گرهارد ریشتر، “گران‌ترین نقاش” معاصر جهان

۲

یکی از تابلوهای گرهارد ریشتر، نقاش آلمانی در حراج آثار هنری به بهای بیش از ۴۶ میلیون دلار به فروش رفت. نقاشی‌های ریشتر در حال حاضر محبوبترین و گران‌بهاترین اثار هنری در بازارهای جهانی به شمار می‌آیند.

گرهارد ریشتر

بالاترین قیمت پیشنهادی برای یکی از کارهای ریشتر معادل ۴۶.۳۰۳.۷۱۹ دلار بوده که مربوط به تابلویی با عنوان «تصویر انتزاعی ۵۹۹» است که وی در سال ۱۹۸۶ نقاشی کرده است.

در حراج استوبی لندن نیز آثار ریشتر رکورد بالایی را در فوریه ۲۰۱۵ به دست آوردند که این مرکز حراجی را مجبور به تصحیح ارزیابی‌های پیشین خود کرد. اثار ریشتر دو برابر قیمت‌های پیشنهادی به فروش رفتند.

مجله “Manager Magazin” گرهارد ریشتر را یکی از محبوبترین هنرمندان چهل سال گذشته خواند. درآمد بالای حاصل از فروش آثار ریشتر مبنای محبوبیت او بوده است.

آثار پابلو پیکاسو گران‌ترین و اولین مقام را در جهان دارند. این آثار بین سال‌های ۱۹۷۰ و ۲۰۱۴ به حراج گذاشته شدند. به دنبال او در رده‌های بعدی اندی وارهول، کلود مونه، فرانسیس بیکن، پیر آگوست رنوآر و در مقام ششم گرهارد ریشتر قرار می‌گیرند. بنا به گزارش مجله Manager Magazin بدین ترتیب “ریشتر گران‌ترین نقاش زنده” به شمار می‌آید.

تصویر انتزاعی ۵۹۹ اثر گرهارد ریشتر

برای تعیین این رده‌بندی این مجله نتایج فروش اطلاعات مربوط به ۵ میلیون فروشنده در هفتصد حراجی در سراسر جهان را مورد استفاده و ارزیابی قرار داده است.

کارشناسان این مجله معتقدند که در مراکز حراج و مزایده‌ در حال حاضر هنرمندان معاصر محبوب‌‌تر از گذشتگان هستند و بیشترین متقاضیان را دارند.

یک کارشناس مالی از لوکزامبورگ می‌گوید:«قیمت‌ آثار هنرمندان معاصر به گونه وحشتناکی بالا رفته و به نقطه بحرانی رسیده است. به همین دلیل سقوط آتی قیمت‌ها در بازارهای آثار هنری به هیچ وجه تعجب‌آور نخواهد بود.»

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

× ثبت نوبت آنلاین