پلکان متحرک کمکی برای سالمندان

0 ۸

 

محققان آمریکایی پلکان‌های متحرکی ساخته‌اند که بالا رفتن یا پایین آمدن از پله‌ها را  راحت‌تر از گذشته می‌کند. بخصوص افرادی که در ارتباط با استفاده از پله‌ها با مشکل روبرو هستند، از آمدن پلکان متحرک خوشحال‌اند.

تاکنون کسانی که به دلیل افزایش سن نمی‌توانستند از پله‌ها بالا یا پایین بروند محتاج آسانسور یا پله‌های برقی بودند. اکنون محققان آمریکایی پلکانی ساخته‌اند که به کمک سالمندان آمده و بالا یا پایین رفتن از پله‌ها را برای‌شان تسهیل می‌کند.

پله‌های هوشمند

یون سئونگ سونگ، محقق دانشگاه علم و صنعت میسوری آمریکا، به همراه گروه تحقیق این دانشگاه این پله های هوشمند را ساخته‌اند. آنها در سیستم پلکان‌ جدید خود، هر پله را به وسیله تسمه‌هایی به صفحاتی آلومینیومی متصل کرده‌اند. این پله‌ها می‌توانند به بالا یا پایین حرکت کنند.

هر پله دارای یک قفل الکترومغناطیسی و یک سنسور فشار است. تسمه‌های فلزی به هنگام پایین رفتن از پله‌ها انرژی ذخیره می‌کنند و این انرژی را به هنگام بالارفتن از پله به مصرف می‌رسانند. به این ترتیب افراد مسن می‌توانند با استفاده از این پلکان، مدت بیشتری در خانه‌های پلکان‌دار خود بمانند.

به هنگام پایین رفتن، پله به خاطر فشار وارده به پایین می‌رود. در چنین شرایطی تسمه‌های فلزی انرژی ایجاد شده را ذخیره می‌کنند و سنسور فشار علامتی برای قفل الکترومغناطیسی، که مشخص می‌کند پله در مرحله پایین‌تری قرار گرفته، می‌فرستد.

هنگام بالا رفتن از پله قفل الکترومغناطیسی، زمانی آزاد می‌شود که پا روی پله بالایی قرار گرفته است. در چنین شرایطی وقتی فرد پای بعدی خود را روی پله بالایی قرار می‌دهد، حرکت او از طرف تسمه‌های فلزی که این بار جمع می‌شوند، حمایت می‌شود.

به این ترتیب قرار گرفتن پا روی هر پله، چه برای بالا رفتن و چه پایین آمدن، واکنشی مشخص را به دنبال خواهد داشت و این حرکت از طرف سنسورهای تشخیص سطح حمایت می‌شود.

پلکان فنری

مجله علمی “Plos one” روز پنج‌شنبه (۲۲ تیر / ۱۳ ژوئیه) مطلبی در باره این تحقیق علمی ِ دانشگاه علم و صنعت میسوری آمریکا منتشر کرده است. در این مطلب از جمله آمده است که افراد با استفاده از این پلکان فنری به نسبت پلکان عادی، به هنگام بالارفتن ۱۷ درصد و به هنگام پایین آمدن ۲۲ درصد انرژی کمتری مصرف می‌کنند.

پله‌های فنری بالا و پایین رفتن را آسان می‌کنند

این مقاله از جمله به فواید این نوع پلکان می‌پردازد و یون سئونگ سونگ، محقق دانشگاه علم و صنعت میسوری آمریکا در آن می‌نویسد که این پلکان به نسبت بالا و پایین رفتن از پلکان عادی آسیب کمتری به زانو وارد می‌کند.

او ضمن مقایسه با آسانسور و پله برقی اشاره می‌کند که این وسایل “گران هستند و انرژی بسیاری مصرف می‌کنند و همچنین افراد را از بالا یا پایین رفتن از پله‌ها بازمی‌دارند.”

یون سئونگ سونگ تاکید دارد که باید به انسان‌ها در حرکات موتوریک‌شان یاری رساند. باید برای افراد سالمند امکاناتی مهیا کرد که بتوانند خود از پله‌ها بالا یا پایین بروند و از این راه حرکات موتوریک‌شان از میان نرود.

گفته می‌شود که این پلکان با نام خلاصه (ERAS) را می‌توان با صرف نیرویی اندک روی هر پله‌ای کار گذاشت و هزینه تهیه تسمه‌های فلزی، قفل الکترومغناطیسی و سنسور فشار برای هر پله، حدود ۵۰ دلار خواهد بود.
این تکنیک تا زمانی که انبوه‌سازی و روانه بازار شود، راهی طولانی را طی خواهد کرد و تا آن زمان تکمیل‌تر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین