جی 5؟=خیر

0 ۱

چندین سازمان حوزه هوانوردی از جمله ارتش آمریکا، درخواست خود را مبنی بر توقف استفاده از فناوری ۵G مطرح کرده‌اند.

چندین مقام حوزه هوانوردی از جمله ارتش آمریکا، نگرانی خود را در مورد نزدیکی پهنای باند ۵G به فرکانس‌های مورد استفاده در ناوبری هوایی ابراز داشته‌اند.

ارتش آمریکا به همراه “اداره‌ی فدرال هوانوردی آمریکا”(FAA) و “وزارت ترابری آمریکا”(USDOT)، از “کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا”(FCC) درخواست کرده‌اند که تا زمان انجام شدن بررسی‌های بیشتر، استفاده از پهنای باند ۵G را متوقف کند.

علاوه بر این، چندین گروه حوزه هوانوردی گفته‌اند که فروش نواحی پهنای باند ۵G می‌تواند به شکست‌های فاجعه‌بار و مرگ و میر متعدد منجر شود.

ما سال‌ها انتظار کشیده‌ایم تا شبکه‌های سلولی ۵G، به واقعیت تبدیل شوند و در این فرآیند، علاوه بر انتخاب گیج‌کننده کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا مبنی بر فروش نواحی پهنای باند به طرفی که بالاترین پیشنهاد مناقصه را دارد، نظریه‌هایی خارج از تعادل و توطئه‌آمیز را شنیده‌ایم.

برخی از مشکلات احتمالی ۵G طبیعی هستند زیرا ایجاد فضا در حوزه فناوری و در ذهنیت عمومی برای یک زیرساخت دیگر می‌تواند گیج‌کننده باشد.

فروش پهنای باند، یک بخش بزرگ از این تغییر به شمار می‌رود و مهم‌ترین مشکل تا به امروز، روشی بوده است که پهنای باند به مزایده گذاشته شده را به بخش مهمی از سخت‌افزار هوانوردی تبدیل می‌کند.

این مزایده ویژه، طیفی را در فرکانس ۳.۷-۳.۹۸ گیگاهرتز شامل می‌شود و این امید وجود دارد که بیش از ۵۰۰۰ مجوز جدید برای استفاده از آن به فروش برسد. بخش فرکانس ۳.۷-۳.۹۸ گیگاهرتز از باند C در حال حاضر نسبتا آرام است و بیشتر توسط ماهواره‌های کم‌قدرت اشغال می‌شود. این موضوع برای دهه‌ها، فرکانس ۴.۲-۴.۴ گیگاهرتز مجاور را به محل مناسبی برای عملکرد “ارتفاع‌سنج‌های راداری” تبدیل کرده بود که با نام “ارتفاع‌سنج‌های رادیویی” نیز شناخته می‌شوند.

آلودگی پهنای باند در حقیقت، کمی شبیه به آلودگی نوری عمل می‌کند. ابزار بررسی که در ۵۰ مایلی یک شهر قرار گرفته‌اند، هنوز منظره بدی از آسمان شب خواهند داشت. در مورد پهنای باند، ارتفاع‌سنج‌ها، فاصله هواپیماها از زمین را اندازه‌گیری می‌کنند و ابزار مهمی در ارتفاعات پایین به شمار می‌روند؛ در حالی که ابزارهای دیگر برای این کار سودمند نخواهند بود.

پس از فعال شدن ارتباطات از راه دور ۵G در بخش ۳.۷ تا ۳.۹۸ از پهنای باند، این سیستم‌ها خطر تداخل مضر را در ارتفاع‌سنج‌های راداری ایجاد خواهند کرد.

از سوی دیگر، کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا ادعا می‌کند که بافر پهنای باند به قدر کافی بزرگ است تا بدون ایجاد تداخل در ارتفاع‌سنج‌ها قابل اجرا باشد اما یک گروه مخابراتی در این مورد، نگرانی جدی دارند. نیازی به ذکر نیست که کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا، تحت رهبری “آجیت پای”(Ajit Pai)، وکیل سابق شرکت مخابراتی “ورایزن”(Verizon) قرار دارد که با خنثی‌ بودن شبکه مخالفت می‌کند.

صنعت هوانوردی در حال حاضر، از جمله بخش‌های تجاری، خصوصی و نظامی به شمار می‌رود که درخواست توقف در عرضه فناوری ۵G را دارد و خطرات احتمالی تداخل در تجهیزات حیاتی را ارزیابی می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

× ثبت نوبت آنلاین