نزدیک بینی و مسائل مرتبط با ان

0 ۲۲

مقدمه

آیا انسان‌ها در دیدن فاصله دور بیشتر مشکل دارند؟ طبق پیش‌بینی‌ها نیمی از جمعیت جهان در سال ۲۰۵۰ مشکل نزدیک‌بینی خواهند داشت. و این موضوع تا حد زیادی به شیوه زندگی ما ارتباط دارد.

امروزه ۴۰ درصد از جمعیت جهان نزدیک‌بین هستند اما در ۳۰ سال آینده این رقم به ۵۰ درصد می‌رسد. بنابراین اگر به این موضوع توجه نشود یک نفر از هر دو نفر فاصله دور را تار می‌بیند.

شیوع نزدیک بینی

وقتی نزدیک‌بین باشید به دلیل کشیده شدن بیش از حد چشم فاصله دور را بد می‌بینید چراکه فاصله قرنیه تا شبکیه بسیار زیاد می‌شود. این اختلالی است که به‌طور مداوم در جهان به ویژه در میان کودکان در حال افزایش است. تخمین زده می شود حدود۹۰ درصد کودکان و نوجوانان در آسیا نزدیک‌بین باشند. به عبارت دیگر از یک کلاس با ۳۰ دانش‌آموز تنها سه نفر عینکی نیستند.

دکتر رامین تدینی، مدرس دانشگاه و متخصص چشم پزشکی و رئیس بخش چشم پزشکی درچندین بیمارستان فرانسه از جمله بنیاد آدولف دو روتشیلد در پاریس می‌گوید اگر اقدامی صورت نگیرد احتمالا تا ۱۵ سال آینده همین اتفاق در اروپا رخ خواهد داد.

 

دکتر تدینی درباره نزدیک‌بینی، علل تشدید مشکل نزدیک‌بینی، عوامل ایجاد آن و راه‌های مقابله با آن به ویژه در دورانی که بیماری کووید تغییرات محسوسی را در شیوه زندگی بشر تحمیل کرده است صحبت می کند.

نزدیک بینی چیست؟

دکتر رامین تدینی: نزدیک‌بینی این است که چشم می‌تواند از نزدیک ببیند ولی از دور نمی‌تواند ببیند. علت آن این است که چشم زیاد بزرگ شده است و تصویر جلوی شبکیه به‌وجود می‌آید. چند جور نزدیک‌بینی وجود دارد. نزدیک‌بین معمولی که بعد از ۲۵ سال دیگر چشم بزرگ نمی‌شود و همان‌گونه می‌ماند و معمولا زیر سه دیوپتر است. از سه تا شش دیوپتر را می‌گویند نزدیک‌بینی متوسط اما وقتی مشکل پیش می‌آید که نزدیک‌بینی بیشتر باشد که به آن نزدیک‌بینی قوی می‌گویند که در آن در طول زندگی بزرگ و بزرگتر می‌شود و مشکلات خاصی برای آن به وجود می‌آید.

چرا درباره اپیدمی نزدیک‌بینی (بوم نزدیک‌بینی)‌ صحبت می‌شود؟

دکتر رامین تدینی: چون تعداد نزدیک‌بین‌ها در دنیا دارد بیشتر و بیشتر می‌شود. در بعضی کشورهای آسیایی میزان نزدیک‌بینی از ۵۰ درصد گذشته است. در اروپا این آمار ۴۰ درصد است و در ایران نیز تعداد نزدیک‌بین‌ها بیشتر و بیشتر می‌شود و برخی از مقالات نشان می‌دهد که در بین دانشجویان ایران ۴۰ تا ۴۵ درصد نزدیک‌بین هستند.

مشکل نزدیک‌بینی نه تنها به بیشتر شدن آمار بر می‌گردد بلکه به بدتر شدن وضعیت نزدیک‌بینی هر فرد نیز مربوط می‌شود.

این باعث می‌شود نزدیک‌بینی به یک بیماری تبدیل شود. بعد از شش- شش و نیم دیوپتر به آن «میوپ» می‌گویند. در میوپ قوی یکسری مشکلات خاص در چشم به وجود می‌آید که درمان آن‌ها مشکل است و حتی بعضی وقت‌ها می‌تواند به نابینایی کشیده شود. برای همین باید از حالا سعی شود جلوگیری شود تا تعداد افراد نزدیک‌بین بیشتر نشود. و وضعیت هر نزدیک‌بین وخیم‌تر نشود.

چه عواملی باعث می‌شود نزدیک‌بینی بیشتر شود؟

دکتر رامین تدینی: اینکه از نزدیک به طور مرتب با گوشی تلفن یا تبلت کار کنیم یا حتی به‌مدت طولانی کتاب بخوانیم باعث می‌شود نزدیک‌بینی بیشتر شود. بچه‌ها هر ۲۰ دقیقه باید به مدت ۲۰ ثانیه به دور نگاه کنند. بیرون بودن و در نور آفتاب بودن نه تنها به این دلیل که دور را نگاه می‌کنیم بلکه خود نور آفتاب باعث کنترل نزدیک‌بینی می‌شود. بنابراین کودکان باید حداقل دو ساعت در روز بیرون باشند یا در محیط بیرون ورزش کنند. دولت‌ها باید کاری کنند که بچه‌ها در مدرسه به حد کافی بیرون باشند.

آیا همه گیری کووید-۱۹ نزدیک‌بینی در کودکان را بیشتر کرده است؟

دکتر رامین تدینی: نکته‌ای که وجود دارد این است که کودکان چه در خانه چه در مدرسه به جای اینکه بیرون باشند بیشتر وقت خود را مشغول خواندن یا بازی کردن روی تبلت هستند و همین موضوع باعث شده تا نزدیک‌بینی زیاد و زیادتر شود. این احتمال وجود دارد که در دوره همه‌گیری کرونا که اغلب افراد داخل خانه بودند نزدیک‌بینی‌ها بدتر شده باشد اما مقالات هنوز این موضوع را به طور واضح نشان نداده‌اند.

نتیجه گیری و اینکه آیا راهی برای درمان یا جلوگیری از نزدیک‌بینی وجود دارد؟

دکتر رامین تدینی: بله وجود دارد. اولا بچه‌ها دست‌کم دو ساعت بیرون باشند. وقتی از نزدیک کار می‌کنند هر ۲۰ دقیقه یکبار به دور نگاه کنند. علاوه بر این امروزه یکسری داروها و راه‌های دیگری نیز وجود دارد که اگر کسی نزدیک‌بین بود نزدیک‌بینی او زیادتر نشود. این داروها اتروپین است که به طور خیلی رقیق استفاده می شود تا چشم‌ها گشادتر نشود و لنزهایی که شب روی چشم بچه‌ها گذاشته می‌شود و عینک‌هایی که از بدتر شدن نزدیک‌بینی جلوگیری می‌کنند از دیگر داروها در این زمینه هستند. باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا مطمئن شویم این‌ها خوب کار می‌کنند و داروهای جدیدی نیز به بازار عرضه شود که بهتر جلوگیری کنیم. اگر کسی نزدیک‌بین است باید به‌طور مرتب به چشم‌پزشک مراجعه کند تا توصیه‌هایی را دریافت کند و مورد مراقبت قرار گیرد مخصوصا اگر نزدیک‌بینی بالای شش دی‌اوپتر باشد که در آن می‌تواند مشکلات خاص به وجود بیاید و در آن چشم پزشک حتما می‌داند چطور جلوگیری یا درمان کند.

منبع https://www.newscientist.com/article/dn6117-lifestyle-causes-myopia-not-genes/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین