تولید سلول‌های بنیادین کشنده سرطان در آزمایشگاه

۱

دانشمندان موفق به تولید سلول‌های بنیادین شده‌اند که می‌توانند بدون آسیب زدن به سلول‌های سالم، سلول‌های سرطانی را هدف قرار دهند و بکشند. این روش با موفقیت روی موش‌ها آزمایش شده و قرار است به زودی روی انسان‌ آزمایش شود.

تصویری از یک سلول سرطانی

یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر خالد شاه، مدیر مرکز درمان مولکولی مغز و اعصاب در بیمارستان عمومی ماساچوست و دانشکده پزشکی هاروارد، موفق به تولید سلول‌های بنیادینی شده‌اند که قادرند سلول‌های سرطانی را بدون آسیب زدن به سلول‌های دیگر بکشند.

سموم کشنده‌ی سرطان در گذشته با موفقیت روی بیماران مبتلا به سرطان خون آزمایش شدند، اما به گفته محققان این داروها روی تومورها به ویژه در ناحیه مغز اثر نداشته‌اند زیرا دسترسی به تومورهای سرطانی در بدن اغلب دشوار است و این سموم نیز دوام نسبتا کوتاهی دارند.

آزمایش‌های اولیه روی موش‌ها در چارچوب این تحقیق علمی موفقیت‌آمیز بوده‌اند و طبق گزارش این تیم، سلول‌‌های بنیادی تولیدشده توانسته‌اند سلول‌های سرطانی و تومورها را از میان ببرند.

این سلول‌ها با پیدا کردن تومورها و سلول‌های سرطانی در بدن، مواد سمی تولید و ترشح می‌کنند که منجر به کشتن تومورها می‌شوند. این روش بیش از همه برای درمان تومورهای مغزی کارآمد است، زیرا جراحی با ریسک و خطر بالا همراه است و از سوی دیگر داروهای موجود، اغلب قادر نیستند خود را به نواحی آسیب‌دیده‌ی مغز برسانند.

در مقابل این سلول‌های بنیادین با یافتن تومور در مغز، آن را مورد هدف قرار داده، از بین می‌برند.

قرار است که به زودی آزمایش این شیوه جدید روی انسان‌ها آغاز شود. گروه تحقیقاتی نامبرده امیدوار است که این روش در عرض ۵ سال آینده برای معالجات سرطان قابل‌استفاده باشد.

نظرات بسته شده است.

× ثبت نوبت آنلاین