پیامدهای « اپیدمی » کمبود ویتامین دی به بیماری های جسمی متعدد منتهی می شود

۲

براساس نتایج پژوهش محققان دانشگاه مگ گیل در مونترال کانادا، کمبود ویتامین دی به عوارض جسمی بسیار جدی منجر می شود.

پژوهشگران دریافته اند که کمبود ویتامین دی که به آن ویتامین آفتاب نیز گفته می شود، با افزایش چربی بدن و کاهش قدرت ماهیچه ها و نیز مشکلات جسمی و سلامت افراد ارتباط نزدیک دارد.

نتایج پژوهش محققان دانشگاه مگ گیل کانادا حاکی از آن است که ۵۹ درصد افراد شرکت کننده در این تحقیق به  کمبود شدید ویتامین دی مبتلا هستند و یک چهارم این افراد از پیامدهای جدی کمبود این ویتامین رنج می برند.

دکتر ریچارد کرمر، پژوهشگر ارشد این بررسی در موسسه تحقیقاتی این دانشگاه می گوید: « کمبود ویتامین دی، عامل خطرناکی ست که به ابتلای افراد به بیماری های دیگر منجر می شود. »

دکتر کرمر می افزاید: « به این دلیل که کمبود ویتامین دی با افزایش میزان چربی بدن مرتبط است، احتمال دارد این اپیدمی بر سایر بخش های بدن نیز تاثیر منفی داشته باشد. سطوح غیرعادی ویتامین دی به ابتلای به انواع بیماری ها، از جمله سرطان، آرتروز، پوکی استخوان و نیز بیماری های قلبی  و نارسایی های ایمنی بدن منتهی می شود. »

این تحقیق جدید که در ماه مارس ۲۰۱۰  در « نشریه  متابولیسم  و غدد داخلی بالینی » منتشر می شود، اولین پژوهشی ست که در مورد ارتباط  بین سطوح ویتامین دی و تجمع توده چربی در بافت ماهیچه ای تحقیق کرده است.

دکتر کرمر می گوید کمبود سطوح ویتامین دی با افزایش چربی در ماهیچه ها ارتباط مستقیم دارد. »

با وجود این که ارتباط مستقیم بین سطوح ویتامین دی و چربی بدن در این پژوهش اثبات شده است، اما شواهد روشنی مبنی بر مصرف ویتامین دی با کاهش چربی ماهیچه ها و با افزایش توان ماهیچه های بدن مشاهده نشده است

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

× ثبت نوبت آنلاین