نوید درمان جدید ام اس

0 ۱۳

1453107394903_4

یک درمان پیشگامانه سلول بنیادی می‌تواند آثار فلج‌کننده بالقوه ام‌اس را معکوس کرده و در نهایت متوقف سازد.

بیماران شرکت‌کننده در یک کارآزمایی پیشگامانه درمان جدید توانستند مجددا راه بروند و حتی روند بیماری در برخی از آن‌ها متوقف شد.

این درمان از سه سال پیش در بیمارستان سلطنتی هالام‌شایر در شفیلد و بیمارستان کینگز کالج لندن انجام شده و شامل استفاده از دوز بالایی از شیمی‌درمانی برای از پای در آوردن سیستم ایمنی و بازسازی مجدد آن با سلول‌های بنیادی بدست آمده از خون خود بیمار است.

نتایج مشاهده شده در بیماران بسیار چشمگیر بود. استیون استوری که پیش از ابتلا به ام‌اس، یک دونده ماراتن بود و بیماری ام اس، باعث فلجی وی شد، پس از 9 روز از آغاز درمان توانست انگشت شست پایش را حرکت دهد و پس از 10 ماه مسافتی به اندازه 1.5 کیلومتر را شنا کند. وی همچنین توانست دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی کند.

این درمان که بطور موثری سیستم ایمنی بدن را مجددا راه‌اندازی می‌کند، نخستین درمانی است که علائم لاعلاج ام‌اس را معکوس می‌کند.

سلول‌های بنیادی بسیار تاثیرگذار هستند زیرا می‌توانند به هر نوع سلول در بدن تبدیل شوند.

اگرچه هنوز علت بیماری ام‌اس مشخص نیست، اما برخی پزشکان بر این باورند که سیستم ایمنی است که به مغز و نخاع حمله کرده و منجر به التهاب و درد،‌ معلولیت و در موارد شدیدتر، مرگ می‌شود.

طی این درمان، سلول‌های بنیادی بیماران برداشت و ذخیره شد. سپس پزشکان از داروهای تهاجمی که معمولا به بیماران سرطانی برای تخریب کامل سیستم ایمنی داده می‌شود، استفاده کردند.

سلول‌های بنیادی سپس به بدن تزریق شده و طی دو هفته به سلول‌های خون سفید و قرمز تبدیل می‌شوند. پس از یک ماه، سیستم ایمنی بازیابی شده و بطور کامل به کار خود ادامه می‌دهند و بیماران می‌توانند روند شفای خود را مشاهده کنند.

این یافته‌ها در مجله انجمن پزشکی آمریکا منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین