زعفران و بیماری ام اس

ms20

کارشناس گیاهان دارویی در خراسان جنوبی گفت: کروسین موجود در کلاله زعفران تا 80 درصد انتشار اکسیژن در پلاسما را زیاد می کند.

زعفران گیاهی چند ساله از خانواده زنبق است.

وی ادامه داد: در قسمت خوراکی یا همان کلاله زعفران، اسانس روغنی فرار، پیکروکروسین، کروسین و کروستین وجود دارد.

این کارشناس گیاهان دارویی افزود: زعفران آرام بخش بوده و برای بیماری‌های آسم، سیاه سرفه و التهاب مخاطی استفاده می‌شود مصرف آن مقداری فرح آور بوده و برای تقویت حواس و مغز مفید است.

پویان با بیان اینکه استشمام زعفران خواب آور است، اظهار کرد: اگر مقداری از آن روی پیشانی مالیده شود سردرد را تسکین می‌دهد و بی خوابی را برطرف می­‌کند.

وی به نحوه مصرف این گیاه دارویی اشاره کرد و یادآور شد: دم کرده زعفران از 2 گرم در یک لیتر آب جوش به مدت نیم ساعت حاصل می شود که این دم کرده در طول روز مصرف می‌شود.

یادآور می‌شود زعفران از محصولات زراعی عمده خراسان جنوبی به شمار می‌آید و مهمترین مرکز تولید آن شهرستان قاینات است.

اين ادويه به طور سنتي براي درد شکم ، مشکلات گوارشي و حتي افسردگي توصيه مي شود و تحقيقات اخير کلينيکي از اين مساله حکايت دارد که زعفران مي تواند در درمان افسردگي هاي خفيف موثر باشد.

گروهي از محققان ايراني با توجه به احتمال تغيير در ميزان فعاليت سرتونين در بروز افسردگي پيش از قاعدگي تصميم گرفتند اثر مصرف زعفران به عنوان يک مکمل غذايي را در کمک به درمان و از بين بردن علايم اين بيماري بررسي کنند.

دکتر آقا حسيني و همکارانش در دانشگاه علوم پزشکي تهران در اين بررسي پنجاه زن را که همگي از علايم سندروم پي ام اسPMS شکايت داشتند انتخاب و سپس آنها را به دو گروه تقسيم کردند به گروه اول مکمل غذايي زعفران و به گروه دوم ماده اي بي اثر داده شد و به آنها توصيه شد اين مکملهاي غذايي را روزي دوبار مصرف کنند.

همه افراد انتخاب شده که بين بيست تا چهل وپنج ساله بودند علايم پي ام اس يا افسردگي پيش از قاعدگي داشتند و از درد شکم ، نفخ ، زود رنج بودن و خستگي زود رس دستکم طي شش ماه پيش از آن شکايت داشتند.

در پايان اين دوره درماني سه چهارم از زناني که مکمل غذايي زعفران دريافت کرده بودند از کاهش دستکم پنجاه درصدي علايم بيماري پي ام اس خبر دادند.

اين ميزان در گروهي که ماده اي بي اثر دريافت کرده بودند ، تنها هشت درصد بود.

محققان ايراني همچنين دريافتند شصت درصد از گروهي که مکمل غذايي زعفران مصرف کرده بودند از بهبود افسردگي خبر دادند اين ميزان در گروه ديگر يک نفر بود.

محققان اعلام کردند اين بررسي نقش زعفران در بهبود افسردگي و نيز بيماري پي ام اس را اثبات مي کند.

با اين حال اعلام شده است اين بررسي در زمينه نقش زعفران در درمان پي ام اس مقدماتي است و براي تاييد اين يافته ها بايد تحقيقات گسترده تر و طولاني تري صورت گيرد.

ms21

به گزارش سایت اینترنتی ایمپوروو ام‌.اس واکینگ، آنها می‌گویند: ما در زعفران ماده‌ای موسوم به «کروسین» را شناسایی کرده‌ایم که از سلول‌های مغزی در محیط کشت آزمایشگاهی و سایر مدل‌های مبتلا به ام اس، محافظت می‌کند. این ماده در واقع از آسیب دیدن سلول‌هایی که غلاف میلین را در مغز تولید می‌کنند، جلوگیری می‌نماید. میلین لایه‌ای است که مانند عایقی محافظ در اطراف نورون‌ها (سلول‌های مغزی) عمل می‌کند.

