تایید سومین داروی خوراکی بیماری ام اس توسط FDA

۱۶۹

ترکیب شیمیایی که قبلا  به عنوان نرم کننده و کاربری در صنایع کاناپه و مبل سازی داشت تا اینکه مشخص شد عوارض جلدی تاول و کهیر ادامه مصرف انرا متوقف کرد , اینک به عنوان سومین داروی خوراکی درمان بیماری ام اس مود تایید سازمان غذا و داروی امریکا FDA قرار گرفت.

نام این دارو دی متیل فومارات Dimethyl Fumarate است که با نام تجارتی تکریدفا Tecfidera  که به صورت قرص های 240 میلیگرمی است.کارشناسان بران باورند مکه این دارو به علت سهولت مصرف خوراکی بودن و موثر بودن و ایمنی ان بازار مصرف پرفروشی را پیدا کند.

حدود 400 هزار امریکایی و دو میلیون نفر در ساسر جهان به این بیماری مبتلا هستند که اگثرا مبتلایان زنان در دهه دوم زندگی خود هستند.تصور می شود غلاف اطراف الیاف عصبی در این بیماری درگیر شده و علایم شایع بیماری شامل اختلال در راه رفتن-تاری دید و خستگی مفرط است.

کارشناسان اقتصادی براورد می کنند که سالانه 14 بیلیون دلار هزینه این بیماری در جهان و 8/5 بیلیون ان دلار در امریکا است.

داروهای تزریقی قبلی این بیماری مانند اونکس ویا کوپاکسون که از اوایل دهه 90 وارد بازار شدند هنوز پرمصرف هستند داروهای خوردکی دارند راه خود را باز می کنند و جانشین می شوند.

کمپانی بیوژن ایدک که باداروهای اونکس و همین داروی جدید خوراکی سردسته فروش داروهای ام اس در جهان هستند داروی دیگری هم به نام تایسباریTysabri را هم تولید ووارد بازار می کند که مصرف ا تزریقی و ماهی یکبار است اما می تواند عوارض جدی داشته باشد.

سهام شرکت بیوژن در دو سال گذشته دو برابر شده است که عمدتا بخاطر انتطار همین داروی جدید خوراکی است اخرین سهم این شرکت در جهارشنبه قبل یعنی 28 اوریل 2013 معادل 182/68 دلار بوده است که 3درصد افزایش داشته است.

مرکز شرکت بیوژن در وستون در ماساچوست است و قیمت داروی جدید خوردکی را بلافاصله اعلام نکرده است.این دارو در زمان تحقیقات به نام ذی جی 12 نامیده می شد.BG-12

کارشناسان اقتصادی شرکت قیمت انرا برای یکسال مصرف معادل 55000 هزار دلار می دانند که تقریبا برابر قیمت نوع تزریقی اما کمتر از قیمت نوع خوراکی دیگر که فینگولیمود Gilenya نام دارد یعنی 60000 دلار است.

ارزش موثر بودن داروهای ام اس نقش انها در پیشگیری از عود حملات در مطالعات بالینی است.میزان کاهش عود حمله مجدد برای داروهای تزریقی 30 درصد که برابر داروی خوردکی جدید است یعنی Aubagio  که نام شیمیایی ان تریفلونوماید است.داروی اول خوراکی یعنی فینگولیمود Gilenya این میزان 54درصد است.این میزان در مورد داروی جدید تکفیدرا Tecfidera در یک مطالعه 44 و در مطالعه دیگری 53 در صد است که در ردیف بعدی از فینگولیمود است که میزان مصرف ان روزی یکبار اما در مورد داروی جدید روزی دو بار است.

اما فینگولیمود داروی پر عارضه ای است و مصرف کنندگان باید انتخاب شده و از مظر قلبیو کبدی و چشمی کنترل شوند.بیمارانی که اولین دوز فینگولیمود را می گیرند میتوان انتظار داشت تا 6ماه از نظر طبی مصون از کاهش خطرناک تعداد ضربان قلب باشند.شایع ترین عارضه دارو گر گرفتگی است که در 40درصد موارد رخ میدهد و اسهال و تهوع هم کم نیست.

دیمتیل فومارات و ترکیبات مشابه ان از لحاط شیمیایی ملکولهای ساده یی هستند که به عنوان افزودنی های غذایی بکار می روند و قبلا هم در صنایع مبلمان-کفش و لوازم منزل به عنوان جلوگیری کننده از کپک و قارچ بکار میرفت اما عوارض جلدی و حساسیت در مصرف کنندگان اروپایی باعث قطع مصرف ان شد.اولین مصرف طبی ان در 1959 بود که یک شیمیدان المانی برای درمان بیماری جلدی پسوریازیس خود بکار برد و در سال 1994 هم در المان برای درمان همین کسالت تایید شد.

مکانیسم اثر ان واضح نیست اما تصور میرود که فعالیتهای پر استرس اکسیداتیو بدن را از طریق Nrf2 مهار می کند.

قبل از اغاز درمان ودر خلال درمان باید ازمایشات خونی انجام شود زیرا داروی فوق می تواند گلبولهای سفید خون را کاهش داده و عفونت بدهد و از طرفی دارو برای جنین هم خطرناک است و در بارداری توصیه نمی شود.

یک تحلیلگر بیوتکنولژی از استانفورد پیش بینی می کند که فروش جهنی  این دارو در 2015 1/7 بیلیون دلار و در 2020 معادل 2/6 بیلیون دلار باشد.

کارشناسان اروپایی هم توصیه به تایید این دارو جهت مصرف در انجا کرده اند.

http://www.nytimes.com

نظرات بسته شده است.

× ثبت نوبت آنلاین