان های انگلیس در فاصله زمانی ژانویه 2000 تا مارس 2013 بررسی شد.
سپس این داده ها با آمار مرگ و میر ناشی از اداره ملی آمار انگلیس مقایسه شد.
یافته های این مطالعه تاییدی است بر تحقیقات قبلی که نشان می دهد استاتین ها از بیماران سرطانی محافظت می کنند.
محققان گفتند، این آزمایش ها نشان می دهند که مسدود کردن هورمون استروژن –که کلسترول بالا از طریق استاتین ها باعث بروز آن می شود– می تواند رشد سرطان را به اندازه چشمگیری آهسته کند.
محققان در پرتو یافته های این مطالعه، خواستار انجام مطالعات بیشتر در زمینه داروهای کاهش دهنده کلسترول شدند.

نقش پیشگیری اتروواستاتین در سرطان ها

این مطالعه که توسط محققان موسسه تحقیقاتی QIMR Berghofer در «بریزبن» در استرالیا انجام شد، همچنین نشان داد که این داروهای کاهنده کلسترول که خطر ابتلا به حملات قلبی و سکته مغزی را نیز کاهش می دهند،   می توانند رشد تومورهای سرطانی را نیز متوقف سازند.

محققان در این مطالعه بیش از ۲۰ هزار زن مبتلا به سرطان سینه، ۱۱ هزار و ۷۱۹ زن مبتلا به سرطان کولون (روده بزرگ)  و شش هزار و ۴۳۰ زن مبتلا به سرطان ملانوما (خطرناک ترین نوع سرطان پوست) را مورد بررسی قرار دادند.

برای تمامی این افراد دست کم یک سال قبل از تشخیص سرطان، داروی ضد کلسترول تجویز شده بود. محققان متوجه شدند، زنانی که این داروها را به طور مداوم تری مصرف کردند، کمتر احتمال داشت که در طول این مطالعه جان خود را از دست بدهند.

دکتر «جیا لی فنگ»، یکی از نویسندگان تحقیق، گفت که نتایج این مطالعه در صورت تایید نشان می دهد که از استاتین ها می توان به عنوان درمانی برای بهبود علائم سرطان استفاده کرد.

محققان استرالیایی در این مطالعه مواردی از زنان ۱۸ تا ۸۹ ساله را مورد بررسی قرار دادند که دست کم یکسال بعد از تشخیص سرطان زنده ماندند. محققان با استفاده از سوابق داروخانه ای این زنان، بررسی کردند که آنها تا چه اندازه توصیه های پزشکی را برای مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول رعایت کرده بودند.

نتایج این بررسی نشان داد،  زنانی که  داروهایی مانند استاتین ها را کمتر مصرف کرده بودند، احتمال مرگ آنها بیشتر بود و در این میان بیماران مبتلا به سرطان سینه و روده بزرگ با بیشترین میزان خطر روبرو بودند.

اتروواستاتین و سرطان

محققان در این مطالعه همچنین به بررسی این موضوع پرداختند که این زنان کدام نوع داروی کلسترول، «لیپوفیل» یا «هیدروفیل»  مصرف می کردند. آنها متوجه شدند که کاهش احتمال مرگ ناشی از این سه نوع سرطان در میان زنانی که داروهای لیپوفیلی مصرف می کردند، بیشتر بود. اعتقاد بر این است که داروهای لیپوفیلی باعت متوقف کردن رشد و تکثیر سلول های سرطانی می شود و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

نتیجه گیری

سال گذشته نیز محققان دانشگاه «کوئینز بلفاست» در جریان مطالعه متوجه شدند که احتمال ابتلا به شکل تهاجمی سرطان پروستات در مردانی که استاتین مصرف می کردند، ۲۴ درصد کمتر بود.

مشروح مطالعه محققان استرالیایی در مجله انگلیسی Clinical Pharmacology منتشر شده است.

منبع https://www.dailymail.co.uk/health/article-12740779/Daily-statins-replaced-gene-therapy-cuts-cholesterol-single-dose-years-scientists-claim.html

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین