نخستین بانک مغز زنده انسان ها

0 ۱۲

مقدمه

دانشمندان اسپانیایی اولین بانک زیستی در جهان را برای نمونه‌های زنده مغز انسان افتتاح کردند که پتانسیل تغییر تحقیقات و درمان سرطان را دارد.

پژوهشگران اسپانیایی اولین بانک زیستی بافت مغز زنده را که از بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک مغز جمع‌آوری شده است، تاسیس کرده‌اند. این بانک زیستی مجموعه‌ای از نمونه‌ها را فراهم می‌کند که می‌توان روی آن تحقیق و داروها را آزمایش کرد و داده‌های جمع‌آوری‌شده را در دسترس جامعه علمی بین‌المللی قرار داد.

تحقیقات در مورد مغز انسان ها

تحقیق در مورد سرطان‌های مغز و آزمایش داروها برای درمان آنها معمولاً شامل استفاده از مدل‌های تجربی از جمله موش است. تا زمانی که یک کشف بزرگ انجام نشده است، جستجو روی نمونه‌های بیماران انجام می‌شود و سپس فرآیند تایید این کشف در انسان آغاز می‌شود.

یافتن تعداد لازم از نمونه‌های انسانی می‌تواند زمان‌بر باشد و معمولاً پژوهشگران را ملزم به ارتباط با سایر مؤسسات و رعایت الزامات قانونی و اخلاقی می‌کند. اما پژوهشگران مرکز ملی تحقیقات سرطان اسپانیا(CNIO) راه حلی ابداع کرده‌اند که شامل مخزنی از نمونه‌های زنده از بیماران مبتلا به متاستاز مغزی است.

کاربرد بانک مغز انسان ها در درمان امراض مغزی

این مخزن زنده یا بیوبانک(بانک زیستی)، بخشی از RENACER است که مخفف شبکه ملی متاستاز مغزی و معادل کلمه «تولد مجدد» در زبان اسپانیایی است. هنگامی که یک بیمار مبتلا به متاستاز مغزی برای جراحی به یکی از ۱۸ بیمارستان شبکه RENACER مراجعه می‌کند، می‌تواند بخش کوچکی از مغز خود را به این بیوبانک اهدا کند.

از آنجایی که سلول‌ها زنده نگه داشته می‌شوند، می‌توان آنها را برای واکنش به داروهای خاص مورد مطالعه قرار داد و راه را برای ایجاد نمونه‌ای زنده از بیماران هموار کرد که توسط آنها می‌توان مناسب‌ترین و مؤثرترین درمان را شناسایی کرد. اما RENACER فراتر از جمع‌آوری نمونه‌های بافتی از RNA و توالی‌یابی اگزوزوم برای پروفایل بیش از ۱۵۰ متاستاز مغزی استفاده کرده است. در نهایت داده‌های جمع‌آوری شده در پایگاه داده‌ای قرار می‌گیرد که برای جامعه علمی بین‌المللی در دسترس است.

کاربرد بانک مغز انسان در تحقیقات

مانوپل والینته و اوا اورتگا پاینو نویسندگان این مطالعه می‌گویند: این نمونه‌ها امکان تولید نشانگرهای زیستی حساس یا مقاوم به داروهای خاص را فراهم می‌کنند.

این سیستم امکان رشد بافت‌های پیچیده بیولوژیکی را به گونه‌ای فراهم می‌کند که بخشی از فیزیولوژی و عملکرد طبیعی آنها را تکرار کند. اما اطمینان از زنده ماندن بافت مستلزم یک زنجیره لجستیکی پیچیده است.

هنگامی که از بیمار از اتاق عمل در یک ظرف مخصوص حاوی محیط کشت نمونه‌برداری می‌شود، در دمای بین چهار تا هشت درجه سانتی‌گراد نگهداری می‌شود. بافت باید در کمتر از ۲۴ ساعت به بیوبانک برسد. سپس پردازش و کشت و به قسمت‌هایی تقسیم می‌شود که به عنوان نمونه برای تحقیقات آینده ذخیره شود.

پژوهشگران در باب مزایای RENACER می‌گویند: از آنجایی که RENACER با شبکه‌ای از بیمارستان‌ها مرتبط است، این یافته‌های تحقیقاتی را می‌توان به سرعت به مطالعات بالینی بیشتر ترجمه کرد. در واقع، یک نشانگر زیستی سازگار با بیوپسی مایع که در ابتدا در مدل‌های تجربی کشف شد، اکنون بخشی از یک مطالعه آینده‌نگرانه چند نهادی برای ارزیابی به عنوان یک استراتژی غیرتهاجمی برای پیش‌بینی پاسخ به پرتودرمانی است.

بانک مغز انسان ها و تکنولوژی

پژوهشگران قصد دارند راه‌های بهبود RENACER را بررسی کنند. به عنوان مثال، ترکیب تصویربرداری از مغز و ارزیابی‌های عصبی شناختی به عنوان راهی برای به دست آوردن تصویر جامع‌تری از جنبه‌های مرتبط بیماری و یا پاسخ به درمان یکی از این راه‌هاست.

پژوهشگران می‌گویند: در حالی که RENACER در حال حاضر بر روی مغز متمرکز است، دیده شده که بیماری بیماران مبتلا به متاستازهای مغزی منتشر شده و سایر اندام‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. بنابراین همکاری با شبکه‌های دیگر در متاستازهای خارج جمجمه‌ای ایده‌آل خواهد بود.

نتیجه گیری

آنها افزودند: از آنجایی که بیماران سرطانی عمدتاً به دلیل انتشار بیماری جان خود را از دست می‌دهند، توسعه چنین رویکردی برای تحقق پزشکی شخصی در بیماری متاستاتیک و نه فقط برای تومور اولیه بسیار مهم است.

این مطالعه در مجله Trends in Cancer منتشر شده است.

منبع https://www.technologynetworks.com/genomics/news/world-first-human-brain-atlas-reveals-new-cell-types-379784

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین