نور طبیعی و خواب خوب

0 ۰

محققان دریافتند نور آبی ساطع شده از وسایل دیجیتالی نظیر موبایل، تبلت یا تلویزیون در بروز بی خوابی های شایع و کیفیت پایین خواب نقش دارند.
محققان دانشگاه هوستون تکزاس از شرکت کنندگان که در رده سنی ۱۷ تا ۴۲ سال بودند به مدت دو هفته خواستند تا سه ساعت قبل از رفتن به رختخواب عینک های مسدودکننده طول موج کوتاه به چشم شان بزنند.

نتایج نشان داد میزان ملاتونین شبانه این افراد در حدود ۵۸ درصد افزایش یافته بود. ملاتونین ماده شیمیایی است که به بدن علامت می دهد الان موقع خواب است.

به گفته لیزا اوسترین، سرپرست تیم تحقیق، «این میزان افزایش ملاتونین حتی از افزایش ناشی از مصرف مکمل ها هم بالاتر بود.»

وی در ادامه می افزاید: «مهم ترین نکته این است که نور آبی در شب موجب کاهش کیفیت خواب می شود. خواب برای احیاء بسیاری از فعالیت های بدن مهم است.»

نور آبی موجب تقویت هوشیاری و تنظیم ساعت درونی بدن یا ریتم شبانه روزی می شود. اما این نورهای مصنوعی موجب فعال شدن گیرنده های نور موسوم به ipRGCها می شوند که ترشح ملاتونین را متوقف می کنند.

محققان محدود کردن مدت زمان استفاده از این وسایل، بکارگیری از فیلترهای صفحه نمایش، استفاده از عینک های کامپیوتر که نور آبی را مسدود می کنند یا استفاده از لنزهای ضدانعکاسی را برای تعدیل تاثیرات ناشی از نورآبی در شب توصیه می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین