یک بوسه و انتقال ‘۸۰ میلیون میکروب’

۲۹

دانشمندان از ۲۱ زوج خواستند تا بوسه ۱۰ ثانیه‌ای داشته باشند

به گفته دانشمندان هلندی در طول یک بوسه ۱۰ ثانیه‎‌‌ای حدود ۸۰ میلیون میکروب انتقال داده می‌شود.

این پژوهشگران با بررسی بوسه‌های ۲۱ زوج دریافتند آنهایی که در طول روز ۹ بار یکدیگر را می بوسند با احتمال بیشتری میکروب‌های بزاقی را انتقال می‌دهند.

براساس این مطالعات، در زبان بیش از ۷۰۰ نوع متفاوت باکتری وجود دارد، اما برخی از این باکتری‌های آسانتر انتقال داده می‌شوند.

نتایج این تحقیقات در ژورنال “مایکروبیوم” منتشر شده است.

گروهی از پژوهشگران هلندی سازمان تحقیقات علوم کاربردی از ۲۱ زوج درخواست کردند تا برای ارزیابی عادات بوسیدنشان به سوالاتی پاسخ دهند از جمله این که معمولا چه زمانی همدیگر را در طول سال گذشته بوسیده‌اند و چقدر این بوسه‌ها طول کشیده است.

بوسه فرانسوی مثال خوبی از قرار گرفتن در معرض شمار بسیار زیادی از باکتری در مدت زمانی اندک است.”

پروفسور ریمکو کورت

در این تحقیقات دانشمندان نمونه باکتری‌هایی از زبان و بزاق افراد داوطلب پیش و بعد از یک بوسه ۱۰ ثانیه‌ای گرفتند.

درجریان این تحقیق به یکی از زوج‌ها نوشیدنی داده شد که شامل ماده‌ای بود که به آسانی می توانست ترکیب باکتری ها را شناسایی کند.

سپس از این زوج خواسته شد تا بار دیگر همدیگر را ببوسند به این ترتیب دانشمندان این امکان را یافتند تا میزان باکتری که از یک فرد به دیگری در جریان بوسیدن منتقل می شود را ردیابی کنند، که این میزان بطور متوسط حدود۸۰ میلیون باکتری در طول یک بوسه ۱۰ ثانیه‌ای بود.

براساس این تحقیق در حالی که ظاهرا باکتری های موجود در بزاق درطول یک بوسه بسرعت تغییر می کنند، اما میزان این باکتری در زبان ثابت باقی می ماند.

پروفسور ریمکو کورت که سرپرستی این تیم تحقیقاتی را برعهده داشته گفته است: “بوسه فرانسوی مثال خوبی از قرار گرفتن در معرض شمار بسیار زیادی از باکتری در مدت زمانی اندک است.”

به گفتگو آقای کورت به نظر می‌رسد تنها برخی از باکتری های انتقال داده شده از طریق یک بوسه، بر روی زبان قرار می گیرند.

پروفسور کورت همچنین می افزاید تحقیقات بیشتری باید در مورد میزان این باکتری ها و نقش زبان در جذب این باکتری ها انجام شود.

سرپرست این تیم تحقیقاتی می گوید چنین تحقیقاتی احتمالا می تواند در آینده به درمان بیماری های باکتریایی و همچنین به مردمی که مشکلات باکتریایی دارند، کمک کند.

موزه میکروب شناسی

 

دانشمندان هلندی با موزه میکروب شناسی آمستردام که اولین موزه در این مورد است، همکاری کرده اند.

در نمایشگاهی که بتازگی بازگشایی شده از زوج های دعوت شده خواسته می شود تا همدیگر راببوسند، آنگاه میزان میکروب هایی را که در جریان این بوسه انتقال داده شده، تجزیه و تحلیل می شود.

تحقیقات زیادی در مورد میکروبیوم، اکوسیستمی شامل حدود ۱۰۰ تریلیون میکرو اورگانیسم که در داخل و خارج بدن انسان زندگی می کند، انجام شده است.

دانشمندان معتقدند که این میکروب ها احتمالا برای سلامتی و جلوگیری از ابتلا به بیماری ضروری هستند.

نظرات بسته شده است.

× ثبت نوبت آنلاین