پادزهر آلزایمر،ویتامین ب

۲۵

آیا با مصرف چند قرص ویتامین می‌توان از بیماری آلزایمر خلاص شد؟ دانشمندان اخیرا به این نتیجه رسیده‌اند که ویتامین B می‌تواند از سرعت شیوع این بیماری بکاهد، اما با این حال توصیه می‌کنند که از مصرف بیش از حد آن پرهیز شود.

برنج حاوی ویتامین B است
اینکه ویتامین‌ها قادر به چه چیزهایی هستند و توانایی آنها کجا محدود می‌شود، امری است که به این زودی روشن نخواهد شد، اما این مشخص است که یک تغذیه‌ی سالم و پر از ویتامین می‌تواند مانع شیوع برخی بیماری‌ها شود. تحقیقی جدید در این‌باره نشان می‌دهد که ویتامین B می‌تواند سلاحی با قیمت مناسب برای مقابله با بیماری آلزایمر باشد. این ویتامین در گوشت، ماهی، تخم مرغ، سبزیجات و برنج موجود است.بر اساس تحقیقات جدید، ویتامین B می‌تواند از ساختار مغزی حفاظت کند و از سرعت کوچک و جمع شدن مغز بکاهد. عملکرد این ویتامین به این صورت است که به از بین بردن اسید آمینه‌ی هوموسیستین کمک می‌کند. بالا بودن میزان هوموسیستین در خون انسان می‌تواند به رگ‌های خونی آسیب برساند و باعث شیوع آلزایمر شود. 

کاهش شیوع آلزایمر

تحقیقات دانشگاه آکسفورد (Oxford) و دانشگاه‌های نروژی نشان می‌دهند که مصرف روزانه‌ی ویتامین B می‌تواند از کوچک شدن مغز سالمندان جلوگیری کند.

در این آزمون ۱۶۸ داوطلب شرکت کردند. همه‌ی آنها سنشان بالاتر از ۷۰ سال بود و علایم اختلالات ذهنی داشتند. این شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند؛ یک گروه مقدار بالایی از ویتامین B6 و B12 دریافت کردند، گروه دیگر یک شبه‌دارو مصرف کردند. نتایج تحقیق نشان داد که کوچک شدن مغز در بین افرادی که ویتامین B مصرف کرده بودند، به میزان ۳۰٪ کاهش یافت.

دیوید اسمیت، (David Smith) یکی از دانشمندانی که در این تحقیق نقش داشته، می‌گوید: «ما امیداوریم که این معالجه‌ی ساده و مطمئن از پیشرفت سریع آلزایمر میان افرادی که از اختلال ذهنی برخوردارند، جلوگیری کند». اما به نظر وی این امر باید هنوز مورد بررسی بیشتر قرار گیرد که آیا ویتامین B تنها از سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر می‌کاهد یا اینکه می‌تواند به طور کامل از آن جلوگیری ‌کند.

با وجود چنین نتایجی، دانشمندان به افراد مسن هشدار می‌دهند که از مصرف زیاده از حد این ویتامین پرهیز کنند، زیرا تاثیر درازمدت چنین مصرفی می‌تواند به سرطان نیز بینجامد.

نظرات بسته شده است.

× ثبت نوبت آنلاین