نشاط بادویدن

0 ۱۶

یکی از شرکت‌های مشهور تولید پوشاک ورزشی با استخدام یک محقق که از نوار مغزی(EEG) برای بررسی تاثیر ورزش کردن و دویدن استفاده کرد، به این نتیجه رسید که دویدن با کاهش ۵۸ درصدی استرس همراه است و موجب شادتر شدن افراد می‌شود.

نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد که ورزش می‌تواند ما را شادتر، سالم‌تر و مقاوم‌تر کند. اکنون شرکت ژاپنی پوشاک ورزشی “اسیکس”(Asics) با هدف معرفی و فروش یک جفت کفش ورزشی جدید، یک محقق به نام دکتر “برندان استابز” را از کالج سلطنتی لندن استخدام کرد تا این موضوع را بررسی کند.

دکتر “استابز” رابطه بین سلامت روان و سلامتی جسم را بررسی می‌کند، چیزی که “اسیکس” دوست داشت درباره آن صحبت کند.

دکتر “استابز” از یک دستگاه نوار مغزی(EEG) قابل حمل استفاده کرد که می‌تواند هنگام ورزش پوشیده و استفاده شود. این دستگاه توسط سه ورزشکار حرفه‌ای و شش ورزشکار آماتور مورد استفاده قرار گرفت. اصطلاح ورزشکار آماتور بیانگر کسانی است که حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته ورزش می‌کنند.

هر شرکت کننده در این مطالعه ابتدا هنگام استراحت از این دستگاه استفاده کرد تا یک حالت پایه برای انجام آزمایش‌های شناختی ایجاد شود. سپس هر شرکت کننده قبل از اجرای مجدد آزمایش‌ها، ۲۰ دقیقه ورزش کرد.

آمار حاصله بسیار حیرت آور بود، چرا که نشان داد ورزش کردن با ۱۸ درصد افزایش توانایی شرکت کنندگان در استراحت کردن، ۲۸ درصد کاهش در تصمیم‌گیری‌های عجولانه و ۲۹ درصد بهبود در مقاومت در برابر فشار و تنش همراه است.

دکتر “استابز” خاطرنشان کرد که این اعداد از خوانش اسکن نوار مغز حاصل شده است، نه اینکه خود شرکت کنندگان از وضعیت خود گزارش دهند.

وی افزود: نوار مغزی همچنین کاهش ۵۸ درصدی نشانه‌های استرس شناختی را بر اثر ورزش کردن نشان می‌دهد که علائم آن اضطراب، فراموشی و بی‌نظمی است. این داده‌ها همچنین به افزایش ۲۶ درصدی سرعت پردازش اطلاعات مغز افراد و بهبود ۲۱ درصدی حافظه اشاره دارد.

فراتر از این آمار، تحقیقات “استابز” نشان داد که برای افراد طبیعی، مزایای سلامت روان حاصل از انجام ورزش بیشتر از ورزشکاران حرفه‌ای است.

“استابز” می‌گوید: اکنون مشتاقانه منتظر است که این نتایج را با تحقیقات بیشتر روشن کند و بررسی خواهد کرد که آیا یک تمرین ایده آل وجود دارد که به تقویت سلامت روان افراد کمک کند؟ وی همچنین می‌خواهد بررسی کند که آیا تفاوتی بین تقویت روانی حاصل از انجام ورزش در ورزشکاران آماتور در مقایسه با افرادی که طی یک هفته به حداقل میزان توصیه شده انجام ورزش نمی‌پردازند، وجود دارد یا خیر.

شرکت “اسیکس” از این تحقیق به عنوان بخشی از برنامه خود برای تشویق مردم به ورزش کردن، در حالی که همه ما به نوعی در قرنطینه حاصل از شیوع بیماری کرونا به سر می‌بریم، استفاده کرده و یک کمپین راه‌اندازی کرده که در آن، دوندگان، دوستان خود را تشویق می‌کنند که به دویدن بپردازند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین