درمان احتمالی عدم تعادل مخچه ای با داروهای ایمنی

ataxia

تحقیقات جدید نشان می دهد که تمام بیماران با اتاکسی مخچه ای از نوع نقص ایمنی لاعلاج نیستند و بوثژه اگر در ابتدای تشخیص داروهای ایمونوتراپی بگیرند احتمال پاسخ مناسب درمانی هست. دکتر Andrew McKeon از روچستر در مینه سوتا می گوید که عمدتا در باره روند درمان و کنترل این کسالت یک دیگاه بدبینانه وجود دارد اما لزوما این طور نیست و تعیین انتی بادی های مربوط و تشخیص اتاکسی مخچه ای می تواند به داروهای ضد ایمنی جواب بدهد.این بیماری به علت حمله به سلول های عصبی بسرعت بیمار را ناکار کرده و اختلالات تعادل-تکلم وراه رفتن داده و توازن قدرت عضلات را مختل می کند.بیماری یا در زمینه نقص ایمنی سرطان هاست که در این مورد به علت پرکاری T cell هاست.واگر درزمینه غیر سرطانی باشد اتوانتی بادی ها نقش دارند که  بیش از 17 نوع اتوانتی بادی شناخته شده است.
JAMA Neurol. Published online September 28, 2015. Abstract

‏108 دیدگاه در نوشته‌ی “درمان احتمالی عدم تعادل مخچه ای با داروهای ایمنی

 1. مهدی

  سلام استاد. من۳۵سال سن دارم حدودا۱۰سال است آتاکسی مخچه ای دارم و نمتوانم راه بروم و اصلا تعادل در راه رفتن ندارم خواهشن التماستون میکنم اگر راه درمانی هست به من جواب بدید. شمارم۰۹۳۵۹۲۵۵۱۱۲

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   در مورد اتاکسی مجچه ای قبلا به کرات صحبت شده است که در حال حاضر درمان علامتی و مبتنی بر اقدامات نگاهدارنده مانند نوتوانی کاردرمانی اب درمانی در مراکز دانشگاهی است.

 2. سحر رحیمی

  سلام من از سیزده سالگی مشکل تعادل پیدا کردم در یک شب پیش دکتر متخصص رفتم گفت ام اس داری زیر نظرشان دو دوره آمپول و ویتامین بی۳۰۰ مصرف کردم که خوب شده بودم از ایران رفتیم و مشکل تعادلم کم کم برگشت الان ۳۲سالمه دو ساله برگشتم ایران میگن آتروفی مخچه و اتاکسی داری ایا درمانی هست و اتاکسی من از چه نوعی هست؟
  چون من لکنت زبان ندارم و مشکلم تعادلم هست بیرون از خونه هم بیشتر میشه

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   ابتدا تشخیص دقیق مهم است ودر صورت تایید اتروفی و اختلال کار مخچه در حال حاضر درمان علامتی شامل نوتوانی اب درمانی و فیزیوتراپی های مبتنی بر تعادل است و درمان قاطع و مورد تایید دارویی و یا جراحی شناخته شده ای نیست..برخی مطالغات در مورد پیوند کارامدی سلول های بنیادی در دست انجام است.

 3. بکائیان

  سلام
  من از 11 سالگی بیماری آتاکسی فریدریش گرفتم از طریق آزمایش ژنتیک ِآتا کسی فریدریش نشان داده و الان 7 سال هست که این بیماری را دارم و هیچ یک از بستگان هم این بیماری را ندارند و الان هم حرکات اصلاحی می روم دارویی برای این بیماری نیامده ‌؟و یا در سال های آینده نمیاد؟در چه مرحله ای است ؟تحقیقات، بالینی؟

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   درمان ها و تحقیقات در باره این کسالت انجام شده و در حال انجام است که باید پیگیر انها باشید.می توانید درسابت های ایتنرنتی انها در داخل و یا خارج کشور عضو شده و در جریان درمان ها و مطالعات جدید باشید.فعلا نوتوانی -ورزش- کار درمانی -فیزیوتراپی و استفاده از وسائل کمک نوتوانی توصیه می شود.

 4. mahdi

  سلام. من35 سال سن دارم مدت حدودا 7سال است دچار عدم تعادل در راه رفتت دارن این اواخر بهم کفتن آتروفی مخچه دارم تورو خدا یه کمکی بهم بکنی.

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   در صورت صحت تشخیص قبلا در مورد این عارضه توضیح داده شده است.معمولا سایقه خانوادگی هست و با تهمیدات نوتوانی و کاردرمانی و بازیابی فعالیت های مختل شده بتوان به فرد کمک کرد و سیر کسالت را کندتر کرد.

