۹ ماده غذایی که کمر را باریک می‌کند

۵۶

هیچ غذا یا خوراکی نمی‌تواند چربی بدن را آب کند، اما این ۹ خوراکی‌ مقوی و پرانرژی جلوی اشتها برای غذاهای پرچربی را گرفته، قند خون را متعادل کرده، متابولیسم را افزایش می د‌هند.

 

۱ – سیب

هر سیب به اندازه تقریبی یک شیرینی کوچک کالری دارد و به همان اندازه نیز از الیاف برخوردار است. دانشمندان برزیلی طی پژوهشی دریافتند افرادی که در روز فقط سه سیب می‌خورند بیش از کسانی که روزانه فقط سه شیرینی سالم مصرف می کنند، وزن کم می‌ کنند. اما پوست سیب نباید کنده شود. این پژوهش‌ها نشان می دهد که بین اسید اورسولیک موجود در پوست سیب و خطر چاقی رابطه‌ای معکوس وجود دارد.

 

۲ – شاه‌بلوط

شاه‌بلوط از همه خواص آجیل‌ها برخوردار است، بی آن که  کالری یا چربی موجود در آنها را داشته باشد. شاه‌بلوط همچنین منبع خوبی برای پروتئین، الیاف و ویتامین E است. اما برخلاف دیگر آجیل های درختی، از ویتامین ث هم به حد وفور برخوردار است. گفته می‌شود که ویتامین ث در سوخت و ساز چربی موثر است.

 

۳ – کلم بروکسل

تنها مصرف ۲۲۶ گرم از این خوراکی فوق‌العاده مغذی، روزی ۴ گرم الیاف و بیش از میزان لازم ویتامین ث  وارد بدن می‌کند. بنا به گزارش مجله معتبر ژورنال تغذیه، هرچه  ویتامین ث در بدن بیش تر باشد به سوخت چربی بیشتر کمک می کند.

 

۴ – کدو حلوایی

حتی پس از پختن، ۸۸ درصد وزن کدوحلوایی را آب تشکیل می‌دهد. بنابراین معده را پر کرده و جای کمی برای کالری های اضافی می‌گذارد. از آنجا که ۳ درصد آن را الیاف تشکیل می‌دهد، پس منبع خوبی برای کسب الیاف مورد نیاز بدن است.

 

۵ – تخمه کدو

تخمه کدو مقدار زیادی پروتئین، چربی مفید و الیاف را در پوسته کوچک خود ذخیره کرده است. هر سه این مواد به‌آهستگی هضم و جذب بدن می‌شوند. آهستگی این روند هضم برای مدت طولانی به انسان احساس سیری می‌دهد و میزان قند خون را ثابت نگاه می‌دارد.

 

۶ – شلغم

شلغم جزو سبزیجات ریشه‌ای است که سه ماده مغذی مفید برای کم کردن وزن را یک جا داراست: الیاف، کلسیم و ویتامین ث. تنها الیاف موجود در شلغم (بیش از ۲درصد) آن را گزینه‌ای طبیعی برای کم کردن وزن می‌کند.

۷ – دانه کاج

اسیدهای چرب موجود در هسته کاج موجب افزایش ترشح هورمونی در بدن می‌شود به ‌نام کولسیستوکینین، که بنا به برخی از گزارش ها، حس سیری به انسان می‌دهد. به علاوه، کسانی که اهل آجیل خوردن هستند به طور کلی از کسانی که آجیل نمی‌خورند کمتر چاق می شوند.

 

۸ – گلابی

گلابی سرشار از الیاف و مملو از ویتامین ث است. نتایج گزارش های اخیر حاکی از آن‌ است که مواد مغذی موجود در گلابی همچنین قابلیت متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. به‌علاوه، مصرف گلابی خطر ابتلا به  دیابت نوع دوم را کاهش می‌دهد.

 

۹ – انجیر

انجیر تازه یا خشک سرشار از الیاف است، به میزان ۴ گرم در هر ۱۰۰ کالری. انجیر همچنین کلسیم زیادی دارد که برای سوخت و ساز بدن بسیار مفید است. انجیر در ضمن اشتیاق به مصرف قند را کاهش می‌دهد.

نظرات بسته شده است.

× ثبت نوبت آنلاین