سن سکته در ایران 10 سال کمتر از میانگین جهانی است

۰

به گفته رئیس انجمن متخصصان مغز و اعصاب ایران، درحالیکه میانگین سن سکته مغزی در ایران ۱۰ سال کمتر از دیگر کشورهاست، اما مراکز اورژانس و داروی لازم برای رسیدگی سریع به بیماران سکته مغزی در این کشور وجود ندارد.

دکتر حسین پاکدامن، رئیس انجمن متخصصان مغز و اعصاب ایران، روز دوشنبه (۱۴ اردیبهشت / ۴ مه) در نشست خبری بیست و دومین کنگره مغز و اعصاب ایران درباره میانگین سن سکته مغزی در ایران، لزوم ایجاد مراکز اورژانس سکته مغزی در بیمارستان‌ها و نیاز به داروهای ویژه بیماران سکته مغزی سخن گفت.

پاکدامن ضمن اشاره به اینکه میانگین سن سکته مغزی در ایران ۱۰ سال کمتر از متوسط سن مبتلایان به این بیماری در سایر کشورهاست، بر لزوم ایجاد مراکز درمانی در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی برای ارائه خدمات تخصصی به بیماران سکته مغزی تاکید کرد.

رئیس انجمن متخصصان مغز و اعصاب ایران در مصاحبه‌ای دیگر در بهمن ماه سال ۹۳ نیز افزایش مراکز درمانی این بیماری را ضروری دانسته و گفته بود: «بیمار باید در کمترین زمان منتقل شود. پس از سکته، هر دقیقه تأخیر در رساندن بیمار به مراکز درمانی، سبب مرگ بیش از دو‌ میلیون سلول عصبی مغز می‌شود که دیگر قابل جایگزین شدن نیست.»

دکتر پاکدامن گفت که “زمان طلایی” برای ارائه خدمات به کسی که دچار سکته مغزی شده، ۳ تا ۴ و نیم ساعت پس از سکته است. او افزود که در کشورهای پیشرفته میزان استفاده از زمان طلایی و ارائه خدمات ویژه به بیماران حدود ۱۵ درصد، اما در ایران تنها حدود نیم درصد است. او همچنین گفت که میزان مرگ و میر ناشی از سکته مغزی در دو سه دهه اخیر در کشورهای پیشرفته بسیار کاهش یافته است.

پاکدامن در مصاحبه بهمن ماه ۹۳ با رسانه‌های ایران درباره آمار و آسیب‌های گوناگون مربوط به سکته مغزی در ایران گفته بود: «روزانه ۴۳۷ ایرانی دچار سکته مغزی می‌‌شوند. از این تعداد ۵۴ تن، جان خود را از دست می‌دهند. ٨۵ ‌درصد افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند نجات می‌یابند ولی شانسی برای یافتن سلامتی کامل ندارند و تا پایان عمر، به عوارض این بیماری دچار می‌مانند. از میان نجات‌یافتگان، ٧٠‌درصد به دلیل عوارض بیماری، شغل خود را از دست می‌دهند. ٢٠ درصد آن‌ها در انجام فعالیت‌های روزانه زندگی دچار مشکل می‌شوند و ۱۰ درصد نیز بدون کمک دیگران توانایی راه رفتن ندارند.»

تحریم‌ها و مشکل تهیه داروهای ضروری

رئیس انجمن متخصصان مغز و اعصاب ایران به مشکل تهیه دارو برای درمان بیماران سکته مغزی نیز اشاره کرد. او گفت که تحریم‌های بین‌المللی باعث شده‌ که ایران نتواند در سال ۱۳۹۳ پنج‌هزار داروی مخصوص بیماران سکته مغزی را از کشورهای دیگر خریداری کند و با وجود تلاش “کارخانه‌های داخلی برای تهیه و تولید این داروها” بهای آنها افزایش یافته است.

دکتر پاکدامن افزود که کارخانه‌های داروسازی در داخل کشور نتوانسته‌اند پاسخگوی نیاز بیماران به داروهای سکته مغزی باشند.

علیرضا زالی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، هشدار داده است که با توجه به حرکت جمعیت ایران به سمت سالمندی، آمار سکته‌ مغزی در این کشور افزایش خواهد یافت. این کارشناس پزشکی نیز بر کمبود تعداد مراکز درمان بیماران سکته مغزی در ایران تاکید کرده است.

دانشمندان تاکید می‌کنند که برای جلوگیری از ابتلا به سکته مغزی باید جامعه را به اقدامات پیشگیرانه تشویق کرد. رژیم غذایی مناسب، پرهیز از استرس و خودداری از مصرف مواد دخانی از جمله اقدامات پیشگیرانه معرفی شده است.

پزشکان متخصص در ایران همچنین نسبت به رشد آمار ابتلا به بیماری‌های سخت دیگر چون سرطان هشدار می‌دهند و از جمله دلایل آن را استرس در زندگی، آلودگی هوا و مواد غذایی ناسالم معرفی می‌کنند.

نظرات بسته شده است.

× ثبت نوبت آنلاین