 5. Mhb

  سلام من خانومی ۳۳ ساله هستم ک از بدو تولد ب اتاکسی و تنبلی مخچه مبتلا شدم اونم بدلیل زایمان سختی ک مامانم داشته تا دو سال پیش خیلی وضعیتم بد بود ولی دو سال ک کاردرمانی و حرکات اصلاحی میرم خیلی بهتر شدم ولی دیگه خسته شدم یعنی اگه یه مدت کاردرمانی نرم اصلا نمیتونم راه برم کمکم کنید یه راه حلی دارویی پزشک متخصصی بهم معرفی کنید ممنون

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   بهترین درمان اتاکسی مخچه ای در حال حاضر همان است که انجام می دهید و انهم کاردرمانی-نوتوانی فیزیوترپی-اب درمانی و استفاده از وسائل کمک تونوانی مانند بریس و کفش طبی و امثال انها…مراکز توانبخشی دانشاهی بهترین مراکز در ان زمینه هستند.درمان های جدید در حال حاضر در مرحله تحقیقاتی است.

   1. مرتضي

    سلام آقاي دكتر
    دختر نه ساله اي دارم از يك سالگي كه ميخواست راه بيوفته متوجه شدم عدم تعادل داره پيگيري كردم گفتن مخچه اش كوچيكه گفتن يا به خاطر مشكل ژنتيكيه يا به خاطر كيست سه و نيم سانتي آركنوئيدي هست كه روي مخچه اشه معلوم نيست
    چيكار كنم
    يه جا خوندم ژنني رو كشف كردن واسه رشد مخچه
    منو راهنمايي كنيد

    1. davanlou نویسنده

     سلام
     اختلالات تعادلی مخچه کمیاب نیست و معمولا ربطی به کیست اراکنویید ندارد.درمان فعلا حمایتی و شامل نوتوانی ورزش کاردرمانی اب درمانی استفاده از ابزار کمک نوتوانی در صورت نیاز می باشد.درمان عملی و قطعی و جدیدی فعلا گزارش نشده است

 6. امید جعفرزاده

  سلام پدر اتاکسی وراثتی از نوع نخاعی مخچه ای داشت
  الان علائم در برادرم که چهل ساله هستن دیده میشه عدم تعادل ضعف حافظه اضطراب البته در ابتدای علائم هست آیا درمانی وجود داره امکانی برای توقف کاهش علائم یا کنترل وجود داره اخیرت شنیدم از سلول درمانی جواب گرفته شد در آمریکا با تشکر

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   در حال حاضر کتترل این کسالت با روش هایی مانند نوتوانی کاردرمانی اب درمانی استفاده از وسائل کمک نوتوانی فیزیوتراپی-نوروبیوفیدبک و مانند انها جهت خفظ تعادل و ادامه بهره وری معمول از اندام ها است.داروها شر جنته تقویتی و یا درمان علامتی است.سلول درمانی بیشتر جنبه تحقیقاتی دارد و هنوز مورد تایید علمی و عملی نیست.

 7. مهرداد خوشنویس

  سلام
  من دارای 55 سال سن ، مذکر .نزدیک به 2 ساله که ابتدا با مشکل تکلم و بعد تعادل در راه رفتن و حتی نوشتن شده ام تقریبا”به جز ازمایش مایع نخاعی همه تست هارو هم در ایران والمان انجام داده ام . یکسال پیش در المان بیماری را CEREBELLA ATAXIA عنوان کردن و علت را تشخیص ندادند و در ایران پس از معاینه مجدد انجام تست ژنتیک و پت اسکن و ازمایش ها تخصصی تربه بیماریMSA احتمال دادند که پس از تست افت فشار خون واینکه بعضی از علائم را نداشتم ، MSA فعلا” منتفی و داروی مادوپار را تجویز کردند که پس از رسیدن به روزی 3 قرص مجدد به پزشک مراجعه کنم .سوام اینه که مسیر اشتباهی رو نرم وزمن رو از دست ندم چون تقریبا” از ابتدای شروع علائم به پزشک مراجعه کردم .پیشنهادی دارید ؟

  1. davanlou نویسنده

   سلام
   افتراق بین اتروفی مخچه و اسپینال موسکولار اتروفی نباید سخت باشد. یافته های بیوپسی معمولا کمک کننده است.اخرین تصویر برداری مغزی را لطفا ارسال کنید.ایادر بستگان دور و نزدیک مشابه این حالت وجود دارد؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
Design & Development By www.724ws.net