نور اتاق خواب احتمال چاقی زنان را بیشتر می کند

۱

نور بر خواب، خلق، قوای جسمانی و هضم غذا تاثیر می‌گذارد

نتیجه تحقیق بسیار وسیعی که موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا در مدت چهل سال بر روی صد و سیزده هزار زن بالای شانزده سال انجام داده نشان می دهد هر چه نور اتاق خواب حین خواب شبانه بیشتر باشد احتمال چاقی در زنان افزایش می‌یابد.

این پژوهشگران می گویند زیاد بودن نور موقع خواب شبانه خطر چاقی و سندروم متابولیک را افزایش می‌دهد چون ریتم شبانه روزی و سالانه بدن را مختل می کند.

بر اساس این تحقیق که نشریه آمریکایی اپیدمیولوژی منتشر شده، دور کمر، ضریب توده بدنی (BMI)، نسبت دور کمر به باسن و دور کمر به قد همگی در زنانی که شبها در معرض نور بیشتری هستند بیشتر است.

این محققان می گویند حتی بعد از اینکه تاثیری عواملی مثل فعالیت بدنی، داشتن فرزند خردسال و مدت خواب را در نتایج بررسی منظور کرده‌اند باز هم ارتباط روشنی بین اتاق خواب و چاقی زنان دیده شده است.

پروفسور درک یان دایک از مرکز پژوهش های مربوط به خواب در استان ساری انگلستان می گوید ضرری ندارد اتاق خواب را تاریک کنیم. او به بی‌بی‌سی گفت :”معمولا مردم متوجه نور اتاق خواب نیستند. به نظر من همه باید نور اتاق خوابشان را ارزیابی کرده و ببینند چقدر تاریک کردن آن آسان است.”

به گفته پروفسور دایک، نور خیابان، نور بعضی ساعت ها و حتی نور دکمه خاموش وسایل برقی مثل تلویزیون می‌تواند اتاق را تا حدی روشن کند: “در مجموع این پژوهش جدید به اهمیت تاریک بودن اتاق خواب اشاره می‌کند.”

زندگی مدرن ریتم طبیعی بدن انسان را که طی سالها تکامل یافته مختل می‌کند

پروفسور آنتونی سوئردلو استاد اپیدمیولوژی (همه‌گیر شناسی) موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا می‌گوید سوخت و ساز بدن تحت تاثیر خواب و بیداری و نور قرار می‌گیرد: “ارتباطی که در این مطالعه بین نور شبانه و چاقی پیدا کردیم بسیار جالب است. در این مرحله نمی‌توانیم بگوییم علت این ارتباط چیست اما این مسیر تازه‌ای را برای تحقیق باز می‌کند. مشارکت بیش از صدهزار زن در این تحقیق اهمیت حیاتی داشته است.”

به گفته این پژوهشگران ساعت روزانه و سالانه بدن و سیستم تنظیم سوخت و ساز انسان با محیط تنظیم شده و تکامل یافته است و این با دنیای مدرن صنعتی که اکنون در آن زندگی می کنیم کاملا متفاوت است.

تکنولوژی باعث شده میزان و مدت تماس با نور، میران مواد غذایی دریافتی و میزان فعالیت بدنی انسان به اندازه‌ای تغییر کند که در تاریخ بشر سابقه نداشته است.

پیش از این تحقیقات روی حیوانات نشان داده بود که افزایش تماس با نور باعث افزایش وزن می‌شود.

دکتر متیو لام یکی از پژوهشگران موسسه تحقیقات سرطان می‌گوید: “یافته های ما، اعتبار تحقیقات قبلی روی حیوانات را بیشتر می‌کنند که نشان داده بودند نور، ساعت بدن (circadian rhythm) و سوخت و ساز همگی به نحوی با هم در ارتباط هستند. هنوز خیلی زود است که بگوییم خوابیدن در تاریکی [مطلق] به پیشگیری از چاقی، یکی از عوامل خطر در سرطان پستان، کمک می‌کند اما این ارتباط مطمئنا بسیار جالب توجه است.”

“با اینکه ما هر روز بیشتر درباره ژنتیک، محیط، سبک زندگی و عواملی که خطر سرطان پستان را زیاد می‌کنند آگاهی پیدا می‌کنیم، اما هنوز نمی‌توانیم پیش بینی کنیم چه کسی به سرطان پستان مبتلا می‌شود و نمی توانیم علت بیماری را مبتلایان مشخص کنیم.”

“اما تمام سعی ما این است که زنان در معرض خطر را شناسایی و از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم.”

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

× ثبت نوبت آنلاین