بیماری ام اس شامل بروز التهاب در سلول‌های مغزی است که در چنین حالتی سلول‌های مغز این عایق محافظتی خود را از دست می‌دهند. متخصصان تاکید کردند که هرچند هنوز در مراحل آزمایشات بالینی نیستند اما یافته‌ جدید بسیار جالب و در زمینه درمان ام اس در آینده بسیار امیدبخش است. شرح این آزمایشات در مجله ایمونولوژی چاپ آمریکا منتشر شده است.

 

ms20

زعفران از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است . مهمترین خاصیت زعفران كه از قدیم الایام از آن استفاده می شده است درمان افسردگی می باش

تركیبات شیمیایی: زعفران دارای مواد چرب ، املاح معدنی ، موسیلاژ و اسانس های فراوان می‌باشد .رنگ زعفران مربوط به ماده‌ای بنام كروسین است كه در آن وجود دارد .

زعفران گیاهی است با ارتفاع تقریبا 30 سانتیمتر كه دارای برگهای دراز و سبز مانند تره است . ساقه زیر زمینی آن از دو پیاز تشكیل می شود

زعفران دارای بویی قوی و طعم تلخ می باشد

1)خوردن زعفران باعث هضم غذا می شود
2)اثر مسكن درد دارد.
3) ادرار آور است .
4)باعث تحریك اعصاب می شود
5)زعفران خون ساز است و گردش خون را آسان می سازد.
6)مصرف زعفران خونریزیهای بعد از زایمان را از بین می برد .
7)قوای جنسی را تقویت می كند.
8)كبد را تصفیه و قوی می سازد.
9)سرفه را رفع و اثر مفید روی درمان برونشیت دارد
10)كلیه و مثانه را پاك می كند
11)آرام بخش و خواب آور است
12)زعفران ضد تشنج است
13)گاز معده را برطرف می كند
14)و اگر بالاخره می خواهید همیشه شاد و خندان باشید زعفران بخورید

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی آلبرتا در آمریکا موفق به کشف ماده‌ای در زعفران شده‌‎اند که در درمان بیماریها، بویژه درمان بیماری ام اس و تصلب شرایین ( سفت شدن دیواره ی رگ ها در اثر رسوب چربی ها و کلسترول خون )موثر است.

ماده درمانگر زعفران که  کروسیننام دارد در حفاظت از سلولهای مغزی نقش دارد زیرا مانع آسیب به سلولهای مغزی می‌شود که لیپید محافظ اطراف سلول های مغزی را تولید می کنند.

لیپید تولیدی در اطراف سلولهای مغز، همانند عایق و روکش در اطراف اعصاب مغز عمل می کند. در بیماری ام اس، به دلیل تورم سلولهای پشتیبان یا همان نوروگلیا ها ی مغزی این عایق محافظتی به صورت ناهمگون  از بین می رود.

بر‌ اساس یافته‌های پژوهشگران ، مصرف زعفران که حاوی کروسین است، می‌تواند تورم و فشار سلولی را که منجر به از بین رفتن عایق میلین و تصلب شرائین در مغز می‌شود را تا حد زیادی کاهش دهد.

اصلي ترين  عامل  ايجاد  قدرت  رنگي  در زعفران  تركيبي است  بنام كروسين  به فرمول شيمياييO24 H64  C44 . كروسين  يكي  از چند كارو تنوئيد  محدود  موجود در طبيعت  است كه  به آساني در آب  حل مي شود. اين حلاليت  يكي از دلايل كاربرد  وسيع آن  به عنوان  رنگ دهنده در مواد غذايي و دارويي نسبت به ساير  كارو تنوئيدها مي باشد.  اين ماده براي اولين بار توسط  Solomon  و  Carrar  به شكل كريستال بدست آمد. اين دانشمندان بر روي فرمول كروسين تحقيقاتي انجام داده و آنرا به شكل زير مشخص كردند.

http://www.biologymodern.blogfa.com

http://isna.ir

mscenter.ir

Call Now Button
Design & Development By www.724ws.net