دارویی برای الزایمر

0 ۸

بر اساس نتایج تحقیقات جدید منتشرشده، به‌نظر می‌رسد که داروی تجربی ارائه شده برای درمان بیماری آلزایمر در افراد مبتلابه بیماری آلزایمر زودرس روند کاهش شناختی را آهسته کند.

دوناماب (donanemab)، آنتی‌بادی است که پلاک‌هایی به نام آمیلوئید بتا را که تصور می‌شود در بیماری آلزایمر نقش دارند در مغز مورد هدف قرار داده و از بین می‌برد.

بر اساس نتایج مطالعه منتشرشده در مجله پزشکی نیوانگلند و نتایج ارائه شده در کنفرانس بین‌المللی آلزایمر و بیماری پارکینسون سال ۲۰۲۱، مقایسه بین افراد دریافت‌کننده دوناماب با افرادی که در این مطالعه دارونما را دریافت نکردند نشان داد، طی یک سال و نیم ۳۲درصد کاهش شناختی کندتر شده بود. همچنین در افرادی که داروی آزمایشی دریافت کردند میزان پلاک‌های آمیلوئید در مغز نیز کاهش بیشتری داشت.

هوارد فیلیت، دانشمند مغز و اعصاب و مدیر علوم بنیاد کشف دارو آلزایمر که در این پژوهش شرکت نکرده بود، گفت: «نتایج حاصل از این مطالعه نسبتا کوچک و زودهنگام نشان می‌دهد که ممکن است این دارو، مزایای نسبتا مفیدی از نظر شناختی در بیماران داشته باشد.»

وی ادامه داد: اگرچه در این مطالعه میزان کاهش شناختی کندتر برای افرادی که این داروی تجربی را مصرف کردند، اندازه‌گیری شده است اما هنوز مشخص نیست که آیا این کاهش سرعت تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای در افراد مبتلابه آلزایمر ایجاد کند، به‌ویژه با توجه به این‌که محققان هنگام ارزیابی، منافع یکسانی را در شرکت‌کنندگان با اقدامات اضافی در توانایی شناختی مشاهده نکردند.

فیلیت اظهار کرد: «به‌طور اساسی، این مطالعه مثبت بود و احتمالا باید در مقیاس بزرگتر مورد بررسی قرار گیرد.»

این آزمایش در ۵۶ بخش در ایالات‌متحده و کانادا انجام شد و شامل ۲۵۷ بیمار بین ۶۰ تا ۸۵ سال بود. شرکت دارویی تولیدکننده این دارو، الی لیلی  بودجه این تحقیق را تامین کرد.

محققان خاطرنشان کردند: آزمایش‌های بعدی با بیماران بیشتر برای مدت زمان طولانی در تعیین بیشتر تاثیر و ایمنی دوناماب در بیماری آلزایمر ضروری است.

در بیانیه ای، دکتر ماریا کاریلو، مسئول ارشد انجمن آلزایمر اظهار کرد: «سازمان با این داده‌های امیدوارکننده تشویق می‌شود.» البته وی خواستار کار بیشتری برای ارزیابی داروی تجربی است.

کاریلو گفت: «من به آینده امیدوار هستم.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین